За 5 г. световни кризи влошили стандарта на европейците, а близо половината българи трудно си плащат сметките (Графика)
- Според проучване на Евробарометър 71% ще отидат до урните на изборите за ЕП през юни
- Всички поставят мира като цел №1 за следващия парламент
Отбраната и сигурността са приоритет №1 за гражданите в 15 държави в ЕС. Чрез тях според европейците блокът ще се наложи като основна сила на глобалната сцена. Според българите обаче
ключът към независимост и сила е в енергийната сигурност
и инфраструктурата.
Данните са от новото проучване на Евробарометър. То мери нагласите на европейците на фона на наближаващите избори за нов Европарламент. Чрез него се оценява осведомеността сред гражданите и загрижеността им в контекста на световните събития.
Проведени са интервюта лице в лице с малко над 26 хил. европейци от различни държави членки на възраст над 15 г. В България на въпросите са отговорили малко над 1100 души.
Оказва се, че според голяма част от европейците през последните 5 г. стандартът им на живот значително е спаднал. Най-осезаема разлика усещат в Гърция, Франция и Кипър. В Гърция например 74% от анкетираните посочват, че живеят по-зле отпреди. България се намира по средата на тази класация - между Австрия и Германия. У нас 44% смятат, че стандартът им на живот се е понижил.
Нещо повече - 45% от българите посочват, че понякога имат затруднения с плащането на битовите си сметки. А други 13% споделят, че често не могат да покрият разходите си. Тези данни са по-тревожни спрямо средните за държавите от ЕС, където 63% от европейците посочват, че почти никога не са се сблъсквали с подобен проблем.
Според данните на Евробарометър близо половината българи вярват, че нещата се развиват в грешната посока. 55% у нас твърдят, че България не върви по правилния път в национален план. Това чувство на безпокойство обаче не е нехарактерно и за другите страни членки. На ниво ЕС се отчита още по-тревожна статистика - 60% от европейците не мислят, че държавите им се развиват добре. А
49% от европейците не вярват, че ЕС върви в правилна посока
При българите прогнозата за ЕС е по-оптимистична. 37% не са съгласни с действията на блока, но имат силна опозиция. Други 38% от анкетираните българи посочват, че нещата се развиват правилно.
Чехия е единствената държава в ЕС, чиито граждани са посочили, че
не искат европейските институции да се бъркат във вътрешните политики на държавата
Сред българите например 41% искат влиянието на съюза да се засили за сметка на 39%, които не са съгласни.
Малко над 80% от европейците са категорични, че на фона на сложната геополитическа обстановка гласуването на евроизборите е още по-важно и не бива да се пропуска.
На въпроса “Ако европейските избори се провеждаха следващата седмица, каква е вероятността да гласувате” 71% от всички анкетирани са заявили, че ще отидат до урните. На фона на ниската избирателна активност у нас 50% от анкетираните българи са отговорили, че ще гласуват.
И българите, и останалите граждани на ЕС са категорични, че следващият Европейски парламент трябва да защитава мира.