Лявото единение остава мираж - Нинова събира над 25 във фронт, но без “Левицата”
- Кани Манолова, Дончева, Румен Петков и хората около тях да се върнат в партията, те вече веднъж отхвърлиха амнистията
- Кандидатите на БСП ясни на 27 април - 5 дни преди срещата за общи действия
Лявото обединение пак няма да се случи. Това стана ясно в събота, когато БСП обяви, че ще създава нов ляв фронт, но без “Левицата”.
На 1 май Корнелия Нинова събира над 25 леви и патриотични партии и още толкова граждански сдружения и неправителствени организации на дискусия за модерна лява политика и за създаването на единен фронт като алтернатива на статуквото.
“Надяваме се това да е началото на едно широко ляво обединение. Ще предложим обща декларация с основните принципи, на които да стъпим в правенето на лява и алтернативна политика, както и за общи действия за парламентарните и европейските избори. Надявам се да постигнем успех, защото България има нужда от алтернатива”, обясни соцлидерката.
Тя отказа да разкрие обаче кои партии ще присъстват на срещата. Но даде да се разбере, че покана към “Левицата” за форума няма да има. “Те са наши бивши другари и подновяваме поканата да се върнат в партията и да си подновят членството, а не да подписват с БСП”, обясни Нинова.
Същата беше позицията ѝ и преди две години, когато отказа да отиде на организираната от Костадин Паскалев среща за единение на левицата. И тогава, и сега обаче напусналите БСП не приеха амнистията.
“Повторената теза означава, че Нинова третира “Левицата” по друг начин от останалите формации в сектора. Ние съществуваме с други партии повече от 10 г.,
с нас са свързани стотици хора, повечето от които никога не са били в БСП,
какво ще им кажем”, отсече Татяна Дончева пред “24 часа” в неделя. И попита дали в състава на тези, с които БСП ще разговаря, няма и други, напуснали столетницата през годините, и защо Нинова преговаря с тях, а с “Левицата” - не.
“Не може младежкото СДС да ни приема в БСП”, допълни Дончева, намеквайки за ролята на “Позитано” 20 на Калоян Методиев - бивш лидер на младежкото СДС, после за кратко шеф на кабинета на президента Румен Радев, а след това на Нинова като вицепремиер и министър на икономиката в кабинета “Петков”.
Ние казахме, че с това ръководство начело на БСП единение не е възможно, напомни още Дончева позицията на “Левицата”.
В “Изправи се, БГ” сме двама бивши членове на БСП. Останалите стотици в страната са граждански активисти, с които сме стояли зад каузи. Това са мислещи и смели хора, които са водили битки и нямат намерение да стават антураж на Нинова”, отсече и Мая Манолова. И попита какво обединение ще прави БСП без знакови лица вляво.
Обединението между БСП и “Левицата” вече веднъж се случи, когато за местните избори Иван Таков събра двете формации в София, за да застанат зад кандидатурата на Ваня Григорова за кмет на столицата.
Тази коалиция не срещна одобрение от “Позитано” 20, но то не ѝ попречи
Резултатът беше минимална разлика на Григорова от спечелилия вота Васил Терзиев.
След местните избори Нинова събра 16 формации, с които са си сътрудничили, за да организира лявоцентристко-патриотичен фронт за местните избори. На срещата бяха поканени “Български възход” на Стефан Янев, Партията на зелените, “Свобода”, ПК “Тракия”, “Българската левица”, “Правото”, “Български социалдемократи”, “Нова зора”, “Българската пролет” на Велизар Енчев, МИР, ПД “Социалдемократи”, “Движение за социален хуманизъм”, “Съюз за отечеството”, “Екогласност”.
Пак тогава Нинова заяви, че няма да покани “Левицата” в бъдещото ляво обединение, защото на местните избори тя “грубо игра срещу БСП”, използвайки социалисти за паралелни кандидати и разцепвайки структури.
Сега лидерката отново демонстрира нежелание да търси общ съюз с “Левицата”. Интересното обаче е, че срещата с останалите формации е на 1 май - 5 дни след като БСП ще одобри листите си и за Европарламента, и за Народното събрание. Срокът за подаването на имената в ЦИК (за ЕП) и в РИК (за НС) е 7 май, затова не е ясно дали ще има запазени места за евентуални коалиционни партньори, които да се попълнят след срещата на 1 май, или те ще бъдат предварително договорени и определени.
В събота Националният съвет на
БСП одобри критериите за кандидатите
за депутати: хора с обществен опит и авторитет, високи нравствени качества, експертен опит, комуникативност.
След заседанието Нинова не отговори на въпрос дали заместникът ѝ в партията и зам.-шеф на НС Кристиан Вигенин ще е водач на евролистата. Той има много номинации, но решението ще е ясно около 25 април.
Соцлидерката обаче разказа, че на пленума е имало критики към досегашните евродепутати от БСП, че не са представили отчет. Само Цветелина Пенкова дала такъв. А те не са идвали на нито едно заседание, не сме стиковали позициите си, както се прави, критикува Нинова задочно Сергей Станишев, Петър Витанов, Иво Христов и Елена Йончева. Те имат номинации от някои организации, дали ще бъдат в листата - ще решим на 27 април, допълни тя.