Ще ограничат ли скоростта по магистралите в Германия?
Всеки втори германец иска ограничаване на скоростта по магистралите. Част от политиците също. Какви ще са плюсовете и минусите, ако скоростта се свие до 100 км/ч?
За разлика от повечето страни в света, в германския Закон за движение по пътищата не е записана максимално разрешена скорост по магистралите, което означава, че не е забранено да се кара по-бързо. Ограничения има само на отделни пътни участъци. За 70% от всички германски аутобани важи препоръчителната скорост от 130 км/ч, която шофьорите могат да спазват доброволно.
Аргументите “за” ограничаване на скоростта са, че колкото по-бавно се движи един автомобил, толкова по-малко гориво изразходва, а следователно отделя и по-малко вредни емисии. Германското екоминистерство е изчислило, че максимална скорост от 120 км/ч би намалила емисиите на въглероден двуокис (CO2) с 4,5 млн. т годишно. А това в сравнение с 2018 г. би съкратило вредните емисии с 2,9%.
Ако пък приемем, че мярката свали шофьорите от автомобилите им и ги качи на влакове или ги принуди да съкратят маршрутите си, или те изобщо се откажат от придвижването с кола, вредните емисии ще намалеят с 6,7 млн. т, или с 4,2% годишно. Падне ли скоростта на 80 км/ч, спестени ще са 8 млн. т CO2.
До 100 км/ч по магистралите може да намали със 70% катастрофите, защото автомобилите, които се движат по-бавно, имат по-къс спирачен път. Освен това шофирането със 100 км/ч е почти 2 пъти по-безшумно от това със 130 км/ч. Плюс е, че и задръстванията ще намалеят.
Според проучване на застрахователната компания Allianz, мъжете шофьори, пътуващите над 50 000 км годишно и водачите под 24 г. са против мярката, защото се опасяват, че пътуванията ще отнемат повече време. Според проучване обаче 77% от немските шофьорите карат с под 130 км/ч.
Пак проучване показва, че тежките катастрофи по германските магистрали не са повече в сравнение със страни с ограничения на скоростта. Например броят на ПТП-тата със смъртен изход на километър магистрала през 2020 г. е по-голям във Франция, Италия, Литва, Чешката република, Унгария и САЩ, а в Германия загиналите по пътищата са били повече само в абсолютни цифри - 317 души.
Застъпниците на ограничението искат скоростта по градските пътища да падне от сегашните 100 км/ч на 80 км/ч, което би подобрило значително безопасността.
Противниците не са убедени, че такова ограничение ще постигне нещо съществено в битката с климатичните промени, но затова пък са сигурни, че ще ограничи сериозно правата на гражданите.
От “Дойче веле”