В Музея на медицината показват восъчни модели на болни от чума, тиф и сифилис
Месец преди старта на туристическия сезон в Бургас бе открит Музеят на медицината. Той се намира в сградата на университета "Проф. д-р Асен Златаров", в който има и Медицински факултет.
Първата експозиция припомня как през XX век са демонстрирали симптомите на различни заболявания. Днес, в ерата на изкуствения интелект, телемедицината и все по-бързо развиващите се технологии, трудно си представяме как са се обучавали лекарите преди 100 г.
Вместо компютърни модели те са използвали модели от восък или т.нар. мулажи, които са били изключително модерни тогава.
Точно с експозиция от такива модели, наречена "История от восък", бе поставено началото на Музея на медицината.
Експонатите са 56 и представят предимно кожни и венерически болести. С помощта на студенти дерматологът и преподавател доц. д-р Карен Мануелян ги е разпределил в 5 категории – бактериални, вирусни, паразитни и гъбични инфекции, както и венерически болести.
Те изобразяват редки или вече изчезнали заболявания като чума, вариола, тиф, антракс, форми на сифилис.
Мулажите се намират във фоайето на Медицинския факултет, а голямата историческа, художествена и академична стойност на сбирката е потвърдена и от Българското дерматологично дружество.
"Първите мулажи са изработени в края на XIX век в Париж и заменят старите гравюри и картини, по които са се обучавали студентите. Те представляват триизмерни восъчни модели, които реалистично изобразяват заболявания с прояви по кожата и видимите лигавици.
Известните мулажни сбирки в различни държави в Европа са около 20 на брой и повечето от тях се намират в големи университетски центрове.
"В България доскоро беше известна единствено мулажната сбирка, с която се гордее Клиниката по кожни и венерически болести в Александровска болница", обясни доц. Мануелян.
Мулажите, подредени в новия музей, той открил в Медицинския колеж в Бургас, който някога е бил училище за медицински сестри.
"Занимавам се с реставрация, но с подобно нещо се сблъсках за първи път и за мен тази работа беше изключително предизвикателство. Направи ми впечатление, че восъкът е изключително качествен - в наше време вече не може да се намери такъв.
Не е за вярване как тези мулажи са се съхранили. Когато започнах работа, видях, че вътре са пълни с различни хартии и вестници. Тогава стана ясно, че датират от 1960 г.
Изкарах част от вестниците за спомен, друга оставих, като сложих и с днешна дата, за да може, ако някой отново прави нещо подобно, да се знае през колко ръце са преминали в годините", каза един от реставраторите - Цвета Воденичарова, работила по восъчните модели заедно със скулптора Атанас Стоянов.
"С този музей Бургас ще бъде на картата на медицината в България, защото музеите са не само история - те са крачка през настоящето към бъдещето", каза ректорът на университета проф. Христо Бозов.
Според него намеренията на университета са да обогати колекцията със стара техника с научна стойност, която болниците му дарят. Предвидено е помещение на приземния етаж за разширяване на експозицията.