Смразяващите “Съседи” от България в топ 10 на проектите, които трябва да се видят във Венеция

25.04.2024 07:32
Така изглежда част от проекта “Съседите”, който представя България на Венецианското биенале. Снимка: Фейсбук

В 218 дни - до 24 ноември, творците интерпретират темата "Чужденци навсякъде"

Най-голямото откритие беше малък павилион на брега срещу Джудека, където артисти и историци са намерили начин да направят видима една скрита глава от миналото на България. Това пише Лора Къминг, обявена за критик на годината на Press Awards 2024, в статията си, посветена на 60-ото издание на Венецианското биенале, която излиза в английските медии The Observer и “Гардиън”.

Тя поставя България сред 10-те задължителни павилиона, които трябва да бъдат разгледани, заедно с този на Египет, Япония, Великобритания и други. По думите ѝ проектът представлява “вълнуващи разкрития за историята на страната от комунистическата епоха, предадени чрез мебелите в типичен български дом”.

Проектът “Съседите”, с който България участва на тазгодишното издание на биеналето, е мултимедийна интерактивна инсталация, която “извежда на показ премълчаните избледнели спомени на оцелелите от политическото насилие на комунистическия режим в България”. Негови автори са д-р Лилия Топузова, Красимира Буцева и Джулиан Шехирян, а куратор е Васил Владимиров.

Българската експозиция впечатлява и журналистката Кейт Конъли от “Гардиън”, която дори идва у нас, за да се запознае с проекта. Темата за лагерите е нова за нас, казва тя, като прекарва два дни с творческия екип.

Според изданието The Art Newspaper именно гласовете, които спокойно преразказват истории, ни позволяват да разберем какво преживяваме - “един човек разказва, че е бил принуден да смени името си, че е бил бит, женски глас от друго място в стаята говори за изненадата си от мълчанието на другите пред лицето на злото”. Но по-смразяващи са местата в проекта, които представляват историите на хората, които не могат или не искат да говорят за спомените си. “Това със сигурност не е депресираща инсталация, има известна красота в това да свидетелстваш, че тези гласове най-накрая се чуват”, пише изданието.

“Заобиколен от кафяви мебели, сламени дюшеци и оскъдните шкафове в нормалния български живот, преживяването за посетителите е тъжно и вълнуващо, но за мнозина шоуто ще предостави и достъп до част от иначе непознатата история. Тишината е нарушена.” Така от сп. Galerie описват българския павилион.

Списанието Apollo представя проекта “Съседите” като “удивителен павилион”. “Когато се приближите до кухнята, където

съдовете и

цилиндричното

ренде стоят

замръзнали

в мивката, усещането за тишина се вкопчва в инсталацията. Гласовете представляват набор от спомени, но има и други, които може никога да не бъдат разказани”, пише там.

Българският павилион кани публиката да навлезе в тревожно пространство, където става свидетел на истински истории за преследване и оцеляване, но също така и на устойчивост и твърд отказ да бъде пропусната от историческите записи. Така представят проекта в сайта Stir World. “Въпреки че тези истории са български, те отразяват една брутална реалност, която продължава да се разгръща по целия свят.”

“Павилионът е урок за днешните проблеми извън България: лесно е да заличиш група хора, по-трудно е да ги върнеш” - пък са думи на Оливър Башиано от изданието ArtReview.

Други от Култура

Голямото сопрано Красимира Стоянова и Светлин Русев с 300-годишна цигулка изнасят концерт в Пловдив

Сопраното с международна кариера Красимира Стоянова и 300-годишната цигулка "Страдивариус" на Светлин Русев ще зазвучат в Епископската базилика  на 29 ноември от 18,30 часа

Световна Албена Павлова превръща войната в шоу

Брехт на сцената на Сатиричния театър, режисиран от Стоян Радев без теоретични скучнотии Световна Албена Павлова извиси представлението на “Майка Кураж и нейните деца” в Сатирата до престижното място

"Нощ на театрите" - къде и какво да гледате (Графика)

13 града се превръщат в театрални сцени, като се включват в 12-ото издание на "Нощ на театрите". Тази година то се провежда под мотото "Изправени пред сянката"

На Перперикон през 14 век имало ценители на високата френска готика

Перперикон не престава да изненадва с невероятните произведения на човешките цивилизации, дали си там среща. Само преди дни обявих за откриването на уникална ажурна бронзова апликация с изобразената

Джон Малкович: Не е цивилизовано да се пречи на хората да отидат на театър

Още от лятото ми бяха казали, че постановката може да породи спорове, сподели режисьорът Ако го поканят, пак би дошъл у нас да постави пиеса "Оръжията и човекът" е нещо

>