Колко време Мария Габриел може да държи мандата и в сглобката да се цакат с "вие сте на ход"?

22.03.2024 19:59
Мария Габриел върна на Румен Радев папка с изпълнен мандат и имена на министри. СНИМКА: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ

Май е възможно този политически покер да се проточи още

Въпреки напрегнатото очакване, в петък в парламента не беше внесено предложение да се гласува правителство с премиер Мария Габриел.  Колко време обаче може да се отлага, е въпросът, който си задават хората, ошашавени от сложната плетеница от взаимни обвинения между двете водещи политически сили, ултиматуми и контраултиматуми, призиви за извинения и декларация за това кой сега е на ход. 

Конституцията не посочва срок, в който това да се случи. Докато се протака, може да се сменят имената на министрите, както се казва в решение 20 от 1992 г. на Конституционния съд. 

Не е изключено обаче във времето от отправянето на предложението до Народното събрание до провеждането на избора да се наложат промени в представения на президента състав на правителството. Независимо дали са предизвикани от практически или политически съображения, допустимо е такива промени да бъдат направени и те не съставляват нарушение на установения в Конституцията ред за съставяне на правителство, тълкува КС.

Така че до внасянето на имената на кандидат министрите, могат да се правят промени. И тук юристите започват да тълкуват според собствените си политически пристрастия. Симпатизантите на ПП-ДБ тълкуват, че като е казал промени, КС не е имал предвид толкова много - цели 11 министри и това ще е лека злоупотреба с конституцията, защото едва ли нейните автори са имали предвид такъв огромен брой кандидати за министри. Според привържениците на ГЕРБ обаче какви точно и колко министри могат да се сменят в решението не пише, така че може и всички.

Мария Габриел не може да внесе кандидатурите на тези 11 човека, които декларираха, че не желаят да бъдат номинирани, освен, ако до гласуването в пленарна зала те не декларират друго, което пък може да се постигне след разговори между двете водещи формации, каквито не са задават към момента. 

Възможностите са три - тя или със заявление, депозирано в НС,  се отказва, както направи през лятото на 2021 г. кандидатът на ИТН за премиер Пламен Николов. Или сменя 11 имена в списъка с министри, или двете основни формации постигат  съгласие. Или Габриел представя изцяло нов състав на Министерския съвет, съставен само от ГЕРБ или с други партньори.       

Докато се очаква нов развой на събитията, в четвъртък се появиха и спекулации, че в петък може да бъде гласувана само нейната кандидатура. 

Това не стана, обаче възможно ли е. Отговор дава отново решение 20 от 1992 г. Ето какво казва то по този въпрос:          

      В следващия етап, който е същински за съставяне на правителството, защото то се образува по решение на Народното събрание (чл. 84, т. 6 от Конституцията) и именно това решение има конститутивен ефект, постигането на съгласие по смисъла означава избиране на предложения от президента министър-председател, а по предложение на министър-председателя - на останалия състав на правителството. Конституцията определя реда за избиране на кандидата за министър-председател и на предложените от него структура и състав на Министерския съвет, респективно дали това става последователно с две отделни решения или с общо решение. Според посочената разпоредба на чл. 84 най-напред се избира министър-председателят, а след това с отделно решение - предложеният от него състав на Министерския съвет. По този начин във връзка с избирането на Министерския съвет се откроява фигурата на министър-председателя.

Според едните тълкуватели тук се казва последователно, но не и през колко време, тоест не е задължително в един и същи ден.

Според другите обаче последователно означава едно след друго. Не е редно да се гласува премиер, а след дни, неизвестно кога,  министрите. Което означава, че трябва да е в един и същи ден.

И така - колко време Мария Габриел може да държи мандата? Най-простият отговор е колкото иска, но в разумен срок. Защото, ако не е разумен, би означавало отново злоупотреба с основния закон.   

Конституцията, а и решение 20 от 1992 г не фиксират конкретен срок от изпълнението на мандат до гласуването му в Народното събрание.  В случаите, когато не се посочва конкретен срок, се приема, че става дума за разумен, обясняват юристи. 

Кой срок обаче се приема за разумен? Макар и да няма точна дефиниция това е обективно възможният - се смята в правото. 

Примерно - изчаква се Народното събрание, ако е във ваканция, защото тогава е обективно невъзможно да  се гласува. Или пък се изчаква кандидат-премиерът ако е възпрепятстван от обективни обстоятелства.

Дефиниция обаче за разумен срок няма. Тук юристите пак се разделят според политическите си пристрастия и тълкуват разумния срок от 2 седмици до години.

Тъй като обаче в конституцията няма посочен срок, може да се протака дълго и защото санкция за това няма. Обжалват се само актове - тоест текстове. Невнасянето на мандат няма как да се обжалва.

       

Други от От страната и света

Украинка се оплаква от посланика ни в Киев

Тежки обвинения към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В писмо до МВнР тя обвинява дипломатът

Павела Митова: Не гарантираме, че Силви Кирилов няма да бъде служебен премиер

„Няма да гарантираме, че ако Силви Кирилов бъде избран за председател на парламента, няма да бъде номиниран за служебен премиер". Това заяви депутатът от ИТН Павела Митова пред NOVA NEWS

Катастрофа затруднява движението по пътя Стара Загора - Казанлък

Движението по пътя от Стара Загора за Казанлък в района на Стара Загора е затруднено заради катастрофа, съобщиха от Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ)

Атанас Зафиров: Младите са надеждата и моторът на левицата

На конференцията на Младежкото обединение на БСП председателят на БСП-Обединена левица Атанас Зафиров изрази своята признателност към младите социалисти и подчерта тяхната ключова роля за бъдещето на

Александър Симидчиев от "Да, България" за офертата на ГЕРБ: Принципи преди имена

Това, което се случва в България, в момента е, че една личност в България е овладяла значителна част от ключови институции, които отговарят за върховенството на правото

>