Проф. Галин Цоков: Учениците се тревожат, ако им се вземат телефоните, ще ги ползваме за мотивация
Проф. Галин Цоков допусна, че е останал в служебния кабинет заради предстоящите сериозни промени и матури. В сутрешния блок на БНТ той увери, че с екипа си ще работи на високи обороти по реформи, които трябва да бъдат обсъдени с учителите. Как да се промени Закона за предучилищно и училищно образование.
Аз съм експерт и се надявам това да се усети.
Ще се промени от 8 до 11 ч, ще се обяви неучебен ден за училищата с матури.
По време на изпита ще има и практически ситуации, с които да се справят десетокласниците.
"Това е нещо добро и полезно за учениците, имах среща с най-добре представилите си кандидати за директори - допълни той. - Те отговорили, че когато видели теста го оставили и блокирали. "През следващите 5 минути започнахме да мислим", казаха те. Ако накараме учениците да мислят при решението на практически задачи да мислят, това ще е най-големият успех и по някакъв начин ще е краят на частните уроци."
496 училища ще могат с помощта на програма да обновят физкултурните салони и спортните площадки в училищата. Някои до момента не са имали, а в тях са общо около 600 деца.
2200 училища са преминали през одобрение на STEM-концепциите им, процесът трябва да се ускори.
"Успяхме да изработим общи насоки за използване на изкуствения интелект в училищата, които са полезни за учителите и учениците, през следващите седмици ще започнат обучения на учителите как да го използват - обясни той. - Това не е нещо, което ще замени тяхната дейност, а инструмент, който ще помогне образованието да е по-ефективно, а работата им по-креативна."
"Учителят ще има възможност да насочи усилията към индивидуални потребности на учениците, да ги мотивира според интересите им, ниските резултати в момента са свързани с демотивацията им", допълни още той.
Според него в момента се разработва визия за дигитализацията на образованието, ще се обсъди с педагогическата общност за използване на мобилните телефони. "Може да се използват за мотивиране, защото ако ги забраним, децата се тревожат, че устройството не е при тях. Това се констатира от изследване на PISA'22."
От думите му стана ясно, че МОН предлага заплатите за асистенти да скочат с близо 1000 лв. до над 2500 лв.