Институтът за паметници с остра позиция за Небет тепе: Ограда и бетон са недопустими! (снимки)
- Охраната на обекта да става с видеонаблюдение, категорични са специалистите
- Реставрацията се прави от арх. Румяна Пройкова, която преди години организира протест срещу арх. Юлий Фърков, който не предвиждаше желязо и цимент на Трихълмието
Оградата на Небет тепе не е съгласувана и е недопустима. Това отсичат от Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН). И дебело подчертават, че нито те, нито Министерството на културата е давало съгласие за нея.
"Тази позиция е последователна и непроменена", категорични са от Института.
Оттам препратиха до "24 часа" становището си от 21 март 2022 година. В него се казва, че заданието за реставрация на Небет тепе не поставя изискване за изграждане на ограда. "Тя създава друг образ и начин на функциониране на комплекса, като ограничава свободния достъп на жителите на града. Включването й в проектната документация на този етап е недопустимо", гласи становището.
Това мнение е потвърдил и министърът на културата от 5 април 2022 г. И двата документа подчертават, че удачният начин да бъде опазена недвижимата културна ценност е с видео наблюдение.
Инспекторатът по опазване на културното наследство е направил проверка на обекта през август и октомври 2023 г. и е констатирал, че оградата не отговаря на съгласувания проект. Институтът е изпратил копие от протокола до кмета на Пловдив Костадин Димитров.
Директорът на НИНК арх. Петър Петров посети обекта миналия заедно с проектанта, зам.-кмет на Пловдив и представител на изпълнителя. На тази среща е поискал да спре изпълнението на оградата и за пореден път е повторил, че тя е недопустима за Стария град.
Миналата седмица НИНКН е препотвърдил становището си в писмо до Инспектората по опазване на културното наследство. Не следва да се очаква, че НИНКН и МК ще променят становището си.
"На Небет тепе е излят бетон, който не фигурира във внесената проектна документация и не е съгласуван. Изпълнени са строителни работи без никакви чертежи и без одобрение от упълномощените институции", реагират от НИНКН.
Според специалисти от Института металната ограда нарушава архитектурния контекст на Стария Пловдив и съществуващите там масивни каменни огради.
"Небет тепе е на първо място градски парк, в който има древни старини, а не е археологически обект, който трябва да бъде ограден", отсичат от НИНКН.
Пловдивчани също негодуват от начина, по който се реставрира най-важният обект в България. Небет тепе се счита за изключително ценно, тъй като проследява живота през всички епохи - от праистория, античност, средновековие до наши дни.
Реставрацията се прави по проект на арх. Румяна Пройкова, който има опит в подобни начинания. Паметливи припомнят, че именно тя организира протести навремето срещу проекта на арх. Юлий Фърков с аргумента, че ще се надграждат антични зидове. Неговите разработки обаче не предвиждаха надзиждане, а възстановяване само на това, което е паднало от крепостната стена.
"Боже, какво става с Небет тепе", реагират пловдивчани, щом видят излетия бетон и металната ограда.