Пиесата на Бърнард Шоу за България, в която никога не е идвал, пристигна в Народния заедно с Джон Малкович

18.04.2024 01:00
Джон Малкович на пресконференция в Народния театър за представлението "В самотата на памуковите полета"

Прави кастинг за комедията "Оръжията и човекът", започва репетиции през септември

“Много щедро и професионално е подходил”. Така актьорите от Народния театър оцениха кастинга на световноизвестния продуцент, режисьор и актьор Джон Малкович. Той пристигна у нас, за да избере кои артисти ще изиграят 8-те персонажа - 3 жени и 5-има мъже, в пиесата на Бърнард Шоу “Оръжията и човекът”.

С куфар в ръка, кафяви панталони, яке и червени маратонки Малкович изненада столичани преди дни. Посещението му не бе обявявано, но вече често ще бъде срещан на разходка у нас. Предстои му да поставя спектакъл в Народния театър “Иван Вазов” и затова започна работата си по него. Със сигурност Малкович ще дойде пак и през септември, когато е предвидено да започнат репетициите.

Действието на комедията “Оръжията и човекът” се развива в България, като по-голямата част от героите са българи. В основата на сюжета е битката при Сливница по време на Сръбско-българската война през 1885 г. Само че Шоу описва българите по не особено ласкателен начин - хора, които се къпят веднъж в живота и не четат. Интересно е дали така ще ги представи и Малкович.

Спектакълът ще се играе догодина. След поредица от разговори между Малкович и директора на театъра Васил Василев двамата успяват да договорят поставянето на тази пиеса у нас. Все пак не е ясно защо Малкович избира точно тази пиеса да поставя у нас, тъй като няма друг голям писател, който да е осмял българите така, както го прави Бърнард Шоу в “Оръжията и човекът”. Той ни описва като елементарни, глупави и скарани с хигиената туземци някъде на Балканите.

Пиесата се играе за първи път в Лондон на 21 април 1894 г., когато в публиката е и другият голям ирландски и британски драматург, писател и поет - Оскар Уайлд. В лондонската преса пише, че Шоу сам се хвалел с автентичността на творбата си: “Създава впечатление, че действително съм бил в България”, а всъщност той никога не е идвал у нас.

След лондонската премиера пиесата се играе с успех и на много световни сцени, особено в Германия и Австрия. Българските студенти там протестират срещу тенденциозното омаскаряване на родината и сънародниците им и освиркват постановките на пиесата. А Бърнард Шоу отговаря с типичния си хаплив език: “Когато българските студенти с искрената ми приятелска помощ развият чувство за хумор, няма да има повече проблеми.”

Името на пиесата може да бъде сменено, тъй като се е случвало по време на кастингите режисьорът да промени решението си и да покани актьорите за друг спектакъл.

Миналата година Джон Малкович за първи път игра пред българската театрална публика. Той излезе на сцената на Народния театър заедно с една от най-популярните литовски актриси – Ингеборга Дапкунайте. Двамата представиха спектакъла “В самотата на памуковите полета” на режисьора Тимофей Кулябин.

През февруари Джон Малкович и американският фотограф Сандро Милър откриха изложбата “Почит към майсторите на фотографията” в галерия “Квадрат 500” в София.

Малко по-късно той влезе в ролята на серийния убиец на жени Джак Унтервегер в спектакъла “Адска комедия: признанията на един сериен убиец”. Събитието беше през юли в зала 1 на Фестивалния и конгресен център във Варна. Тогава министърът на културата Кръстю Кръстев връчи на Джон Малкович плакет “Принос в развитието на културата”.

Малко хора знаят, че е и моден дизайнер

Джон Гавин Малкович е роден на 9 декември 1953 г. в Кристофър, Илинойс. Родителите му са журналисти. Израства с три по-малки сестри и един по-голям брат, които са журналисти. Малкович никога не е крил, че няма идилично детство и младост – баща му и брат му често го бият. На 16 години тежи 102 кг и тогава му слагат прякора Прасенцето. Започва да се занимава с актьорско майсторство случайно. Той обаче е работил като шофьор на автобус, учи биология и социология в колежа, опитва се да учи театър в два университета в Илинойс. Отпада и от двете места.

През 1976 г. Джон Малкович става част от театралната трупа “Степънулф” в Чикаго заедно с Гари Синийз, Глен Хедли, с която сключва брак, и Джоан Алън. Четири години по-късно Малкович вече е в Ню Йорк и играе в пиесата “Истинският Запад” на Сам Шепърд, която слага началото на големия му успех в театъра.

Филмът “Място в сърцето” от 1984 г. му носи първата номинация за награда “Оскар”.

Сред знаковите роли на Малкович в киното са тази на Лени в “За мишките и хората” от 1992 г. под режисурата на приятеля му от младежките години Гари Синийз и тази на Джон – но не Гавин, а Хорацио – Малкович в абсурдистката комедия на Чарли Кауфман “Да бъдеш Джон Малкович” от 1999 г.

Джон Малкович е и моден дизайнер – един по-малко известен факт на фона на кариерата в киното и театъра.

Други от Възход и падение

На 25 ноември рожден ден имат

Емил Розов, журналист Иво Андреев, радиожурналист Кръстю Кръстев, бивш министър на

Боне Крайненеца е лъмбърсексуален холивудски актьор, който оре със зайци

Как изкуственият интелект нарисува героите от разказа на Елин Пелин Неочакван нов прочит получи разказът на Елин Пелин “На браздата”, след като героите от него бяха изрисувани с изкуствен интелект

P.I.F. с концерт в памет на Димо Стоянов

На 21 декември - датата, на която преди 4 г. си отиде фронтменът на групата Димо Стоянов, P.I.F. ще направят голям концерт в негова памет. Той ще е под името “Цялото Небе” и ще бъде в столичен клуб

Юлиан Вергов и Моню Монев на турне с "В очакване в Годо"

След като вече представиха постановката на Театър "Българска армия" в Брюксел, Виена, Мюнхен и Цюрих, Юлиан Вергов, Георги Къркеланов, Иван Радоев и Моню Монев продължават с турнето си в Европа

Руси Чанев представи в Лондон “Под игото” - адаптация без архаизми

За първи път адаптацията на романа “Под игото” за деца беше представена в чужбина, и то пред тези, за които е предназначена – ученици от българските неделни училища по света

>