Ген. Константин Попов: Шенген е начин на мислене, да имаме отворени граници е добре за всички
"Твърдо вярвам в това, че Шенген е начин на мислене, поведение и работа. Да имаме отворени граници е добре за всички, не само за хората - това е връзка на икономиките", заяви в "Тази сутрин" ген. Константин Попов от ВВС.
По думите му влизането ни в Шенген по въздух и вода "предполага повече сигурност и по-голямо доверие, защото тези, които за инвестирали - например Франция и Италия, те искат тук да има сигурност и стабилност".
"Сигурен съм, че Австрия, която остава сама, тоест не Австрия, а австрийския политически елит, ще загубят битката", отбеляза генерала. "Не само служебния, трябва да признаем, че и кабинета в оставка и много други институции, например външно министерство, работиха интензивно", каза още Попов.
Според него "имаме политически потенциал да говорим с политическия елит на Австрия, не само служебния или само редовния кабинет, а и опозицията". Генералът заяви, че е сигурен, че и опозиционните депутати "няма да искат да минават на летището през по-бавната линия, въпреки че се шегуваха, че преминаваме в Шенген по въздушно-капков път", както и че "президентът също има потенциал, той има добри отношения с политическия елит на Австрия".
Според генерала в България става много по-сигурно с влизането в Шенген, тъй като той "предполага много по-добро взаимодействие - влизаме в общност, където можем да говорим като равни".
"Разбира се, трябва да се фокусираме например върху границата с Турция, но е важно и хората, които са влезли, как да ги интегрираме, как да ги възпитаваме, много е важно да се направи, да не създават гета, поведението им да е като нашето, защото явно тук им харесва повече отколкото в родните им държави", коментира още той.
Спрямо отбелязването на 20 години България в НАТО преди дни, Попов отбеляза: "НАТО е достижение за всички, които сме в него. Имаше дискусии, че НАТО е в мозъчна смърт, но ето доказателството - Швеция и Финландия, традиционно неутрални държави, поиска и влязоха в НАТО, те са с голям авторитет и са пример за останалите".
Спрямо базата "Кабиле" и създаването на бригада генералът посочи, че "това е голяма стъпка, източния фланг на НАТО отдавна върви по този път. Ние сме средноголяма европейска страна, а няма такава държава, която да развие целия спектър от способности, за да се защити сама. Какъв бюджети и усилия трябва да вложим, за да отвърнем сами на каквато и да е агресия? Не може да стане".
За рискът от забавяне на инфраструктура за Ф-16 Попов каза, че "съществуват рискове, това е много притеснително, защото ако ние не успеем да придвижим този проект, който е гласуван, ще се постави въпроса доколко всъщност може да се модернизираме".
За руската инвазия в Украйна и целта на Путин, ген. Попов обясни: "Може да аргументираме действията на президента – руския народ не печели, Украйна не печели, Европа не печели. Единственият, който печели, е руския елит".
Според попов елитът на Русия "иска да спечели не защото иска нови територии, той работи за себе си - да се стабилизира, да управлява чрез различни инструменти народа си, къде силово, къде с пропаганда – затова са и агресивните послания". Според Попов военната пропаганда на Кремъл " не излиза, за да се погрижат за руския народ, за тези прекрасни хора, защото руснаците са готини - те (елита) се грижат за себе си".