Ивайло е първи на олимпиадата по философия - твърдо вярва, че младите трябва да се връщат в родината

09.04.2024 20:09 Надежда Алексиева
Ивайло с медала
Ивайло е горд с наградата си.

Ивайло Христов учи в математическата гимназия "Д-р П. Берон" във Варна. Той е един от двамата първенци в своята възрастова група на националната олимпиада по философия.

Спечелил с есе по фрагмента от Едмунд Хусерл:
"Науките се градят върху саморазбираемостта на жизнения свят

и изхождайки от нея, се ползват за своите конкретни цели от онова, което конкретно им е необходимо. Но да се ползва жизненият свят по този начин, не означава самият той да се изучава научно в собствения му начин на биване".

Младежът вече е участвал два пъти в международната олимпиада по философия (IPO) - през 2022 и 2023 г. И два пъти е печелил почетна грамота (Honorable mention).

Тази година е включен в разширения национален отбор за международната олимпиада.

"Във връзка с интереса ми в областта на математиката тази година съм класиран със сребърен медал от предварителния кръг за глобалния кръг на международната олимпиада "Коперник" по математика, който ще се проведе в Колумбийския университет в Ню Йорк, САЩ, през юли", разказа за "24 часа" младият философ.

Ивайло се опитва да обясни простичко сложната философска мисъл, но в съзнанието му картината е подредена в неговия логичен порядък.

"Най-важното е да се разбере какво означава жизненият свят, който е свързан с човека. Саморазбираемостта на жизнения свят - човека, в някакъв смисъл, е даден на самия себе си и всяка наука се гради върху това, че има наблюдател, който може да оцени по някакъв начин и от неговата позиция се гради науката", обяснява Ивайло.

Започва есето си с тезата, че трябва да се докаже, че има една обща истина

Ивайло дълго може да философства и да развива тезата си с думи и термини, малко познати на широката публика. Запалва се по тази наука в IX клас от неговата преподавателка Палмира Дачева, както и дългите часове дискутиране с неговия баща.

А иначе жизненият му свят е пълен с книги, музика и приятели. Обича класическа музика, свири на китара и пиано. Има брат и сестра, които са на 6 г. и още не може да философства с тях.  

Приятелският му кръг е от младежи, които като него се интересуват предимно от математика и философия. Не знае накъде би тръгнал след училище, иска да учи нещо, което обединява любимите му предмети, но има време да го реши.

Голямата му мечта е да направи нещо значимо и смислено, най-малкото да напише книга. Твърдо вярва, че младите трябва да се връщат в родината и той би искал да живее тук, поне в една част от живота си.

Ивайло вече е на 18 и може да гласува. Не е много ентусиазиран от тази възможност, трябва му време да се ориентира в обстановката. Иска сам да се информира - ще даде гласа си за този, който е направил най-много за страната.

Няма да се доверява на чуждо мнение, било то и на близки хора.

Той следи и събитията в света, макар и да не чете редовно новини.

През последните години го впечатлява развитието на Китай и икономическите спорове, които има със САЩ, както и войната в Украйна

Последната философска книга, която е прочел, е "Майсторът и Маргарита" - определя я като абстрактна диалектика между стария и новия завет, която развива темата за преосмислянето на ценностите, за дявола след Фауст.

Философията му дава критическо мислене и мироглед, обича да разсъждава. Младият философ наблюдава изкъсо и образователната система и има някои забележки.

"В училище се получава така, че тези, които имат интерес невинаги успяват да научат материала, защото често се обръща по-голямо внимание на онези, които нямат толкова интерес", смята Ивайло. Предлага да има компенсиращи занимания.

Олимпиадите и състезанията включват материал, който не се изучава в училище и участниците трябва да се подготвят по някакъв страничен начин.

На школа по философия ходи в училище, а по математика се справя сам. Пожелава си да направи принос към обществото, от което да има полза.

Други от Просветни

Ремонтират изцяло сградата на Ректората на Софийския университет, първо покрива (Обзор)

Учредяват клуб на посланици, приятели на Алма матер Започва ремонт на Ректората на Софийския университет “Св. Климент Охридски”. Това обяви ректорът проф

Хуманоиден робот става част от екипа на варненската библиотека "Пенчо Славейков"

Варненската регионална библиотека "Пенчо Славейков" се сдоби с хуманоиден робот, той се казва Емма и е част от проект, подкрепен от Посолството на САЩ в България

Проф. Георги Вълчев: На този етап заплатите на университетските преподаватели са ситуирани добре в публичния сектор

С направените промени в Закона за висшето образование, с методиката, която стимулираше качеството, комплексната оценка и научните изследвания, на този етап заплатите на университетските преподаватели

Евростат: 6,5% от студентите в България работят, докато учат (Графики)

През 2023 г. 25,7 на сто от младите европейци на възраст между 15 и 29 години са били наети на работа, докато все още са учели, сочат данни на Евростат

Софийският университет отбелязва патронния си празник (Снимки)

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. д-р Георги Вълчев и Академичният съвет на висшето училище поднесоха венец пред паметника на св

>