Боровата процесионка – защо е опасна и как да се предпазим

17.04.2024 10:53
Така изглежда боровата процесионка.

Причинява силни алергии при хората и животните

Борова процесионка (Thaumetopoea pityocampa), от която пострада дете, след като я настъпа, е вид молец от семейство Thaumetopoeidae, разред Пеперуди "Thaumetopoea Pityocampa Schiff". Гъсениците от този вид притежават хиляди мънички косъмчета, покриващи тялото им, които съдържат дразнещ протеин, наречен тауметопоеин.

Боровата процесионка е един от най-разпространените вредители в иглолистните насаждения в страната. Името „процесионка" е свързано с начина на придвижване на гъсениците от вида, движат се една след друга в процесия. Гъсениците се хранят с иглиците на различни видове бор, с което причиняват обезлистване на дърветата. Ежегодното обезлистване води до физиологично отслабване на растенията, но до момента няма установено загиване на отделно дърво или гора от тяхното нашествие. Видът е описан за първи път от австрийци през 1775 г., а от 1910 г. е известен в България.

Процесионката е опасна за хората и животните, защото причинява силни алергии.

Парливите космици на боровата процесионка са опасни и причиняват обриви, а при по-чувствителните хора и при домашните животни могат да доведат до респираторни проблеми и алергични реакции. Ето защо е препоръчително да не се пипат гъсениците и белите къдели по дърветата с голи ръце.

Като основен и типичен вредител в иглолистните гори на България, биологията на боровата процесионка е добре позната за специалистите.

Ежегодно се извършва мониторинг на разпространението и плътността ѝ и при определени условия се планират лесозащитни мероприятия.

При наличие на повреди от борова процесионка, ангажимент за сигнализиране в Изпълнителна агенция по горите имат собствениците на горски територии, както и лицата, на които територията е предоставена за управление.

Борбите с вредителя са два вида: въздушно пръскане с биологични препарати на средно и силно засегнати територии и механична борба при слабо нападение, съобщава Дарик нюз.

Предпазни мерки:

• Не докосвайте и не се доближавайте до гъсениците или техните гнезда (белите къдели по дърветата);
• Не позволявайте на домашните животни да се приближават към гъсениците или гнездата;
• Учете децата да не докосват гъсениците или гнездата им;
• Посетете фармацевт за облекчаване на кожни или очни раздразнения след възможен контакт;
• Консултирайте се с лекар, ако смятате че сте имали сериозна алергична реакция;
• Посетете ветеринарен лекар, ако смятате, че вашият домашен любимец е бил сериозно засегнат.

Други от От страната и света

Полицията издирва възрастен мъж, изчезнал в Каспичан

Областната дирекция (OД) на МВР - Шумен издирва по молба на близките му Джабил Хасан Сали, на 84 години, с постоянен адрес в град Провадия. От около година мъжът живее при свои близки в село Каспичан

Четирима ранени в катастрофата, затворила пътя Стара Загора - Казанлък, шофьорите - на 18 и 20 години

Пострадали са четирима при пътнотранспортно произшествие на Околовръстния път на Стара Загора, в близост до пътен възел "Зора", съобщиха за БТА от Областната дирекция на МВР в Стара Загора

Украинка се оплаква от посланика ни в Киев

Тежки обвинения към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В писмо до МВнР тя обвинява дипломатът

Павела Митова: Не гарантираме, че Силви Кирилов няма да бъде служебен премиер

„Няма да гарантираме, че ако Силви Кирилов бъде избран за председател на парламента, няма да бъде номиниран за служебен премиер". Това заяви депутатът от ИТН Павела Митова пред NOVA NEWS

Катастрофа затруднява движението по пътя Стара Загора - Казанлък

Движението по пътя от Стара Загора за Казанлък в района на Стара Загора е затруднено заради катастрофа, съобщиха от Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ)

>