Нашествие на гъсеници с опасен протеин в Стара Загора

22.03.2024 10:18
По клоните на дърветата в парковете на града се забелязват вълнести, наподобяващи памук, кълбета Снимка: Pixabay

Нашествие на борова процесионка в гористите паркове в Стара Загора констатират местни. По клоните на дърветата в парковете на града се забелязват вълнести, наподобяващи памук, кълбета. В тях са гнездата на гъсеници.

„Боровата процесионка сама по себе си представлява опасност, но по-опасен е именно протеинът, който се намира в нейните власинки. Едната от опасностите е директният контакт, другият контакт е, че еволюционно гъсеница отделя тези власинки, които могат да бъдат над половин милион на единица гъсеница. Благодарение на този метод тя се предпазва от вредители", обясни д-р Искрен Станилов, ветеринар и еколог.

„Гнездата са едно от местата, на които се намират множество такива власинки и самите те представляват такава опасност", допълни още той.

„Още миналата година през октомври обработихме около 400 декара. Следващото действие ще бъде механичното премахване на пашкулите. Следващият етап е слагането на феромонни капани, а през октомври отново ще бъде направено пръскане", коментира Радостин Танев, зам.-кмет на община Стара Загора.

Няма пряка и директна опасност, ако хората се доближат до подобни гнезда. Но ако това се случи, трябва да потърсят лекарска помощ, пише bTV.

Други от От страната и света

"Възраждане": А какво правим с район "Чужбина" на следващите избори?

Какво се случва с район "Чужбина" на следващите избори? Това попита лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов на прага на поредните парламентарни избори

Би Би Си: Деца с рак са измамени с милиони, събрани за лечението им

Организация за набиране на средства е злоупотребявала със суми от спонсорски кампании за деца, болни от рак. Това показа разследване на Би Би Си. Моделът на измамата е един и същ: бледо

Издирват 51-годишна жена от Шумен

Полицията издирва Галена Петкова Георгиева, на 51 г. от Шумен, по молба на близките ѝ, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция (ОД) на МВР в Шумен. Около 11 ч

ВКС и сдружението „Ангели на пътя" проведоха среща

На 16 декември 2025 г. в Съдебната палата беше проведен разговор между съдиите от Върховния касационен съд (ВКС) Галина Захарова – председател на ВКС, Лада Паунова – заместник-председател на съда и

Собствениците на електрически тротинетки в Русе трябва да ги регистрират

Общинският съвет в Русе прие на днешната си сесия Наредба за регистриране на индивидуалните електрически превозни средства (ИЕПС) на територията на общината

>