Мозъкът в беда: Половината световно население страда от болести на нервната система (Графика)

22.03.2024 13:24
Мигрената е сред най- честите съвременни неврологични заболявания. Заради мозъчните страдания глобално се губят милиони години в добро здраве. СНИМКИ: ПИКСАБЕЙ

Болестите на нервната система като инсулт, деменция, мигрена, епилепсия, менингит са станали номер едно в света, задминавайки сърдечносъдовите, съобщиха световните агенции. Те се базират на нов мащабен анализ, публикуван в средата на март.

Според него 3,4 млрд. души, или

43% от световното население е страдало от нервни заболявания през 2021 г.

и това е много повече от смятаното доскоро.

Проучването е проведено от международен екип от стотици изследователи, ръководени от базирания в САЩ Институт за здравна метрика и оценка (IHME), който се превърна в глобална референция за здравна статистика.

Водещата авторка Хайми Щейнмец от университета във Вашингтон посочва, че според резултатите болестите на мозъка и нервната система са се превърнали във водеща причина за глобалното нездравословно състояние на населението. Те са се увеличили с 59% през последните 3 десетилетия, като този ръст в голяма степен се определя от застаряването на световното население, неговото бързо нарастване, като и на увеличаващите се рискови фактори, на които за изложени хората.

Учените са проучили 37 неврологични състояния, засягащи здравето и станали причина за инвалидност и ранна смърт. В изследването са попаднали

204 държави и територии, наблюдавани между 1990 и 2021 година

Данните са събирани от правителствени източници, държавни и частни болници и др.

Те са били използвани, за да се прецени колко години здравословен живот са били загубени за всяко отделно състояние. Става дума за т.нар. години живот, коригирани спрямо увреждането (DALY), или казано по-ясно - броят години, загубени поради лошо здраве, инвалидизация или ранна смърт.

Цифрите се оказали плашещи. Повече от 443 млн. години в здраве се оказали изгубени заради различните неврологични смущения глобално през 2021 година, което е нарастване с 18% спрямо 1990 година.

Въпреки това, ако се вземат предвид застаряването на населението и неговият ръст годините с увреждания и смъртните случаи от тези състояния всъщност намаляват с около една трета, посочват изследователите.

Най-тревожно било положението с инсултите, довели до загубата на 160 млн. години живот в добро здраве

Следват състоянието на мозъчно увреждане, наречено неонатална енцефалопатия, мигрената, деменцията, включително болестта на Алцхаймер, нервните увреждания от диабет, менингитът, епилепсията, смущенията от спектъра на аутизма и ракът на нервната ситема. Когнитивното влошаване, причинено от COVID-19, се нарежда на 20-о място.

Основната причина болестите на нервната система да надминат сърдечносъдовите е направената преди няколко години промяна в класификацията на Световната здравна организация, която премести инсултите в неврологичната категория, казва Щайнмец пред АФП.

Огромният брой загубени години в добро здраве пък се дължи отчасти на факта, че някои от тях убиват деца под 5-годишна възраст, като например травмата по време на раждане, водеща до неонатална енцефалопатия, асфиксията или менингита, добавя изследователката.

“Тъй като смъртта настъпва в много ранна възраст, това създава мащабен принос към загубените години живот в добро здраве”, продължава Щайнмец. Според изследването децата са свързани с почти една пета от тези загубени години.

37-те болести са убили 11 млн. души през 2021 г.,

показват данните, публикувани в The Lancet Neurology journal.

Сърдечносъдовите все пак остават водещата причина за смърт, като според статистиката са довели до гибелта на 19,8 млн. души по света през 2022 г. Най-честите неврологични страдания пък са били главоболието, дължащо се на кръвното налягане – два милиарда докладвани случая през 2021 г., както и мигрената – 1,1 млрд. регистрирани оплаквания.

Най-бързо прогресиращото неврологично страдание е наречено диабетна невропатия, дължащо се на растящите случаи на диабет. За последните 30 години случаите на това страдание са скочили три пъти и през 2021 г. от него са били засегнати 206 млн. души.

Сред големите пробиви на медицината през последните десетилетия са посочени 93-процентното намаляване на случаите на тетанус и 62-процентното намаление на случаите на менингит.

За голяма част от 37-те анализирани болести обаче все още няма лечение. Но има начини за намаляване на риска, включително чрез профилактиката, свързана с високото кръвно налягане и диабета, както и чрез контрола на консумацията на алкохол, посочват изследователите. Те призовават да се направи много повече за предотвратяване, лечение и рехабилитация на разстройствата, които непропорционално засягат по-бедните страни. Резултатите показали, че

80% от болестите и смъртните случаи се падат на държави с ниски и средни доходи

Докато богатите Австралия и страните от Азиатско-Тихоокеанския регион демонстрирали най-добро здраве.

“Неврологичното бреме в световен мащаб нараства много бързо и ще окаже още по-голям натиск върху здравните системи през следващите десетилетия”, предупреждава съавторът на изследването д-р Валери Фейгин от университета в Окланд, Нова Зеландия.

“Неврологичните състояния причиняват големи страдания на хората и семействата, които засягат, и ограбват общностите и икономиките от човешки капитал - заяви на свой ред Тедрос Гебрейесус, генерален директор на СЗО, в изявление, обявяващо резултатите. - Това проучване трябва да послужи като спешен призив за действие за увеличаване на целевите интервенции, за да се позволи на нарастващия брой хора, живеещи с неврологични заболявания, да имат достъп до качествени грижи, лечение и рехабилитация, от които се нуждаят. По-важно от всякога е да се гарантира, че здравето на мозъка е по-добре разбирано, ценено и защитено от ранна детска възраст до по-късен живот.”

Други от Докторе кажи

Програма помага на ромски студенти да станат лекари и фармацевти

В един горещ юнски ден група ромски тийнейджъри, насядали над уравнения по химия, се подготвят за професиите, които българската здравна система се бори да запълни: лекари, медицински сестри

Отново липса на противогрипни ваксини в пика на инфекциите у нас

В пика на респираторните и вирусни инфекции отново има липса на противогрипни ваксини. В същото време държавата отчита повишен интерес към имунизирането срещу грип

Племенник на Кенеди ще бори флуорида във водата. Опасен ли е наистина този минерал?

Дентални лекари твърдят, че той е изключително важен за здравето на зъбите и венците, предпазва от кариеси Бъдещият здравен министър на Доналд Тръмп Робърт Ф

Чревният микробиом може да се предава от човек на човек

Учените доказаха, че колкото повече време хората прекарват заедно, толкова по-сходен е съставът на техния чревен микробиом, дори ако не живеят в едно и също домакинство, съобщава сп. „Нейчър"

Първи случай на птичи грип при дете в САЩ

Дете в Калифорния е първото в САЩ с положителен тест за птичи грип, съобщи Си Ен Ен. Здравните служители предлагат прегледи и превантивно лечение на изложените на риск контактни лица в детската

>