Треви и рози, които цъфтят до декември - нова концепция за зелената система на Варна
Многогодишни растения ще заменят досегашните с живот от една година
По напълно нова концепция ще се извършва зацветяването в центъра на Варна. Колоритни декоративни треви ще заменят част от сезонните растения, така ще се спестят средства и ресурси.
Това каза за "24 часа" Надежда Харизанова, главен експерт по ландшафтна архитектура в община Варна.
Идеята е на мястото на едногодишните растения да се засадят по-устойчиви многогодишни видове, които изискват по-малко ресурси за отглеждане. Това е модернизация, навлизаща в озеленяването, и в много европейски страни се прави отдавна.
Многогодишните растения имат по-кратък цъфтеж, но компенсират с багри и форми на листата. В досегашната практика са предпочитани едногодишните, които имат продължителен цъфтеж - като се засадят през май и продължават да цъфтят до октомври, но това вече е стар похват, каза Харизанова.
Да се минимализира сезонното зацветяване, това е европейска тенденция от много години, като се избират колоритни декоративни растения и треви.
Полиантови рози с интензивен и продължителен растеж и храсти са много подходящи - този тип рози се вписват идеално в композициите, а при по-топло време цъфти до декември.
Част от сезонните цветя щели да останат, като стремежът е към симбиоза между сезонни и многогодишни.
Специалистите ще търсят баланс, с новата концепция ще се използва по-малък ресурс за поддръжката на зеленото богатство на града, а в дългосрочен план ще се спестят средства, вода и ресурси.
Красивите големи саксии, които красят централните улици, остават. Килимите от лалета и бегонии на главната алея в Морската също остават.
Пространството пред сградата на общината ще изненада с терасовидно зацветяване в симбиоза от храсти и цветя.
Ландшафтният архитект не пропуска да черпи свежи идеи от пътуванията си в чужбина и да пренася опита от европейските градове.
Харизанова работи усърдно върху запазването на дърветата във Варна.
"Искам да елиминирам сеченето на дърветата, когато е възможно. Работим усърдно за поддържане на компенсаторното засаждане, спазване на наредбата, която го дефинира, и очакваме и архитектурната колегия да има по-голямо желание да го прави", допълни служителката в общината.
Компенсаторното озеленяване е описано точно как трябва да се случи в двегодишен хоризонт. Две години са достатъчни за едно дърво да се прихване, ако ги преживее, ще продължи да се развива. Често това не се случва, защото грижата не е достатъчна.
"Трябва да се преборим във всеки имот, в който се застроява, да не се набляга на тревата, а на засаждане на дървета. Има нормативни изисквания за дървесна растителност съгласно устройствената зона, съответно в имота да бъдат засадени определено количество дървета. Това е решението за компенсаторното озеленяване.
Зелената система на града е изградена от много свързани зелени площи, а не концентрирано озеленяване на определено място.
Мога да ви уверя, че всеки, който неправомерно премахне дърво на територията на община Варна, ще бъде санкциониран", категорична е Харизанова.