4 дни до финала на парламента, новите наследяват основния ремонт на съдебната власт и омбудсмана. Като за старт (Обзор)
Бързат със земеделските помощи и либерализацията на тока, над 100 поста пак на изчакване
4 работни дни остават до края на живота на 49-ото народно събрание, след като депутатите си гласуваха в четвъртък предизборна ваканция.
Тя ще е един месец - колкото е кампанията, от 7 май до 7 юни. Но най-вероятно ще излязат още от 1 май в предхождаща я великденска ваканция, тъй като за празника по правилник им се полагат десет дни почивка. И така до изборите им остават четири пленарни заседания.
Със сигурност ще побързат да приемат отлагането на либерализацията на тока с още една година - от 1 юли 2025 г., около което се обединиха ГЕРБ, ДПС, БСП и “Има такъв народ”. Законопроектът трябва задължително да мине на второ четене тези дни,
иначе домакинствата отиват на свободния пазар
на електроенергия от 1 юли тази година - така бе гласувано в края на м.г.
Другата седмица трябва да минат още два закона, които депутатите отметнаха в четвъртък на 1-о четене и свика на три дни сроковете за предложения преди второто. Това са промените в Закона за подпомагане на земеделските производители, с които се удължава държавната помощ за акциза върху газьола до 2026 г., както и тези в Закона за висшето образование, които облекчават следването в наши вузове на бежанците с временна закрила. Очакваха се да минат и промените в Закона за здравето, с които забраняват зверствата над психично болните пациенти, но се появиха идеи за промени и срокът си остана 7 дни.
Възможно е все пак депутатите да заседават 5, а не 4 пъти, ако случайно мине искането на ПП-ДБ за извънредно заседание, на което да се приеме
докладът на комисията за “Боташ”
Доскорошните партньори на Бойко Борисов и опозицията в четвъртък заподозряха, че ГЕРБ бавят вкарването му в залата, защото искат да прикрият корупция. “Възраждане”, дори заплаши, че не се ли гласува до 25 април, пращат доклада в ДАНС, прокуратурата и МВР. А Корнелия Нинова добави закана БСП да го даде и на Европейската прокуратура и антикорупционната комисия.
Дотук са възможните ходове за оставащите броени дни. Депутатите ще завещаят на следващите новия Закон за съдебната власт. Той трябва да се промени след ремонта на конституцията. Правосъдното министерство представи проекта, но организации на магистрати имаха забележки и срокът за обществено обсъждане бе удължен.
Вече стана ясно, че изборът на нов омбудсман, шефове на здравната каса и членове на Комисията за противодействие на корупцията също остават за 50-ия парламент, ако той заработи и намери мнозинство да ги излъчи.
Това означава около половин година без омбудсман - Диана Ковачева стана съдия в Страсбург, а единствената ѝ заместничка Елена Чернева-Маркова подаде оставка, за да не бъде избрана за служебен премиер. В сряда без шеф остана и НЗОК, след като депутатите изненадващо приеха подадената от управителя ѝ Станимир Михайлов миналата година оставка, въпреки че той я оттегли. До избирането на нов здравният фонд, който управлява над 8 млрд. лева, ще се ръководи от заместника му Момчил Мавров.
Неясна е съдбата и на комисията “Антикорупция”, която бившите партньори от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ се захванаха да реформират. Нещо повече - бе сред основните приоритети на сглобката. В края на миналата година депутатите разделиха КПКОНПИ на две, което бе едно от условията за втория транш за парите по плана за възстановяване. Тогава те уредиха функционирането на КПК, но не и на втората нова комисия - за отнемане на незаконно придобитото имущество. Освен това не приеха правила за избор на нови членове на антикорупционната комисия, въпреки че срокът изтече още през януари. В момента в деловодството на парламента отлежават два такива проекта, а
сегашният състав на комисията е с изтекъл мандат, намален състав и без шеф
Новите депутати ще трябва да попълват още над 100 длъжности в институциите с изтекли мандати - прословутите назначения в регулаторите, които обърнаха колата на (не)коалиционното управление.