Проф. д-р Нако Стефанов: Мисията на форума Боао е да обедини положителната глобална енергия за развитието на Азия и света

26.03.2024 12:11 Радио Китай

Форумът Боао е ефективен инструмент на меката дипломация, който спомага за активизиране и укрепване на международните контакти в региона, категоричен е известният български проф. дфн и д-р ист. Нако Стефанов в специалния си коментар за КМГ. Той също така подчертава, че нерядко назовават Форумът Боао „Давоски форум на Изтока“, което е показател за неговата важност и значение.

От 26 до 29 март в южнокитайската провинция Хайнан се провежда „Боао форум за Азия“ /БФА/. През настоящата година темата е „Азия и светът: Общи предизвикателства, разделение на отговорностите“ Форумът се ръководи и организира от Съвет на директорите, чийто днешен председател е Пан Ки Мун. Както знаем, той е бивш Генерален секретар на ООН.

Този форум се провежда редовно от 2001 г. и има около 30 участващи -  държави от Азиатско-тихоокеанския регион, но също така в него участват и представители на водещи световни бизнес организации, както и отделни известни личности, припомня в началото на коментара си проф. д-р Нако Стефанов.

Форумът се ръководи и организира от Съвет на директорите, чийто днешен председател е Пан Ки Мун. Същият, както е известно, е бивш Генерален секретар на ООН.

В началото на коментара българският  експерт се спира накратко  на историята на  форума:

„Боао форум за Азия“/БФА/ е международна организация, създадена съвместно от 29 държави-членки. БФА провежда редовни годишни конференции в град Боао, провинция Хайнан, прословута в целия Азиатско-тихоокеански регион като провинцията на свободната търговия”.  

Боао е полу-рибарски и полу-земеделски град с реки, езера, море, планини и острови. Той също така се гордее с ферми, странни камъни, горещи извори, кокосови дървета, пясъчни плажове и морска вода, продължава професорът.  С реките, които се вливат в морето, неговият естествен пейзаж демонстрира почти перфектната екологична защита. Началото на град Боао, според китайските исторически анали, може да бъде проследено още от времето на династия Мин – 1368-1644 г.

В кратък ретроспективен план професорът припомня, че началото на това събитие е поставено през  2001 г.  - в период, когато вече става ясно, че т.нар. „Дълъг Азиатски цикъл на ускорено развитие“, чиято водеща сила е КНР, влиза в устойчива динамика с действително дългосрочна перспектива. Страните -  основателки на форума са 29. БФА има шест категории бизнес партньори, а именно:

·         Почетни стратегически партньори – това са големи бизнес групи;

·         Стратегически партньори – бизнес корпорации;

·         Диамантни партньори – например, южнокорейската Самсунг, китайската - СК група и други;

·         Златни партньори – Делойт-Китай, Хайнанската инвестиционна група и други;

·         Сребърни партньори – Шанхайската М&G корпорация;

·         Специален доставчик на мода – Мода Версино, Шънджен.

Българският учен подчертава, че основната цел на БФА е да насърчава икономическата интеграция в Азия, Тихоокеанския регион и света. Мисията му е да обедини положителната глобална енергия за развитието на Азия и света. С напредъка на икономическата глобализация и регионалната интеграция азиатските страни са изправени пред големи възможности, както и  тежки предизвикателства.

„Нерядко назовават Форумът БОАО „Давоски форум на Изтока“. По своята същност той представлява голяма платформа за подписване на важни споразумения и координиране на позиции между представители на бизнеса и правителствените среди в Азия и всички други региони на света.”

 Китайските власти обръщат голямо внимание на неговото развитие и разглеждат този механизъм като ефективен инструмент на меката дипломация, който спомага за активизиране и укрепване на международните контакти на Пекин, категоричен е той.

„Що се отнася до предстоящата среща през 2024 г. по думите на сегашния Председател на Съвета на директорите Пан Ки Мун -  Форумът в Боао ще се фокусира върху ключовите предизвикателства за развитието, пред които са изправени страните от азиатския регион и света. Нейната мисия ще бъде да улеснява международното сътрудничество пред лицето на множество предизвикателствата.

„Нека да пожелаем успех на работата на „Боао форум за Азия“ 2024 година!” казва в заключение на коментара си известният български професор  доктор на науките Нако Стефенов.

Други от От страната и света

Украинка се оплаква от посланика ни в Киев

Тежки обвинения към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В писмо до МВнР тя обвинява дипломатът

Павела Митова: Не гарантираме, че Силви Кирилов няма да бъде служебен премиер

„Няма да гарантираме, че ако Силви Кирилов бъде избран за председател на парламента, няма да бъде номиниран за служебен премиер". Това заяви депутатът от ИТН Павела Митова пред NOVA NEWS

Катастрофа затруднява движението по пътя Стара Загора - Казанлък

Движението по пътя от Стара Загора за Казанлък в района на Стара Загора е затруднено заради катастрофа, съобщиха от Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ)

Атанас Зафиров: Младите са надеждата и моторът на левицата

На конференцията на Младежкото обединение на БСП председателят на БСП-Обединена левица Атанас Зафиров изрази своята признателност към младите социалисти и подчерта тяхната ключова роля за бъдещето на

Александър Симидчиев от "Да, България" за офертата на ГЕРБ: Принципи преди имена

Това, което се случва в България, в момента е, че една личност в България е овладяла значителна част от ключови институции, които отговарят за върховенството на правото

>