От 450-те хита на Стефан Диомов само 23 ще звучат в мюзикъла “Здравей, как си, приятелю”, но подбрани с любов
Премиерата ще е на 20 и 21 април в Музикалния театър
От над 450-те песни, които е написал Стефан Диомов, диригентът и аранжор Георги Милтиядов е подбрал първоначално около 40 от най-известните хитове, за да бъдат включени в мюзикъла “Здравей, как си приятелю”, чиято премиера ще е на 20 и 21 април в Музикалния театър. След това съкратил бройката на 36, после на 30, а накрая свел песните до 23.От някои от тях в спектакъла звучат само мотиви.
Това е, разказана накратко, музикалната история по създаването на този спектакъл.
Либретото, написано от преподавателя по театрознание и драматург Юрий Дачев, също претърпява метаморфози, които дори още не са свършили напълно. Той разкри, че историята, която е написал, за да свърже в едно големите хитове на Диомов, е дописвана и допълвана по време на репетициите.
В крайна сметка историята започва с това, че в двата края на Морската градина на Бургас започват две тържества. Едното е среща на класа на випускници на Музикалното училище в Бургас, които се срещат години, след като са завършили. В същото време в друго заведение има абитуриентски бал и между двете групи - на възрастните и на младите,
възникват истории, в които са въвлечени всички,
и това провокира вмъкването на песните на Диомов.
“Това ще е мюзикъл за любовта, направен с любов към поколението на нашите родители. Въпреки че песните на Диомов са популярни и сред младите, но пък любовта размива границите на годините”, каза режисьорът на “Здравей, как си, приятелю” Камен Воденичаров.
Идеята за такъв мюзикъл е на шефката на Музикалния театър Еделина Кънева, която иска още миналата година разрешението на Диомов да използват песните му. Самата тя направила още тогава свое проучване, за да види
доколко по-младото поколение ги познава
Установила, че дъщеря ѝ например ги знае дори по-добре от нея, защото голяма част от творчеството на Диомов и днес се върти по радиата.
Самият композитор е дал съгласието си на Милтиядов да промени оркестрацията на песните и всички те звучат с голям симфоничен оркестър. Музикантът разказа, че едно от най-големите предизвикателства пред него е било да накара пеещите актьори от Музикалния театър да извадят нещо свое в интерпретацията на песните, без да се влияят от това, че те са станали популярни в изпълнението на “Тоника”, “Тоника СВ”, Тони Димитрова, Пламен Масларов, Богдана Карадочева и много други певци.
Все още нероденият спектакъл вече е получил покана от кмета на Бургас Димитър Николов да гостува през лятото в Летния театър в града. Но според Кънева, ако се стигне до такъв гастрол, по-скоро
ще се използва сцената на Бургаската опера,
тъй като декорите не позволяват да се играе на открито.
По-нататък, ако мюзикълът има успех сред публиката, в него ще се канят да участват част от певците, които са направили хитовете на Стефан Диомов популярни, но засега в него участват артистите на Музикалния театър, и то от всички поколения - от най-опитните до най-младите.