Роланд Харингс: След инвестицията от 400 млн. евро заводът ни в България ще е от ключово значение

01.05.2024 13:58
Роланд Харингс, главен изпълнителен директор на групата "Аурубис"

Преди година и половина открихме първия фотоволтаичен парк и заради добрите резултати и стратегията ни за нулеви емисии решихме да увеличим зелената енергия с още 3 соларни парка, казва  главният изпълнителен директор на групата "Аурубис"

- Г-н Харингс, преди близо 3 години правихме с вас първото интервю за българска медия. Тогава казахте някак уклончиво, че бихте разширили производството на рафинирана мед, но е висока цената на тока в България.  Сега обявявате инвестиция за 800 млн. лв. в Пирдоп и Златица.  Какво мотивира това решение?

-  “Аурубис” избра стратегия за растеж  на база на изключително голямото търсене на мед и други метали. През 2021 г. тя беше приета и я изпълняваме. Общо инвестираме в разрастване на производството в заводите ни в целия свят 1,7 млрд. евро. Реализираме много проекти във вече съществуващи производства,  както и правим  инвестиция в абсолютно нова производствена мощност в САЩ за рециклиране на медта.

В тази стратегия за разрастване

заводът в Пирдоп има централна роля

Както преди 3 години ви казах в интервю, много инвестиции започнаха тук, някои са приключили и вече имаме общ пакет от вложения, който се изпълнява. Например, преди година и половина открихме първия фотоволтаичен парк и заради добрите резултати и стратегията ни за нулеви нетни емисии  взехме решение да разширим капацитета на този фотоволтаичен парк четири пъти с още три соларни парка. Днес (25 април - б.р.) започваме изпълнение на инвестиция от 400 млн. евро, като с първата копка поставихме началото на строителните работи.  

  - “Аурубис България” е най-голямото предприятие у нас. Къде ще се нареди то след разширението на рафинерията за катодна мед и увеличаване на производството от 230 хил. на 340 хил. тона годишно, което е близо 50%?

- Заводът ни в България е много важна производствена мощност в групата на “Аурубис”. С инвестициите, които правим тук от 2008 г. насам, когато придобихме предприятието, и с разширяването на електролизата, която започва сега,  оттук ще излиза 30% от произведената от “Аурубис” рафинирана мед.  От това става ясно, че заводът ни в Пирдоп е много важен в портфейла на цялата група.   

- А докъде стигнаха намеренията ви за рециклирането на мед?

- Нашата стратегия има три основни стълба. Единият е разширяване на съществуващите производствени мощности, за да се произвеждат повече цветни метали и мед, и като цяло резултатите от производството в Европа трябва да се подобряват. Вторият стълб е разширяване на капацитетите за рециклиране  на метала в нашите заводи. Инвестираме в Германия, в Белгия и в нов завод в САЩ, който е само за рециклиране. Третият ни стълб е устойчивост с декарбонизация и опазване на околната среда и влагаме във ВЕИ. Залагаме и на използването на нови зелени енергии -  на амоняк, водород, и в Хамбург имаме пилотен проект за инвестиции в тези области, за да подготвим следващите проекти за декарбонизация.

- Пазарът на мед, а и на злато, сребро и други метали е с устойчив  тренд нагоре. Енергийният преход е в разгара си, което ще иска още и още мед. Това е добре за “Аурубис”, нали? 

- Ние произвеждаме 1,1 млн. тона мед в Групата. Тук от Пирдоп и Златица

ще идват 0,34 млн. т след пускане

на разширената рафинерия

Произвеждаме и други индустриални метали като никел, цинк, както и родий, паладий, злато, сребро - около 20 метала. Имаме голям портфейл от различни метали.  Разрастването на пазарите на метали е добре за “Аурубис” и за всички ни, защото търсенето на мед означава, че декарбонизацията върви напред. Медта е необходима за производството на възобновяема енергия, за подобряване на електроразпределителната мрежа, за електрическите автомобили,  да не говорим за дигитализацията - компютрите, изкуствения интелект.

- Какъв дял от концентратите за производство на мед идва от българските мини?

- В Пирдоп има потребност от 1,4 млн. т медни концентрати за производството, една четвърт от тях са от местните рудници. Голямо предимство на завода в България е добивната промишленост тук.

- Европа мина през кошмарни цени на тока, породени от кризата с газа. Вие преди 3 години  казахте, че електроенергията у нас е скъпа, а енергоинтензивно предприятие като вашето търси конкурентни цени на енергията. Как  преживя групата ви този умопомрачителен ръст на цените?

- Енергийната криза и екстремно високите цени на енергоносителите бяха голямо предизвикателство за всички производители.

Беше важно, че

политиците в България, а също и в

другите държави,

в които имаме производствени мощности,

сложиха таван на цените

за промишлеността.

И по този начин дадоха възможност да продължим да произвеждаме. Ако “Аурубис” и други енергоинтензивни индустрии като нас плащаха високите цени на тока, изобщо нямаше да сме конкурентоспособни. В Европа ни е необходимо конкурентоспособно снабдяване с електроенергия и с все по-малък въглероден отпечатък. Държавите в ЕС полагат огромни усилия за това. Пътят, по който върви България по отношение на ядрената енергетика, според мен е много важен стълб за постигането на тези цели. При производството на ядрена енергия почти няма емисии. В “Аурубис” също го правим. ВЕИ са повелята на нашето време, имаме ясна стратегия за нетна нула и инвестираме тук, където климатът е предразполагащ със слънцегреенето, затова поставяме ударението на производство на електроенергия от слънчевите лъчи. В България виждам много положителна посока в развитието на фотоволтаиците, а също и в строителството на ядрени мощности, за да се произвежда електроенергия без отпечатък, когато няма слънце и вятър. Мисля, че

Германия пое в погрешна посока в това

отношение

- Със затварянето на атомните централи ли?

- Да. Тя изключи атомните електроцентрали. Германия по-скоро трябва да вземе пример от България.

- Наблюдавам, че в Германия, когато спре да духа вятърът, се палят въглищните централи.

- Германия днес има скъп ток и след Полша е с най-много отделяне на въглероден диоксид. Енергийната политика в Германия досега не е много успешна и трябва наново да се осмисли, за да се справим с необходимостта да бъде конкурентно производството на електроенергия, да няма толкова въглероден диоксид и да бъде на разположение, когато е необходима тази електроенергия.

- “Аурубис” дава най-ниския въглероден отпечатък в медната индустрия, така ли е?

- Да, на тон произведена мед.

- Какво вложихте, за да се постигне това?

- В “Аурубис” гледаме на това в цялост и изчисляваме колко средно е въглеродният отпечатът в производството на мед. Ако средният отпечатък на медодобивната индустрия в света е 1, то нашият е само 0,4. От много време - от 15-20 години, последователно въвеждаме нови технологии и променяме нашите производствени процеси. Много инвестираме, за да стигнем до тези 0,4.

-  След фотоволтаичната централа от 10 мегавата сега ще строите още три парка и мощността ще стане 41 мегавата соларна енергия. Какъв дял от производството ще покрива тази електроенергия?

- Средно 15% от нужната ни електроенергия тук в България.

 

Преди година и половина открихме

първия фотоволтаичен парк и заради

добрите резултати и стратегията ни

за нулеви емисии решихме да увеличим

зелената енергия с още 3 соларни парка

Роланд  Харингс, главен изпълнителен директор на групата “Аурубис”:

Други от Интервюта

Проф. Милко Палангурски: В историята е недопустимо да си играеш на война и да си играеш на управленец, без да искаш да управляваш

Ами като не можете да съберете мнозинство, сменете си лидерите, които не желаят да правят управление. В обратния вариант ще се намери кой да изпрати всички по домовете им рано или късно - Проф

Проф. Тагарев: Русия е непряка военна заплаха за България

Хибридна война, подривни действия, политически инженеринг: в момента Русия представлява външна заплаха за България, казва за "Дойче веле" проф. Тодор Тагарев

Д-р Цветеслава Гълъбова: До 5 години няма да има психиатри, от 520 по списък много са в чужбина

От 30-те души, постоянно настанени при нас, поне 15 са жертва на имотни измами. Схема, в която участват нотариуси, полиция, общински служители, твърди директорът на психиатричната болница в Курило -

Рая Пеева и Красимира Демирова: Повече се обичаме, отколкото спорим

Дъщерята: Много ми е хубаво да съм с нея, но понякога ме ядосва Майката: Рая е характер – нямаш ли го, отиваш на кино - Г-жо Демирова, г-жо Пеева, с какво ви спечели предаването “Кажи честно” по Би

Илиан Илиев: Годината за нас беше турбулентна, но вкарахме 15 000 на стадиона, вместо да се бият с полицията отвън

Илиан Илиев е давал десетки интервюта за "24 часа", но за първи път го прави като треньор на националния отбор по футбол. Затова при уточняването на темите всички от спортния отдел се събраха на т

>