Няма как да сбъркате “вълците” от Overhook – бандата миксира рок, метъл, рап, фолклор и поп
- В групата от 7 музиканти има спортист, адвокат, IT специалист, учителка и математик
- Откриват мотосезона на 6 април в ремарке, следва и лятно турне
Спортист, учителка по пеене, адвокат, електротехник, IT специалист, математик и студент по тонрежисура. Това са Никола Стоянов, Ния Иванова, Диан Илиев, Никола Динолов, Олександр Черненков, Виктор Найденов, Симеон Василев, а заедно - необикновената българска банда Overhook. Лесноразпознаваема е, защото това е първата група у нас, която съчетава няколко музикални стила в едно - алтернативен рок, метъл, рап, фолклор, поп, миксирайки ги.
Създател на групата и мъжки вокал е Никола Стоянов с творчески псевдоним Nick St. (Свети Никола от англ. - б.а.). Казва, че винаги е искал банда, в която да има и женски вокал. Открива го в нежната половина на групата Ния (Nia Carnage). Помежду си добавят и любовта. Диан (Dean Morana) и Николай (Nuku Din) се вихрят с китарите, а Виктор (Viktor Kruhl) е басист. С барабаните се захваща Олександр, известен още като Саша, а пианото поверяват на Симеон Василев, или Zimi X.
Особена популярност бандата набра след участието на Никола Стоянов в 9-ия сезон на “Гласът на България”, в който той беше финалист. След музикалния формат Overhook получава не само повече предложения за изяви, но и подкрепа.
“Колкото и да е голямо едно такова предаване, ако не знаеш каква музика искаш да правиш - няма да се получи”, убеден е Никола. Но бандата няма този проблем, защото има ясно послание - искат хората да правят добро, да откриват себе си в песните им и да лекуват раните си, слушайки ги. Така на бял свят се появява и едно от хитовите парчета на Overhook - Broken (“Счупен”). Стоянов пише текста преди 8 г. след раздяла с приятелката си. Години по-късно тракът се върти не само в интернет, но и е
номиниран в класацията за
бъгарска песен на БГ Радио
Групата се бори за първите три места в категориите “БГ Група” и “БГ Видеоклип”.
Бандата бе отличена и от радио Z Rock - сред 215 парчета в конкурса “Рейнарс Рок Трамплин” за 2023-а именно с Broken Overhook печели възможността да запише своя песен в професионално студио.
Талантливите музиканти са категорични, че музиката не само е утеха на човешката душа, но и действително помага. Затова често организират и участват в благотворителни каузи - събират средства за лечение, даряват ги на Българския червен кръст, призовават феновете си да помагат на животни в беда. Никола Стоянов още не се е отказал от детската си мечта да има ферма, в която да спасява животни. Последното благотворително събитие групата посвещава на пострадалите семейства, избягали у нас от войната в Украйна. В същата ситуация са и близките на барабаниста Саша.
Освен че им предстои да пуснат нов клип, музикантите от Overhook
работят по албум и
подготвят лятно турне
А на 6 април ще открият мотосезона, където ще свирят в ремарке.
Предстои им да пуснат и песен изцяло на български език. За нея Никола се вдъхновява, когато дядо му си отива от този свят, а той е в “Гласът на България”.
Двамата с китариста Диан се познават от времето преди Overhook. Признават, че понякога организацията им на сцената е сложна, защото групата е от 7 души. “Точно като глутница - със 7 вълка. Добре е, за да си пазим гърбовете и на сцената, и извън нея”, казва Никола. Понякога разбирателството помежду им е “тегаво”, но именно предпочитанието на всеки към различен стил музика прави писането на песните по-лесно. “Всеки дава идея, която е уникална и не може да излезе от друг”, дава рецептата Ния.
Конфликти как да превърнат едно изоставено помещение в дом на групата обаче нямат. Всички заедно обзавеждат репетиционната си, а по стените висят сертификати и спечелени награди. За бара помага глутницата - така групата нарича феновете си, а пианото им го подаряват.
Музикантите признават, че в началото не получават особена подкрепа от семействата си. Сега обаче е обратното. Последователните им усилия и появилите се възможности преобръщат мнението на родителите, които вече стоят без резерви до тях. По-различно е само при Ния - нейните родители също са музиканти и са по-критични. Младата вокалистка отскоро е и учителка по пеене на деца от 6 до 12 г.
Бащата на Диан пък, който е инженер, си направил китара с подръчни материали и се учи да свири. И често пита сина си кое как се прави. Диан се смее, че на екрана на телефона си баща му е сложил не негова снимка, а на Ния и Никола. Освен че е отдаден страстно на музиката, Диан Илиев завърши с отличие право в Софийския университет и работи като адвокат. Не крие, че съчетанието между двете не е никак лесно, но е за предпочитане. Защото, ако гониш само една мечта, а зарежеш другата, животът ти не е пълноценен. А Ovеrhook свири на коледното парти на кантората, в която работи.
Виктор е басист, но и IT специалист, пианистът им - Симеон Василев, живее в Германия и е отличен математик.
Имал толкова добър слух, че
можел да каже кой тон е
звукът на светофара
Наред с барабаните Саша се занимава с електроинсталации и често сменя лампите на етажа, когато изгорят, а другият китарист на бандата - Николай Динолов, е майстор на тонрежисурата.
Създателят на Overhook Никола Стоянов е от семейство на спортисти, завършва и спортно училище. В продължение на 3 г. е първи на троен и дълъг скок. Рано разбира, че музиката е неговото призвание, и ѝ се отдава изцяло. Но да тренира, си остава неизменна част от ежедневието му.
И без значение кога ще дойдат големите награди, 7-те “вълка” ще продължат да създават своята музика с послание. С надежда, че животът няма да раздели пъстрото им “семейство”. А отличията гарантирано са зад ъгъла.
Учредиха фондация за млади таланти
През януари заедно с родителите на близък приятел на Диан - Денислав Тодоров, групата учреди фондацияна негово име. Тя ще подкрепя млади таланти в областта на науката, изкуството и спорта.
Преди 9 г. 14-годишният ученик в Американския колеж губи живота си в час по физическо. Самият Дени е талантлив музикант и двамата с Диан още като ученици имат група. След смъртта му Overhook всяка година почитат с изява рождения му ден заедно с близки, приятели и съученици на Дени. С благотворителен концерт на 20 януари бе учредена и фондация “Денислав Тодоров”, а сред гост-изпълнителите бе и победителката в 9-ия сезон на “Гласът на България” Жаклин Таракчи.