Филип Гунев: Президентът внушаваше, че имаме криза с бежанците, и това не му прави чест

21.03.2024 17:25 Димитър Мартинов

Заместник вътрешният министър в 3 правителства Филип Гунев казва още:

- Има политическа криза, която репродуцира и си създава собствени кризи. Иначе, ако трябва да погледнем обективно цифрите в България и в Европа, те са доста ясни. През последните 2-3 месеца в цяла Европа и в България се забелязва 30-40% спад в броя на мигрантите, които пристигат. Също и в молбите за бежански статус спрямо м.г. Това е реалността. Имаме спад на цифрите, а имаме три инцидента, които аз не виждам как могат да се свържат. Първият - на бул. “Витоша”, бе между тийнейджъри, които се познават. Няма някаква социална ескалация, която е в резултат на огромно присъствие на неинтегрирани мигранти. В Западна Европа, когато има бунтове, ескалация и проблеми, те са резултат на натрупана критична маса от неинтегрирани мигранти и от социално напрежение. В България такова нещо не виждам. Другият инцидент е криминален. Не е на расистка основа. Дори и да е имало такъв елемент, в крайна сметка целта явно е била да бъдат ограбени чужденците.

Дори не видях интерпретации, че това е отмъщение за боя от предния ден. Третият инцидент е вътре в дом на агенцията за бежанците, между самите тях. Такива има периодично в мигрантски центрове, особено между млади хора от различни етнически групи. Те са под стрес, струпани на едно място, периодично се получават такива конфликти и този въобще не е най-сериозният през последната година.

Преди няколко месеца във вашия сайт бяха публикувани записи от телефони в Любимец, където имаше батални сцени. Но никой не им обръща внимание, тъй като чужденците се бият. Тогава проблемът беше, че те бягаха от полицията по улицата, което веднага пък доведе до фалшиви новини, че едва ли не те гонят българи. Имаше заглавие “Бежанци гонят деца около центъра?”. С въпросителна, но отправяше внушение. И всичко това бе гарнирано с експлоатирани екстремни послания от една-две партии, които се чудят откъде да вземат повече проценти.

- Още преди този случай Корнелия Нинова заяви, че са били върнати мигранти, които са лежали присъди в Германия. Оказа се, че са българи. Защо е това говорене, г-н Гунев?

- Значи партиите стават три (смее се). Ако са мигранти и са лежали в затвора в Германия, тя никога няма да тръгне да ги връща в България. Няма абсолютно никакво европейско законодателство, по което дори те да са минали или да са били регистрирани тук, след това да са осъдени и да са излежали някакви присъди, и да ни ги върнат. Това е юридически нонсенс, който няма как да се случи. При такъв казус мигрантите ще бъдат експулсирани в страните, откъдето са дошли.

Струва ли се, че това бе от серията конспирации, които се мъчат да омаловажат влизането на България в Шенген. Почна от “Възраждане”, президентът също приглася. Той много тънко и умело се включи в целия този дебат, като практически повтори всичките конспирации в деня след трите конфликта. И “Възраждане” го правят, но по по-деликатен начин. Президентът направи внушение всъщност под формата на някакви хипотези. “Хората тук си мислят, че не се одобрява, че не се охранява добре границата, затова имаме тези проблеми. Хората мислят, че ни връщат мигранти от Австрия и затова имаме тези проблеми на насилие.” Радев направи всичките внушения на конспирациите, за да върже тези случаи, което не му прави чест.

Същия ден тези, които протестираха пред МВР, очевидно бяха крайно десни. Носеха фашистки символи. А скандиранията на ултраси от агитките? Сигурно е имало и откровени расисти, и такива, които са били мотивирани.

Така или иначе, страховете, които вече близо 10 години насаждат, че мигрантите представляват някаква заплаха в България, много лесно могат да се ползват при 1-2 инцидента.

- Възможно ли е? В крайна сметка мигранти убиха двама български полицаи миналата година и нямаше протести.

- Това, което виждаме в Западна Европа като огромни и неинтегрирани общности, го няма тук. Погледнах статистиките в Германия, в Испания една трета от всички престъпления се извършват от чужденци. Да, в данните влизат и българи, румънци и всякакви други, но имаме основно хора, които са мигранти. А в България няма такъв проблем.

Защо? По простата причина, че нямаме големи и уседнали неинтегрирани маси от мигранти. А мигрантите в България единствено ги виждаме да участват в трафика на бежанци.

Видях в някои части от Западна Европа огромни малцинствени групи и безработни. Те не говорят езика, нямат нужното образование да се интегрират на пазара на труда. И тук вече излизат всякакви програми и се чудят какво да ги правят в Европа. Аз мисля, че у нас такъв проблем нямаме. И да имаме, е толкова незабележим, че и институциите не могат да го регистрират, но и гражданите не виждат.

- Но политиците го яхнаха като вълна.

- Г-н Мартинов, като слушате Джамбазки, той какво говори? Kазва “тези и тези снимки не са от Париж, Брюксел и не знам си откъде, от София са”. Иска да внуши, че тук вече е като там, като във Франция.

- Тоест да залагам, че до 15 години България ще спечели Световната купа по футбол с натурализирани чужденци?

- По различни причини - икономически и социални, абсолютно съм на мнение, че този процес на миграция трябва да се регулира. Не може в никакъв случай да имаме хора, за които не знаем какви са. Това Европа го осъзна постепенно.

- Превърна ли се насаждането на страха от бежанци в новото “норвежците ще дойдат да ви вземат децата”?

- Все още не, защото на повечето хора им звучи абстрактно. Мигранти има в определени градове. В Харманли, в Любимец. У нас е много различно от Европа, където имаш малки или средни градчета с много мигранти. Например в Италия отиваш на остров Лампедуза, където мигрантите са повече от местното население. Всъщото време обаче ние имаме проблем с расизма, нали? Тези, които излязоха онзи ден с надписи “Мигрантите вън”, не бяха някакви средни българи. Не мисля, че това е спонтанен протест от натрупано социално напрежение против мигрантите. Струва ми се, че беше просто израз на расизма на една група хора, които и по стадионите издават маймунски крясъци.

- “Няма страшно, ще се справим”, каза в началото на кризата през 2015 г. канцлерът Ангела Меркел. Тя не само че не се справи, ами в момента дори не е в политиката.

- Връщате се на думите на г-жа Меркел. Но при нас е различно - няма партия, която да каже “дайте да помагаме на мигрантите. Те са бежанци, те са бедни хора”. А нямаме и някаква история, която да да ни кара да го правим. И съответно затова средната политическа нагласа е против мигрантите.

В Европа и особено в Германия и във Франция това въобще не е така. Там няма отявлен политически консенсус, че миграцията трябва да бъде силно ограничена и контролирана. А причината затова е, ме във Франция например това е процес от 100 години. Те са идвали още от колониите.

Прочетох програмата на Алтернатива за Германия, конкретно в частта за миграцията. Исках да видя какво толкова крайно се изказат. За мен няма нищо по-крайно от това, което средната политическа партия в България би декларирала, без някой да я нарича крайна. Още преди години тезата на Меркел имаше опоненти, които казваха: “Не можем да помогнем на всички, трябва някакви ограничения да сложим.”

- През 2015 г. имаше голям проблем, когато Ердоган се превърна в първия човек в света, използвал биологично оръжие, пускайки два милиона мигранти. Как се справихме тогава? Вие бяхте зам. вътрешен министър.

- Никак. Те просто минаха и заминаха. Нито имаше ограда, нито някой знаеше предварително. По-голямата част минаха през Гърция. У нас чисто статистически отчитахме много високи нива на миграция. Но тогава дори полицаите не можеха да патрулират по границата - там беше гъста гора. Тъй че беше абсолютно невъзможно да се охранява и отне няколко години да се изградят всички съоръжения.

- Може ли това да се повтори?

- Според мен не. Поне не с Турция. По-скоро с Беларус. Там има нагласа да се използва миграцията като оръжие. В Турция не. Тя осъзна, че безконтролното допускане на големи маси мигранти е проблем за самата нея. А те тогава - 2015, 2016 г., имаха много терористични атентати. Днес вече са построени огромни стени по границата. А България също е далеч по-подготвена. И като оборудване, и като инфраструктура. И Европейският съюз въведе рамки. Включително в момента е на последен етап обсъждането на една нова тема, нов регламент. Инструментализация на миграцията се казва, който дава възможност всички други закони да отпаднат, ако още една държава се опита да насочи големи мигрантски потоци целенасочено към съседна държава.

- Време ли е Кувейт, за която е ноторно известно, че е затворила границите си, да приеме някой и друг мигрант?

- Генералната ми прогноза е, че рано или късно и САЩ, и Европа ще осъзнаят, че режимът на Женевската конвенция след Втората световна война вече не работи. През последните 10 години практически трафикантите на икономически бежанци почнаха да злоупотребяват с този режим и ред. Той е имал за цел да защитава хората, които наистина имат нужда от някаква защита. В момента обаче се е разпаднал. Днес в много по-голяма степен са икономически имигранти, а не бежанци, които наистина имат нужда от подкрепа.

Тези закони, след като са неприложими, трябва да се преосмислят. А не да ви обясняват, че Турция не е безопасна страна.

- Защитниците на мигрантите обаче биха могли да кажат “Извинявайте, но и вие сте дошли по същия начин тук. В крайна сметка това е Великото преселение на народите 2.0”.

- Тези исторически аргументи нямат връзка с реалността. Реалността е такава, че ние имаме някакъв ред в ЕС и сме изправени пред големи неконтролирани маси от хора. Да, Европа може би има нужда от някакъв тип мигранти, които да задоволят конкретни нужди на трудовия пазар, но това няма нищо общо с това да допускаш стотици хиляди, по никакъв начин неподбрани хора от страни, които дори не отговарят на нуждите на този пазар. Те нямат и нужната квалификация да задоволят трудовите му необходимости. А има европейски институции и много европейски партии, които се мъчат двете неща да ги обвържат.

- От няколко месеца у нас се отнемат коли на пияни и дрогирани. Какво трябва да се прави с парите от продажбата им, да се инвестират в пътна безопасност ли?

- То и парите от фонда за пътна безопасност не се инвестират. А там отиват глобите за скорост. Видях цените на отнетите коли, може би с парите от тях могат да се вземат 5-6 камери. Сега фокусът е изцяло върху камерите, но доста повече трябва да се инвестира в градовете и селата, да се направят умни системи. Скоростта все пак е само един проблем. Друг проблем е, че МВР иска да харчи парите, но от Министерството на финансите не дават.

- Съдебната система пак е разтресена от скандали след убийството на Мартин Божанов-Нотариуса. Трябваше ли той да вкуси оловото, за да разберем, че е имал група за влияние над магистрати?

- Явно. Щом никой не предприе нищо срещу Пепи Еврото. Даже гледам, че прокурорът, който го е разследвал, е обвиняем вече. Дори се видя как районната и градската прокуратура в София се цакат, едната разследва, другата прекратява.Това са две сблъскали се групи. И само показват, че реформите са наложителни.

- Но тези групи не са ли просто резултат от една друга - на господина, познат като Красьо Черничкия, който лобираше за назначения във ВСС. И тогава не последва нищо...

- Вероятно е имало и други през годините. Те ни показват, че реформите са наложителни. ВСС беше само малка стъпка. Имаме цяла система на правоприлагане, не може да се раздели. Няма да има работеща прокуруатура, дори да промениш закони, а в същото време имаш на пряк политически контрол служби и МВР. Те могат да подкопават работата на обвинението. И обратното.

- Прави впечатление, че в тези скандали не се чуват имената на търговски съдии, а парите са при такива дела. Толкова ли са морални, или просто не е убит техният Нотаруис?

- Така е, там са парите. Просто вероятно още не се е разкрил техният кръг.

Други от Интервюта

Д-р Цветеслава Гълъбова: До 5 години няма да има психиатри, от 520 по списък много са в чужбина

От 30-те души, постоянно настанени при нас, поне 15 са жертва на имотни измами. Схема, в която участват нотариуси, полиция, общински служители, твърди директорът на психиатричната болница в Курило -

Рая Пеева и Красимира Демирова: Повече се обичаме, отколкото спорим

Дъщерята: Много ми е хубаво да съм с нея, но понякога ме ядосва Майката: Рая е характер – нямаш ли го, отиваш на кино - Г-жо Демирова, г-жо Пеева, с какво ви спечели предаването “Кажи честно” по Би

Илиан Илиев: Годината за нас беше турбулентна, но вкарахме 15 000 на стадиона, вместо да се бият с полицията отвън

Илиан Илиев е давал десетки интервюта за "24 часа", но за първи път го прави като треньор на националния отбор по футбол. Затова при уточняването на темите всички от спортния отдел се събраха на т

Малолетни сами се снимат голи в Онлифенс за пари

Георги Еленков е юрисконсулт на Национална мрежа за децата (най-голямото обединение на граждански организации и експерти в България, работещи за деца и семейства) и координатор на Мрежата за правна

Адриан Николов, ИПИ: В Северозапада плюс още 6 области училищата са с лоши резултати. Но гладът за работници расте

Трябва да говорим за числова грамотност - тя е важна колкото езиковата По-добро образование дава 30 млрд. лв. повече богатство у нас до 2045 г. За пръв път в историята заетите над 55 г

>