Глобиха с 50 000 лева свинеферма в Белозем, действала без разрешително
Свинеферма в село Белозем е глобена с 50 000 лева през март за извършване на дейност, без да притежава необходимото комплексно разрешително. Това съобщиха от Регионалната инспекция по околната среда и водите – Пловдив. С още 9000 лева са санкционирани други нарушители на екологичното законодателство.
През изминалия месец екоинспекторите са извършили 83 планови и 25 извънредни проверки, като са дали 37 предписания за отстраняване на констатирани нарушения. Съставени са 6 акта.
Два от тях са на предприятие в Сопот и на складова база в с. Марково за нарушение на Закона за водите, след като при извършен мониторинг на отпадъчните води експертите са установили, че заложените в разрешителните индивидуални емисионни ограничения са превишени. Акт е съставен и на гражданин за извършване на дейност по разкомплектоване на излезли от употреба автомобили, без да притежава разрешително съгласно Закона за управление на отпадъците.
Сред нарушителите, на които са връчени актове, са още предприятие в с. Белозем и кметът на община Карлово за неизпълнение на поставени в комплексните разрешителни условия.
При извършен повторен контрол екипи на екоинспекцията са констатирали, че някои от дадените предписания не са изпълнени в срок. Такъв е случаят с дружество, стопанисващо кравеферма в Раковски, което е трябвало да преустанови заустване на отпадъчни води в общински отводнителен канал, но не го е изпълнило. Екоекспертите са установили, че кметът на община Стамболийски също не е изпълнил даденото му предписание да почисти нерегламентирани замърсявания с отпадъци в землищата на селата Йоаким Груево и Ново село. За тези нарушения предстои налагането на санкции.
Проверено е изпълнението на строително-монтажни работи на съоръжения от Пречиствателна станция за отпадъчни води на Перущица. Въведена в редовна експлоатация е и пречиствателна станция с анаеробно стъпало на млекопреработвателно предприятие в Карлово, като това ще намали натоварването на замърсяващи вещества към пречиствателната станция.
Инспектирано е изпълнението на изцяло реконструирания градски фонтан в с. Чешнегирово, община Садово, финансирано от програма „Чиста околна среда". Жителите на селото вече се радват на почистените и благоустроени зелен площи и на модерното водно съоръжение с красиво облицовани стени и монтирани нови струйници за водни и светлинни ефекти.
В резултат на осъществения превантивен контрол върху защитените територии е осигурено опазване на видовете и местообитанията в тях. Експерти на РИОСВ – Пловдив са извършили наблюдение на състоянието на млади фиданки дървовидна хвойна, засадени през 2023 г. на територията на поддържан резерват „Изгорялото гюне" с цел възстановяване популацията на вида, като е установено, че младите екземпляри са жизнени и с ясно видим пролетен растеж.