Арх. Пламен Цанев: Със 17 млн. лв. за 4 години Трапезица ще съперничи на Царевец по атрактивност

24.03.2024 19:35 Дима Максимова

Парите от фондация "Гейдар Алиев" бяха вложени в довършване на изградената музейна сграда и тя да работи, както и за оправяне на разкритите през 1901 г. от Джордж Сьор църкви, казва проектантът на реставрациите по хълма

- Арх. Цанев, Националният институт за недвижимо културно наследство дава ход на процедура за изработване на инвестиционни проекти за консервация и адаптация на археологически структури на Трапезица. Като проектант на южната крепостна стена и порта каква е вашата визия?

- Освен част от южната стена и югоизточната порта с кула съм проектирал и музейната сграда, която в момента функционира, фуникуляра, туристическите алеи и други подобрения, за да стане достъпно и удобно за туристите.

Първоначалната идея беше на хълма да се работи от юг на север, където е главният транспортен и пешеходен подход. По този начин южната част, която е отворена и към площада пред Царевец и кореспондира с крепостта, постепенно да бъде експонирана.

За да може, когато слезеш от автобуса на пл. "Цар Асен I", да виждаш и другия хълм - както насреща е Царевец, на север да виждаш втората крепост - Трапезица, и това да възбуди любопитството да отидеш и до този хълм.

Във времето археологията си върви, но от 15 години няма реставрационни работи на Трапезица

- В какво бяха вложени азербайджанските пари от фондация "Гейдар Алиев" в размер на 1,2 млн. евро?

- Тези пари отидоха да се завърши изградената музейна сграда и тя да работи, фуникулярът беше изграден с европейско финансиране. Трябваше да се завърши средата - тръгвайки към музея, да има удобна алея.

Изградената там крепостна стена беше част от горната станция на фуникуляра. Той пресича крепостната стена и трябваше да има горе транспортна станция.

Другата част отиде за оправяне на разкритите през 1901 г. от Джордж Сьор църкви, които са били с много добре запазени стенописи, но в момента имат огромна нужда от реставрация. Поне да може да се покажат на туристите останки от средновековни църкви със стенописи в цял ръст.

Тези пари много навреме дойдоха, но трябваше да се завърши реставрацията на стенописите. Това не е направено. А археологията се руши, ако не се реставрира.

- Според вас колко ще струва превръщането на Трапезица в хитов туристически обект?

- Ако преди 5 г. са били нужни 12 млн. лв., то сега са 17 млн. Говорим за реставрация на абсолютно всички археологически обекти, разкрити след 2000 г.
Това, за което се кандидатства сега, са 6 подобекта.

И за тях ще бъдат нужни около 10 млн. лв. Че са започнали процедура с изработване на инвестиционни проекти, значи, че са осигурили финансиране за проектната част. Трябват 3-4 месеца да се направят проектите.

После трябва да минат на съгласуване, одобрение, да се чака издаване на строителни разрешения.

2024 г. ще мине в изготвяне на проектна документация,

след това - обявяване на обществена поръчка за изпълнение.

Оптимистичният вариант е работата да започне догодина. Първоначално ще се започне на два сектора, защото и Министерството на културата няма как да осигури толкова пари. Ако има финансиране, за 3-4 г. ще стане.

- Всъщност кои са тези 6 подобекта?

- Това е продължаване на крепостната стена в западна посока с прилежащия жилищен квартал. Там разкопките са провеждани още през 80-те и 90-те години от Мария Долмова. Крепостната стена е приоритет, защото показва в цялото величие крепостта откъм Велико Търново. Удачно

почистване на скалния венец ще повдигне с около 3 метра нивото на крепостната стена

и тя, зададена в силует с експониране на някои от елементите като кули, платформи, порта, ще бъде важна в историческия пейзаж.

Съвсем близо до квартала е единственият засега открит манастир "Св. Йоан Рилски", където са престояли мощите на светеца между 1195 и 1469 г.

Археологията там не е приключила, ще се поработи още сезон-два да се изяснят неща по строителната хронология и границите. Там ще бъде една от големите атракции -

големият масов гроб в приземието на игуменарницата,

който е свързан с чумната епидемия между 1347 и 1352 г. Според археолозите т.нар. черна чума покосява голяма част от Европа. Скелетите на Трапезица са запазени на място.

Една удачна консервация и показването им ще бъде свидетелство за тези трагични страници в историята на града. Доколкото ми е известно, има само един експониран чумен гроб и той е във Франция.

Друг обект са църквата, разкрита от доц. Деян Рабовянов, и кварталът на запад. Четвъртият обект е църква №4 с голям представителен комплекс, който е свързан с високопоставен духовник. Изграден е през 40-те години на ХIII в., търпял е преустройства.

Църквата е една от най-кокетните на Трапезица. Изключително пищна. Към нея е била изградена порта, по-красива от портите на Царевец. Освен резиденция там археологът Мирко Робов откри малък скрипторий, където са работили преводачи, преписвачи, миниатюристи, калиграфи, видно от многобройните железни писала, а също и бронзови закопчалки на книги.

Другият обект е дворецът на първите Асеневци, разкрит от Константин Тотев

Предвидени са реставрация и консервация и на южната порта с кула и бойници, от която се е слизало към Янтра.

- Като казваме "реставрация и експониране", на какво ниво ще бъде това?

- Ще има проекти, дискусии, засега никой не може да каже до какво решение ще се стигне. Вероятно ще има консервационен надзид така, както е Царевец. Аз съм направил обемни възстановки на база на откритите останки.

Работи се по научен метод и отговаря 90% на реалния силует. Сред колегите има две течения - едните се борят за минимални намеси, другите допускат по-големи.

Примерно стените да се направят в малко по-реален мащаб. На хората това им харесва, дава представа за мащабите на този град. Само на консервации не е интересно, трябва да има някакъв акцент.

- И на Трапезица какъв трябва да е той?

- Хубаво е комплексът около църква №4 да бъде реставриран. Тя да се вдигне дори с купол, за да кореспондират с патриаршията на Царевец и "Св. 40 мъченици" долу при реката.

Въпрос е на проектиране и държавна политика. Навремето Стефан Данаилов като министър удари по масата и каза: "Вдигайте крепостната стена и югоизточната порта догоре! Какво ще си играем, хората искат да видят крепост."

От двореца, който разкри Константин Тотев, са останали 20%, падат стени. Имаше врати с рамки край тях, всичко е на земята.

Други от Интервюта

Проф. Милко Палангурски: В историята е недопустимо да си играеш на война и да си играеш на управленец, без да искаш да управляваш

Ами като не можете да съберете мнозинство, сменете си лидерите, които не желаят да правят управление. В обратния вариант ще се намери кой да изпрати всички по домовете им рано или късно - Проф

Проф. Тагарев: Русия е непряка военна заплаха за България

Хибридна война, подривни действия, политически инженеринг: в момента Русия представлява външна заплаха за България, казва за "Дойче веле" проф. Тодор Тагарев

Д-р Цветеслава Гълъбова: До 5 години няма да има психиатри, от 520 по списък много са в чужбина

От 30-те души, постоянно настанени при нас, поне 15 са жертва на имотни измами. Схема, в която участват нотариуси, полиция, общински служители, твърди директорът на психиатричната болница в Курило -

Рая Пеева и Красимира Демирова: Повече се обичаме, отколкото спорим

Дъщерята: Много ми е хубаво да съм с нея, но понякога ме ядосва Майката: Рая е характер – нямаш ли го, отиваш на кино - Г-жо Демирова, г-жо Пеева, с какво ви спечели предаването “Кажи честно” по Би

Илиан Илиев: Годината за нас беше турбулентна, но вкарахме 15 000 на стадиона, вместо да се бият с полицията отвън

Илиан Илиев е давал десетки интервюта за "24 часа", но за първи път го прави като треньор на националния отбор по футбол. Затова при уточняването на темите всички от спортния отдел се събраха на т

>