Български ученик спечели стипендия в Оксфордския университет

01.04.2024 20:15

Български ученик спечели стипендия в Оксфордския университет. Това е зрелостникът Димитър Димитров от френската гимназия в София, за който мисълта на латински и на старогръцки език тече толкова гладко, колкото и на български. Благодарение на знанията има предложения да продължи обучението си във водещи университети в Англия.

За него класическите езици са начин на себеосъзнаване. Отнасяне към древността и пребиваване в пълнотата на историята. Първите стъпки в света на Античността прави още в 8-и клас. И с всеки час е все по-запленен, пише БНТ

"Латинският и старогръцкият са езици, обвързани с изкуството да се живее добре и блажено с философията, те са езици на науката, на познанието", споделя Димитър Димитров, ученик в 12-и клас в 9. ФЕГ „Алфонс дьо Ламартин".

Миналата година любовта му към Античността го отвежда в Академията "Vivarium Novum" близо до Рим - там, където латинският и старогръцкият оживяват.

"Всички учители и ученици разговарят помежду си само на латински в ежедневието си и в учебните часове, дори съквартирантите в стаите си говорят само на тези антични езици".

Но Димитър не спира до тук. Насочил е поглед към Джизъс Колидж в Оксфорд, за да развива натрупаните до момента знания, но и да придобива нови.

"Това е просто едно от местата, които можеха да предложат най-предизвикателен процес на кандидатстване, в който той искаше да се впусне чрез научни разработки, чрез изпити по латински и старогръцки език, чрез няколко интервюта", обясни Димитър Драгнев, учител по латински език в 9. ФЕГ „Алфонс дьо Ламартин".

Подава документи за единствената стипендия в университета Оксфорд, за която може да кандидатства. И е избран за 4-годишно обучение сред младежи от над 50 държави.

"Таксата на самия курс и минималните цени на живот, общежитие, храна и други консумативи се възкачват на 200 000 паунда. За момента с помощта на тази стипендия и с подкрепата на моите родители, които в крайна сметка са средностатистически работещи хора, успяваме да покрием 100 000 паунда от тази сума".

А стъпката след Оксфорд е връщане в България, защото вярва, че благодарение на класическите езици колкото се вглеждаме назад, толкова прозираме и напред в бъдещето. И иска да го докаже в родината си.

Други от Просветни

Директорката на ЦЕРН при българския научен елит, откриват изложба за 25 г. наше участие

Докато войната разделя Израел, Палестина и Иран, центърът в Женева събира изследователите им в общи проекти Д-р Фабиола Джаноти, генерален директор на ЦЕРН, пристигна в България

INSAIT ще представи първия изкуствен интелект на световно ниво

Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) ще представи нов изкуствен интелект от последно поколение, създаден да работи на български език

За вдигане на заплатите и 3 януари - неучебен настоява учителски синдикат

"Синдикатът "Образование" направи проверка на нарастващото напрежение в сектора "Средно образование" във връзка с липса на политическа отговорност от българските депутати и риск от неприемане на

Цоков обсъди включване на обучения за пилоти на дронове в STEM кабинетите

Служебният министър на образованието и науката проф. Галин Цоков се срещна с председателя на Европейската асоциация за автономен транспорт и отворени системи (ATOS) Радослав Атанасов

Инициативата на президента „Подкрепи една мечта“ ще окаже финансова помощ за образование на 21 младежи

Инициативата на президента „Подкрепи една мечта" ще окаже еднократна финансова помощ за образование на 17 студенти в първи курс и четирима отлични ученици в 12-и клас

>