Кабинетът похарчи 2 млрд. лв., преди ГЕРБ и ДПС да му спрат достъпа да парите от бюджета (Графика)
Малко след полунощ на 3 срещу 4 април по предложение на ГЕРБ и ДПС парламентът забрани на правителството да пипа парите от бюджета, с изключение на тези за заплати и пенсии.
Вносители на предложението са председателят на бюджетната комисия Йордан Цонев от ДПС и Теменужка Петкова от ГЕРБ-СДС. То мина със 131 гласа “за”, а ПП-ДБ и БСП напуснаха пленарната зала.
Парламентът задължи финансовия министър Асен Василев незабавно да преустанови разходите до назначаването на служебно правителство.
Решението налага още до 9 април финансовият министър да внесе в парламента пълен отчет за разполагаемата ликвидност и планираните разходи по дати от 4 до 10 април 2024 г. А също и да задели неснижаем остатък по единната сметка, достатъчен за априлските пенсии и заплати.
Проверка на “24 часа” показа, че за три дни по време на две заседания на правителството са одобрени разходи за над 500 млн. лв.
По-големите от тях са за заплатите в държавната администрация, заем за Националната компания “Железопътна инфраструктура” и за закупуване на влакове за БДЖ. Ако към тях се добави решението държавата да поеме дълговете на столичното парно за 1,6 млрд. лв., то извънредните разходи надхвърлят 2 млрд.
Часове след решението премиерът в оставка Николай Денков го определи като противоконституционно, а от ПП-ДБ обявиха, че ще внесат жалба в Конституционния съд.
“През последните седмици има много опасни, популистки предложения от ГЕРБ - за над 4 млрд. лева. ГЕРБ правят всичко възможно да саботират бюджета, да ни отдалечат от еврозоната, а да ограничат финансовия министър е като да махнат шофьора от колата”, коментира Мартин Димитров от ПП-ДБ. Той визира предложението за великденски добавки към пенсиите, както и за дофинансиране на общински проекти, както предлагат от ГЕРБ и ДПС.
Решението не е прецедент, а повтаря такова, взето срещу кабинета “Борисов 3” в оставка през 2021 г. Тогава БСП и “Изправи се! Мутри вън” гласуваха в парламента мораториум, който забрани даването на концесии, тегленето на дълг, продажбата на държавни и общински болници и назначенията в държавната администрация, регулаторните органи и предприятията с над 50% държавно участие. Депутатите на ГЕРБ, които тогава бяха от страната на управляващите, сезираха Конституционния съд.
Гласуваното снощи решение трябва да бъде обнародвано в “Държавен вестник”, за да влезе в сила. Очакванията са това да се случи в петък, а още в понеделник може би ще има служебно правителство.