Смразяващите “Съседи” от България в топ 10 на проектите, които трябва да се видят във Венеция
В 218 дни - до 24 ноември, творците интерпретират темата "Чужденци навсякъде"
Най-голямото откритие беше малък павилион на брега срещу Джудека, където артисти и историци са намерили начин да направят видима една скрита глава от миналото на България. Това пише Лора Къминг, обявена за критик на годината на Press Awards 2024, в статията си, посветена на 60-ото издание на Венецианското биенале, която излиза в английските медии The Observer и “Гардиън”.
Тя поставя България сред 10-те задължителни павилиона, които трябва да бъдат разгледани, заедно с този на Египет, Япония, Великобритания и други. По думите ѝ проектът представлява “вълнуващи разкрития за историята на страната от комунистическата епоха, предадени чрез мебелите в типичен български дом”.
Проектът “Съседите”, с който България участва на тазгодишното издание на биеналето, е мултимедийна интерактивна инсталация, която “извежда на показ премълчаните избледнели спомени на оцелелите от политическото насилие на комунистическия режим в България”. Негови автори са д-р Лилия Топузова, Красимира Буцева и Джулиан Шехирян, а куратор е Васил Владимиров.
Българската експозиция впечатлява и журналистката Кейт Конъли от “Гардиън”, която дори идва у нас, за да се запознае с проекта. Темата за лагерите е нова за нас, казва тя, като прекарва два дни с творческия екип.
Според изданието The Art Newspaper именно гласовете, които спокойно преразказват истории, ни позволяват да разберем какво преживяваме - “един човек разказва, че е бил принуден да смени името си, че е бил бит, женски глас от друго място в стаята говори за изненадата си от мълчанието на другите пред лицето на злото”. Но по-смразяващи са местата в проекта, които представляват историите на хората, които не могат или не искат да говорят за спомените си. “Това със сигурност не е депресираща инсталация, има известна красота в това да свидетелстваш, че тези гласове най-накрая се чуват”, пише изданието.
“Заобиколен от кафяви мебели, сламени дюшеци и оскъдните шкафове в нормалния български живот, преживяването за посетителите е тъжно и вълнуващо, но за мнозина шоуто ще предостави и достъп до част от иначе непознатата история. Тишината е нарушена.” Така от сп. Galerie описват българския павилион.
Списанието Apollo представя проекта “Съседите” като “удивителен павилион”. “Когато се приближите до кухнята, където
съдовете и
цилиндричното
ренде стоят
замръзнали
в мивката, усещането за тишина се вкопчва в инсталацията. Гласовете представляват набор от спомени, но има и други, които може никога да не бъдат разказани”, пише там.
Българският павилион кани публиката да навлезе в тревожно пространство, където става свидетел на истински истории за преследване и оцеляване, но също така и на устойчивост и твърд отказ да бъде пропусната от историческите записи. Така представят проекта в сайта Stir World. “Въпреки че тези истории са български, те отразяват една брутална реалност, която продължава да се разгръща по целия свят.”
“Павилионът е урок за днешните проблеми извън България: лесно е да заличиш група хора, по-трудно е да ги върнеш” - пък са думи на Оливър Башиано от изданието ArtReview.