Как да се защитите, когато шефът безогледно ви товари
И какво ново в Кодекса на труда ви помага да се предпазвате
"Точният човек" е специален проект на "24 часа" за професионалния успех, растежа в кариерата, личностното развитие, отношенията на работното място, за добрите практики на работодателите, за новини от HR сектора и мениджмънта, за пазара на труда и свободни работни места.
Не звучи много "политически коректно", но си е така - работата на началника ви е да управлява подчинените си и с минимална употреба на ресурси да постига максимални резултати. Това се нарича ефективност, а в ресурсите влизат и човешките такива.
Та нищо чудно, че шефът ви се опитва да ви товари с много работа. Ако е добър мениджър, ще спре на границата на риска, защото отлично съзнава, че ваш провал заради негова лоша преценка е провал и за него. Но ако не е добър, може да действа на принципа, че магарето се товари, докато не подвие крака от тежестта.
Какъвто и да е шефът, вие се научете да казвате "не", когато смятате, че не можете да поемете още работа и/или че правата ви са нарушени.
По-добре да обясните защо не сте в състояние да изпълните задача качествено и в срок още когато началникът ви я възлага, вместо да замълчите, да я приемете и да се издъните. Ако успеете да се мотивирате, мениджърът може да се ядоса, но ще е по-малко, отколкото ако мълчите, а после се стигне до провал. Тогава ще сте виновни.
Освен това е много важно човек да знае законните си права и да ги защитава. Шефът отвреме навреме да ви дава допълнителна работа, защото са възникнали извънредни обстоятелства, си е част от практиката във всяка българска компания. Но ако е постоянно, той фактически променя служебните ви задължения. За това има разпоредби в Кодекса на труда.
По принцип, когато сте постъпили на работа и сте сключили трудов договор, работодателят би трябвало да ви е дал и т.нар. длъжностна характеристика. В нея пише какви са служебните ви задължения.
Когато началникът ви товари с допълнителна работа, която излиза извън рамките на тези служебни задължения, той променя въпросната характеристика и трудовия ви договор. Кодексът на труда разпорежда това да става не устно, а писмено.
Според чл. 119 изменение в трудовото правоотношение може да се направи със съгласието на двете страни. Сключва се допълнително писмено споразумение към трудовия договор, в което се изброяват новите клаузи. Измененията в длъжностната характеристика също се правят писмено.
Промените в трудовото правоотношение не могат да се направят примерно със заповед на шефа. Всякакъв друг начин освен допълнително писмено споразумение е невалиден, изтъкват юристите. Но тъй като всяка фирма има право са да си подготвя сама характеристика за всяка конкретна длъжност, много често началникът коригира точно нея и не пипа трудовия договор.
Ако такъв е вашият случай и смятате, че чрез характеристиката работодателят се опитва да измени длъжността, за която сте сключили трудов договор, и да ви вмени допълнителни задължения, които не съответстват на възложената ви с договора работа, можете да се обърнете към съда, съветват юристите.
Преди това е добре да направите консултация със синдикални специалисти или пък с експерти в регионалната инспекция по труда, за да си изясните какви са шансовете ви да спечелите спора с работодателя по съдебен път. Те ще ви разпитат подробно, ще вникнат в конкретния случай и ще ви посъветват как да действате. Няма смисъл да водите дело, ако примерно по обективни причини са отпаднали някакви ваши задължения от характеристиката и работодателят ги е заменил с нови. Или пък ако произтичат от промени в нормативни актове, свързани с вашата длъжност.
То е ясно, че несъгласието да бъдете натоварени с още работа или със задължения, различни от досегашните, и евентуалната юридическа битка за правата ви ще усложнят отношенията с началника. Затова може първо да опитате да преговаряте и да постигнете нещо изгодно за вас - примерно промяна и в договореното възнаграждение, което да бъде вписано в трудовия договор.
Имайте предвид, че началникът, който ви предлага промяна в длъжностната характеристика, всъщност е от почтения вид. В България все още много по-често се случва шефът да товари подчинените си с допълнителна работа без всякакви документи, с устни заповеди. А ако решите да възразите, че това не ви влиза в длъжностната характеристика или пък нищо не кажете, но сами да си припомните какво пише в нея, може да установите, че тя е съчнинена максимално обтекаемо. Нали в компанията са си я писали. И излиза, че всичко, което ви възлагат, не е допълнително, а си е според договорените задължения.
Затова по-добрият начин е да размислите дали ще се справите с натоварването и да спазарите с шефа какво получавате срещу него - пари, друг вид бонуси, гъвкаво работно време и т.н. Както и да е формулирана длъжностната ви характеристика, шефът си дава сметка, че ви увеличава работата. Вероятно е и да ви отговори, че нищо не може да ви даде. Но е важно да покажете, че не сте "будала", който не знае правата си или се примирява, когато му ги нарушават.
А ако получите насреща арогантно отношение, изходът е много ясен - започвате да се оглеждате за друга работа.
За да защитят работниците и служителите, преди две седмици , гласуваха и още промени в Комекса на труда.
В "Точният човек" можете да прочетете още:
И страхът от неодобрение е страшен
Когато имате шеф като Мечо Пух