Всичко е чудесно, госпожо маркиза!

25.04.2024 11:09 Валери Найденов
Ларгото в София, където е триъгълникът на властта - парламент, Министерски съвет и президентство

Поднасяйте новините весело, стига с този трагизъм

Има една стара френска песничка - “Всичко е много добре, госпожо маркиза” ( Tout va tres bien, Madame la Marquise). В предизборната обстановка всеки коментатор трябва да си я тананика, за да всява в избирателя оптимизъм, а не да го кара да ходи начумерен.

Уви, някои коментатори са огорчени и нацупени, когато трябва да са доволни. Например за липсата на истински външен министър. Кое му е лошото, питам аз? Даже е много добре - като си нямаме външна политика, за какво ни е външен министър?

Онзи ден по една медия г-н Ивайло Калфин се възмущаваше от създалото се положение и всяваше песимизъм. Грешка! Да, той е сериозен авторитет в дипломацията и в други области, но именно затова е в плен на инерцията и не може да вземе завоя.

Да речем, че самият г-н Калфин е външен министър сега,

докато Путин застрашава съдбата на Европа. Явява се г-н Калфин на важна среща с партньорски колега, изслушва указанията благопристойно, но все пак се опитва да каже нещо в отговор, подведен от старите си професионални навици.

В новата обстановка обаче и най-дипломатическият отговор може да се разтълкува като възражение! И така от отговор на отговор – току-виж, паднало правителството.

Няма шега – вижте какво стана с първия служебен външен министър - или нещо отговорил, или не отговорил, но явно по-добре да си беше мълчал. А помните ли как прогресивната общност разтълкува съвсем благопристойния отговор на президента Радев след думите на Зеленски? По-добре да бе кимал мълчаливо.

Така че без истински външен министър си е много по-добре, направо тре биен на френски. В новите геополитически условия за какво са ѝ на дипломацията дипломати? Според мен и другите високи длъжности в министерството трябва да се освободят от професионално обременените служители, за да може по-добре да се отговаря на предизвикателствата.

Социалистът Симов пък се възмущава и дори къса ризи,

че колежката му Елена Йончева била поканена от Пеевски и приела да краси листата на ДПС за Европарламента.

Чудесно! Какво друго очаквате от нея, да не би да сте ѝ предложили място във вашата листа? Не е ли повод за радост това, че най-сетне социалистическите идеи ще се врежат като слънчев лъч през депесарските облаци?

Вместо да критикувате мрачно, тананикайте си песничката - всичко е тре биен, госпожо маркиза!

Кое му е лошото ДПС да се зарази с вируса на социализма? И не е ли чудесно това, че най-здравият темел в българската държавност, г-н Пеевски, вече проявява такава политическа мъдрост?

Президентът Линдън Джонсън, велик политически играч от миналото, съветваше политиците да си приобщават опонентите, защото “по-добре да е вътре в палатката и да пикае навън, отколкото да е навън и да пикае навътре!”. Пеевски явно го е разбрал, а какво прави Нинова? Гони ги с дузини навън и после се чуди защо нейната шатра е все подгизнала.

Така че всичко е супер, госпожо маркиза, нека мислим позитивно и дори проактивно, както учат в “Харвард”. Чудя се на Кирил Петков защо се оплаква пред Диков, че едни социолози - анализатори му поискали по 20 хиляди лева месечно, за да му уредят пълен медиен кеф.

Е, кое му е лошото? Да бе приел, доволен щеше да остане!

Дори най-принципният медиен Конфуций, професор Огнян Минчев, се съгласи по радиото, че на гостуващите по телевизиите “експерти” трябва да им се заплаща. Вярно, той има леко разногласие с въпросните социолози точно кой и на кого трябва да плаща, но в крайна сметка е същото, едни пари отиват в едни джобове и се превръщат в масова политическа просвета.

Според мен по-добре на националните пропагандисти да се плаща от националното правителство, отколкото от чуждите правителства, нали така? Самият Кирил Петков платил на едни инфлуенсъри във Вашингтон, защо не и на едни в София?

Така че всичко си е в реда на нещата. Такава е медийната действителност - има си цена. Любимият ми немски философ казва, че щом нещо е действително, значи е разумно.

Значи, ако не ви се струва вече разумно, скоро няма да е действително. Утешете се с това и нека не насъскваме разума си срещу действителността, а да го приучим да ѝ се радва на изпроводяк.

Напомням – веселите оптимистични хора живеят

по-дълго и жените повече ги харесват повече

Това важи най-вече за експерт-анализаторите. Те трябва да посрещат с усмивка каквото и да се случи, като в онази френска песничка, за която споменах в началото. Споменах я, но сега се сещам, че не знам френски. Ние, по-старите, сме я слушали главно на руски, но в наши дни това някак си не върви. (https://www.youtube.comwatch?v=DczNZf8iAS0)

За по-младите, които не знаят ни руски, ни френски, ето го сюжета накратко. Маркизата се обажда вкъщи да пита как вървят нещата, а слугата Джеймс отговаря – всичко е прекрасно, животът е песен, никакви лоши сюрпризи, с изключение на един малък детайл - кобилата ви почина. Е, как почина? Ами изгоря с конюшнята, но иначе всичко е розово, няма проблеми.

И така нататък, докато накрая Джеймс стига до последния незначителен детайл, че маркизът се самоубил, защото се оказал напълно разорен, след като изгоряло цялото имение.

Учете се от този Джеймс – запазва оптимистичния тон дори когато поднася катастрофални новини. Всичко е в ред, госпожо маркиза, ако не броим това, че вече сте вдовица.

На фона на това нещастие какво толкова се е случило у нас? Нищо. Нито има подпалени имения, нито мъртви кобили. А ние се състезаваме по черногледство.

Някои анализатори например се възмущават защо министърът с многото имения се сприятелил с едни контрабандисти и дори се снимал с техния пудел. И какво от това, питам аз? Защо не виждаме позитивите – да, на тези хора явно не им е чиста работата, но те са направили огромна услуга на държавата, предали са на министъра списъци с купувачите на гласове. Както Анри IV казал, че Париж си струва една литургия, така и ние трябва да признаем, че

честните избори в твоя полза

си струват някой и друг тир с контрабандни цигари.

Уви, черногледството броди из умовете и дори поражда опасни идеи. Гледам един уволнен от службите медиен герой така се е развълнувал от положението на нещата, такъв трагизъм го е обзел, че дори намеква за преврат още това лято! А съгласувал ли го е с Галя? Не е. Нито с Галя, нито с Митрофанова – вчера ги питах и те отрекоха. Така че всичко е чудесно, госпожо маркиза.

 

Други от Анализи

Заплахата Китай: "На карта е заложена сигурността на Европа"

Китай представлява заплаха за структурата на сигурността в Европа, а ние чак сега го осъзнаваме, казва Абигейл Васелие. Тя ръководи експертната група за китайската външна политика в института за

Поне 10 грижи и празници в календара на хората през декември. Политици, няма кой да ви гледа театъра!

Какво ни очаква в последния месец на годината Животът ни малко или много е подчинен на календара. Няма как да се ориентираме  във времевия отрязък освен чрез денонощията

Защо хиляди войници дезертират от руската армия?

Хиляди руски войници са дезертирали от началото на войната срещу Украйна. С това те излагат на риск не само собствения си живот, но и живота на близките си

И на 45 г. да сте, внуците ви викат “баба” и “дядо” - несправедливо, понякога обидно

В повечето чужди езици има различни думи за възрастните и прародителите, защо не и в българския Недостатък на българския език е, че много от възрастните хора – на видима възраст над 70-75 г

Щедростта на политиците направи половината пенсионери еднакво бедни

Вноската догодина няма да се вдига, ръстът ще е по швейцарското правило Щедростта на политиците към пенсионерите стигна своя неизбежен край. Битката за любовта им доведе до това

>