Алерголог: При контакт с борова процесионка първо измийте мястото с вода, след това намажете с кортикостероиден крем
Хората, които нямат предходно алергизиране, вероятно ще реагират по-леко, обясни алергологът д-р Златко Димитров
- Д-р Димитров, доколко са опасни боровите процесионки?
- Боровата процесионка е гъсеница, която във връзка с глобалното затопляне населява и нашите иглолистни гори. Проблемът предимно е бил в Средиземноморието, но сега оплакванията се увеличават.
Засяга най-често хората, които обичат гората, както и горските работници. Гъсеницата в стадий на ларви е със специфични власинки, които имат дразнещ директен ефект върху кожата и лигавиците. Това са конюнктивите, лигавицата на дихателните пътища.
Може да има и контактна уртикария,
която се дължи на белтъците, на протеините на боровата процесионка. Неприятното е, че не само директният контакт, но и остатъците на гъсеницата - власинките в почвата, могат да предизвикат този тип реакции. Проблемът наистина е значим. Броят на засегнатите хора се увеличава.
- Какво трябва да се направи при контакт с тях?
- Когато реакцията е контактна, това предполага директното въздействие. В повечето случаи то е дразнене. Ако пострадалият носи вода в себе си, добре е засегнатият участък да бъде измит, за да се отстранят полепналите протеини и власинки по кожата. След това е необходимо да се приложат локално противовъзпалителни средства. Те са предимно кортикостероидни кремове, които се нанасят и потискат възпалението. Ако има контактна уртикария, бързо настъпил оток, тогава е добре да се приемат противоалергични лекарства. Те намаляват сърбежа и отока.
- Само хората, които са предразположени към алергии, ли получават реакция?
- Тези, които нямат предходно алергизиране или алергична болест, вероятно ще реагират по-леко. Раздразването от власинките на гъсеницата обаче засяга всички. Те възпаляват кожата и на алергичните, и на неалергичните пациенти.
- Боровите процесионки се срещат в България още през 1907 г., станали са по-опасни или повече хора регистрират оплакванията си?
- Боровата процесионка е описана още в древността. Съществуват
интересни факти, според които е ползвана за мъчения
В нашите географски ширини намира по-благоприятни условия вероятно заради климатичните промени. Сега количеството е голямо и има засегнати цели горски масиви. Когато площите, обитавани от боровата процесионка, са по-големи, контактът с повече хора е по-вероятен.
- Други гъсеници и насекоми предизвикват ли подобни реакции?
- Тази гъсеница не е най-опасната, има и други гъсеници, които могат да предизвикат такъв контактен дерматит. Боровата процесионка е особен случай предвид своята голяма експанзия. Нейната форма на пашкул може да се съхранява в почвата дълго време и трудно може да бъде премахната. Това е един устойчив вредител.