Археолози сканираха с лазер древната астрономическа обсерватория Харман кая
Древната астрономическа обсерватория, известна като Харман кая край момчилградското село Биволяне беше сканирана с лазер. В продължение на 3 дни археолози проучваха един от най-загадъчните мегалитни комплекси в Източните Родопи от въздуха с помощта на лидар. Уредът използва лазeрни лъчи, за да сканира два вида изображения. Първият е на повърхността, а при втория чрез специален софтуер се премахва растителността и се визуализира терена. Проучването се извършва с помощта на община Момчилград.
До момента на обекта никога досега не са правени археологически разкопки. Археоастрономическо проучване на двете изсечени в скалите площадки на Харман кая показва че те най-вероятно са служели за измерване на годишния цикъл и за установяване на лятното и зимно слънцестоене.
"Харман кая обхваща район от около 15 декара. Първоначалните резултати показват, че добре са документирани всички познати досега обекти. Очаква се след обработката на данните да бъдат локализират и други неизвестни структури", поясни ръководителят на проучването доц. Георги Нехризов от Националния Археологическия институт с музей при БАН.
Впечатляващи са и първоначалните резултати от заснемането и на друг археологически обект в района – Асара при с. Татул, който има визуална връзка с Харман кая. На Асара лидарът е засякъл крепостна стена, която е изградена в западната и северната част на платото.
"На платото са се издигали две кули, чиито останки личат ясно. Има също средновековна църква с гроб, изсечен в скалите", съобщи Милен Камарев, археолог от Регионалния исторически музей в Кърджали.
Екипът на доц. Георги Нехризов вече е започнал обработка на изображенията, направени при проучването. То ще бъде завършено в късна есен, когато археолози ще проведат теренни изследвания, чрез които ще се изясни характерът на регистрираните лидара обекти.