Над 3000 в анкета на "24 часа": 34% предлагат парите от колите на пияни и дрогирани да са за жертви и близките им (Графика)
22% - за ремонт на пътища, 16% искат да се дават за болници, училища и социални домове
По закон органите на МВР трябва да изземват колите на шофьори с над 1,2 промила алкохол в кръвта или при наличието на наркотични вещества и техните аналози. А в Закона за движение по пътищата е записано, че 50% от глобите от електронни фишове трябва да влизат във фонд, който после да се използва само и единствено за пътна безопасност. Това са над 100 милиона лева годишно, но те потъват в общия бюджет на МВР, предупреждава Владимир Тодоров от Асоциацията на пострадалите при катастрофи.
Според него парите от продажбата на конфискуваните коли
могат да отиват целево в този фонд
А средствата от продажбата им да се инвестират в инфраструктура за безопасност, в кампании за превенция, свързани с младите водачи, допълнителни камери за скорост, пътни знаци и т.н.
“24 часа” попита читателите какво трябва да се прави с конфискуваните коли на пияни и дрогирани шофьори в анкета на сайта ни 24chasa.bg, в която гласуваха над 3000 души.
Резултатите показват, че 1/3, или 34% от отговорилите, смятат, че средствата трябва да се използват за фонд, който да подпомага инвалиди от катастрофи и семейства на жертви.
Този вариант би осигурил пряка помощ на онези, които са засегнати най-пряко от действията на пияни и дрогирани шофьори.
На следващо място с 22,49% се нареждат онези, според които приходите от продажбата на конфискуваните коли трябва да се използват за ремонт на пътища. 16,94% от отговорилите пък подкрепят идеята средствата да се използват за попълване на държавната хазна.
16,45% от анкетираните
гласуваха за даряването на средствата от продажбата на конфискуваните автомобили
на болници, училища, домове за деца и възрастни, хуманитарни организации и спасителни отряди. Този вариант би позволил средствата да се използват за помощ и за подобряване на условията на живот на нуждаещите се.
Само 4,69% пък искат с приходите да се финансира полицията, например за ремонт на сгради, закупуване на оборудване или заплати за служителите.
3,8% от анкетираните предлагат средствата да се използват
за създаване на фонд за лечение на зависимости
Подобен вариант директно би се фокусирал върху един от основните фактори, водещи до шофиране в нетрезво състояние или под въздействието на наркотични вещества, предоставяйки ресурси за борба със злоупотребата с вещества и насърчаване на превенцията.
В рамките на статистическата грешка, или само 1,3%, са онези, които подкрепят идеята парите от продадени конфискувани автомобили на пътни нарушители да се използват за подпомагане на социално слаби лица. (24часа)