Мария Александрова, застъпник към УНИЦЕФ, е носител на президентския медал на АУБ

29.04.2024 17:14 Тони Маскръчка
Мария Александрова, български застъпник към УНИЦЕФ, е носител на президентския медал на АУБ - най-голямото отличие на университета.

Мария Александрова, български застъпник към УНИЦЕФ, е носител на президентския медал на Американския университет - най-голямото отличие на университета.

На 30-а поред годишна церемония за награждаване на изявени студенти, АУБ отличи своите най-добри студенти. Церемонията, известна като Honors Convocation, се проведе в театър „Д-р Карл Джераси", където бяха наградени над 60 студенти за своите академични и извънкласни успехи, както и 7 преподаватели за приноса им в образователната сфера.

Най-голямото признание на Honors Convocation е президентският медал. Тази година той бе връчен на Мария Александрова, български застъпник за приобщаващо образование, която предстои да се дипломира с две специалности – „Политически науки и международни отношения" и „Журналистика и масови комуникации", както и две подспециалности „Европеистика" и „Психология".

„Нямам думи да опиша какво означава за мен тази изключителна чест", каза Мария. „Отвъд горда съм, че представлявам не само себе си, но и невероятния випуск 2024. Всичко, което остава да кажа, е благодаря! На майка ми, Зорница Босилкова, без която нямаше да се дипломирам. На президента на АУБ, д-р Марги Енсайн, за това признание. За моите невероятни професори – те са твърде много, за да ги назовавам и това нямаше да се случи без тяхната подкрепа и насоки. Към служителите на АУБ - ние сме нищо без вас! Не на последно място, благодаря на УНИЦЕФ България и прекрасния екип за непоколебимата подкрепа от първия ден!"

Отвъд академичните среди, Мария е страстен защитник на социалната промяна. Тя е служила в Youth Sounding Board, създаден от Генерална дирекция за международни партньорства на Европейската комисия, и продължава да дава значителен принос като застъпник към УНИЦЕФ България за приобщаващо образование. Работата й като консултант по социални медии за U-Report България и усилията й за застъпничество спечелиха признание както на местно, така и на международно ниво. Като първият човек с физически увреждания в България, положил изпита на Кеймбридж за английски език, тя проправи пътя за други и защитава достъпното образование.

Като признание за изключителния й принос, Мария получи пълна стипендия за АУБ, щедро предоставена от семейството на покойния д-р проф. Лъчезар Цоцорков.

Отличниците на магистърската програма за ръководни кадри (EMBA) към АУБ са Илиян Стоянов, експерт „Европейска интеграция" в Тонус 21, и Свилена Вълчева, ръководител отдел "Отговорна игра, регулации и правни отношения" в Entain.

На церемонията Honors Convocation в АУБ десетки студенти бяха наградени за високи академични успехи в различни области: информационни системи, компютърни науки и софтуерно инженерство, математика и природни науки, икономика, бизнес администрация, политически науки и международни отношения, европеистика, журналистика и масови комуникации, литература, психология, съвременни езици, филмово изкуство и музика.

Университетът връчи отличия и на най-изявените преподаватели, които подкрепят студентите в стремежа им към изява и в подготовката за кариерното им развитие. Сред тях бяха присъдени и звания професор емеритус на проф. Евелина Келбечева, проф. Орлин Стойчев и проф. Александър Ганчев (посмъртно).

„Успехът на студентите е причината за същстествуването (raison d'être) на нашия университет," сподели д-р Джей Ди Минингер, първи зам.-ректор по академичните въпроси на АУБ. „Упоритата работа и постиженията на студентите отразяват ангажимента на АУБ да привлича, оформя и обучава мислещи граждани и изключителни хора. Ние, преподавателите и служителите, посвещаваме работата си на създаването на възможности, които подкрепят успеха на студентите, и сме вдъхновени от техните стремежи и постижения. На студентите, признати тук тази вечер, изказвам поздравления! А на всички наши студенти казвам: ние аплодираме постиженията ви и с нетърпение очакваме светлото ви бъдеще", допълни той.

По време на събитието АУБ връчи награди и за забележителни постижения извън сферата на академичните области през изминалата година – гражданска ангажираност, лидерство, изкуство и спорт. Церемонията завърши с химна на студентите Gaudeamus igitur, изпълнен от присъстващите заедно с хора на университета.

Други от Просветни

Йотова (по Сендов): Всичко може, но не всеки го може (Обзор)

Всичко може, но не всеки го може - тези думи на акад. Благовест Сендов са толкова адекватни за днешния ден. Този свой любим цитат на академика припомни вицепрезидентът Илияна Йотова по време на

Ремонтират изцяло сградата на Ректората на Софийския университет, първо покрива (Обзор)

Учредяват клуб на посланици, приятели на Алма матер Започва ремонт на Ректората на Софийския университет “Св. Климент Охридски”. Това обяви ректорът проф

Хуманоиден робот става част от екипа на варненската библиотека "Пенчо Славейков"

Варненската регионална библиотека "Пенчо Славейков" се сдоби с хуманоиден робот, той се казва Емма и е част от проект, подкрепен от Посолството на САЩ в България

Проф. Георги Вълчев: На този етап заплатите на университетските преподаватели са ситуирани добре в публичния сектор

С направените промени в Закона за висшето образование, с методиката, която стимулираше качеството, комплексната оценка и научните изследвания, на този етап заплатите на университетските преподаватели

Евростат: 6,5% от студентите в България работят, докато учат (Графики)

През 2023 г. 25,7 на сто от младите европейци на възраст между 15 и 29 години са били наети на работа, докато все още са учели, сочат данни на Евростат

>