Ройтерс: Санкциите от Запада пречат на Русия да ремонтира рафинериите си
Проблемите на "Лукойл" са пример за трудностите, които изпитва руският енергиен сектор пред лицето на западните санкции, тъй като повечето руски преработвателни мощности са изградени с помощта на американски и европейски компании, посочва Ройтерс.
Когато инженери, работещи в руската петролна компания "Лукойл", открили, че една турбина в най-голямата рафинерия на компанията се е повредила, те освен това установили, че проблемът далеч не е тривиален, разказва Ройтерс.
Оказало се, че има само една компания, която е в състояние да поправи агрегата за производство на бензин в рафинерията "Норси" на брега на река Волга на 430 км източно от Москва. Но тази компания била американска - Ю Оу Пи (UOP), и освен това се била изтеглила от страната веднага след нахлуването на руската армия в Украйна.
Инженерите опитали да намерят необходимите части, но не успели и целият агрегат просто спрял да работи, казват източниците, пожелали анонимност. В резултат от януари досега рафинерията произвежда с 40 на сто по-малко бензин и работи само с един подобен агрегат.
Трудностите се задълбочиха през последните месеци, след като няколко руски рафинерии пострадаха след удари от украински дронове. По оценки на Ройтерс това е намалило капацитета им с около 14 на сто през първото тримесечие на годината.
Миналата седмица руският вицепремиер Александър Новак заяви, че рафинерията на "Лукойл" трябва да заработи до месец-два и допълни, че руски компании работят, за да произведат необходимите резервни части.
Енергийният министър Николай Шулгинов отсече, без да дава подробности, че всички руски рафинерии ще бъдат поправени и ще работят на пълна мощност до юни.
"Норси", която се намира близо до град Нижни Новгород, има капацитет да преработва 405 000 метрични тона месечно и да произвежда 11 на сто от целия бензин в Русия. Спирането й струва на компанията по 100 милиона долара месечно.
"Хъниуел интернешънъл" (Honeywell International), под чиято шапка е Ю Оу Пи, обяви, че не е осигурявала оборудване, части, продукти и услуги на рафинерията в Нижни Новгород от февруари 2022 г., както и на рафинерията край Славянск, която пострада след украински удар в средата на март.
Ю Оу Пи и швейцарската А Бе Бе (ABB) са сред компаниите, доставили най-много оборудване на руските рафинерии през последните 20 години, според руски източници. А Бе Бе посочва, че е спряла да приема нови поръчки от Русия след избухването на войната и няма планове да се връща на руския пазар, след като изпълни всичките си договорни задължения, предаде БТА.