Модерна анаеробна инсталация ще преработва отпадъци в Благоевград
Анаеробна инсталация за разделно събрани биоразградими отпадъци бе открита днес край Благоевград. Тя е част от регионалната система за управление на отпадъците на общините Благоевград, Симитли, Рила, Бобошево и Кочериново. Инсталацията е втората такава в страната след тази в Бургас.
Проектът е на обща стойност 41 093 732 лева, от които почти 29 000 000 лева са осигурени от ОП „Околна среда" 2014-2020, чрез Европейския фонд за регионално развитие. Над 5 000 000 лева е националното съфинансиране, а 305 197 лева са собствен принос от Община Благоевград. Възстановимият ДДС е над 6 800 000 лева. Изграждането на модерната инсталация продължи близо 5 г.
Кметът на Благоевград Методи Байкушев и представители на всички общини-партньори по проекта откриха съоръжението.
Новата анаеробна инсталация ще намали значително количеството депонирани битови отпадъци. Очаква се общото количество депонирани битови отпадъци от обслужваните от анаеробната инсталация населени места да бъде 13 940 тона/годишно. Депонираните биоразградими отпадъци се очаква да бъдат 1 713 тона/годишно, а обхванатото население, което ще се обслужва от инсталацията, да е почти 100 000 лица, колкото са жителите на петте общини.
Изпълнените дейности включват пълен инженеринг на основна и довеждаща инфраструктура, строително-монтажни работи, доставка и монтаж на технологично оборудване, СМР на административно-битова сграда, контролно-пропускателен пункт, анаеробна инсталация за биоразградими отпадъци, вътрешноплощадков път и други. Като част от заложените дейности са закупени и доставени оборудване, съоръжения, обзавеждане, техника и машини, необходими за разделно събиране на биоразградими отпадъци и транспортирането им. В това число влизат контейнери за разделно събиране на биоразградими отпадъци, челни товарачи и специализирани сметоизвозващи машини.
Ще бъде организирано разделно събиране на биоразградими отпадъци, които ще бъдат обработвани по безопасен начин.
Технологията за анаеробно третиране и компостиране е немска, а от Италия са предоставени технологичните решения, свързани с машините за предварително и последващо третиране на материала.
"Завършваме един проект, който отне повече от 5 години - да бъде подготвен и да бъде изпълнен. Започнат от една администрация, преминал през втора, трета. Всъщност аз съм четвъртият кмет, който се занимава с този обект и на мен се падна честта днес да го открия. зпълнението на този обект беше едно изключително предизвикателство, както от строителна гледна точка, така и от финансова. Но може да се поздравим, че тази част, тази фаза от проекта, днес завършваме успешно. Започнахме от един много труден етап, имаше сериозно закъснение, имаше риск да не го завършим навреме, но всичко успя да се случи", каза кметът на Благоевград Методи Байкушев.
Допълни, че предстоят две много големи предизвикателства. Първото е избор на оператор на инсталацията, като става въпрос за една изключително сложна технология, която изисква много знания, умения, дисциплина, отговорност при нейното опериране. Второто е - всички общини от Регионалното сдружение трябва да положат усилия да убедят бизнеса и жителите да започнат да събират разделно биоразградимите отпадъци, за да заработи инсталацията. Предстои мащабна информационна кампания.
"Системата за депониране на отпадъците е най-голямото разходно перо на всяка една община. В Община Благоевград ние харчим повече от половината си пари за управление на отпадъците. Трябва да разберем, че всеки един от нас - както ние като администрация, така и гражданите и бизнеса, имаме отговорност да направим така, че цялата система да работи добре и да постигнем икономическия и екологичен ефект с намаляване на емисиите метан. Днес съм с европейската си вратовръзка, защото всичко това стана възможно чрез европейското финансиране. Такъв тип инсталации и въобще цялата система за управление на отпадъците, биха били немислими като замисъл и изпълнение без европейската солидарност", допълни кметът.