Пращат касова бележка по имейл и през телефона

21.03.2024 09:18 Румяна Денчева
Всеки търговец може да регистрира и отчита извършваните от него продажби на стоки или услуги чрез издаване на фискален бон в електронен вид, а не само на хартия, предвиждат промени в наредба на финансовото министерство.

Търговецът обаче трябва да има специален софтуер за това, иначе я отпечатва на хартия

Всеки търговец може да регистрира и отчита извършваните от него продажби на стоки или услуги чрез издаване на фискален бон в електронен вид, а не само на хартия. Това предвижда проект за промени на наредбата за касовите апарати, обявен от финансовото министерство за обществено обсъждане.

Предложението гласи, че за да ползва тази възможност, търговецът трябва да използва софтуер, който е включен в специален списък в приложение към Закона за ДДС. Задължително е още  да  разполага с данни за клиента, необходими за това да му предостави касовата бележка в електронен вид. Това може да става чрез имейл, в негов профил в интернет сайт или мобилно приложение. За хората, които нямат имейли и мобилни приложения, е предвидена опцията да поискат фискалният бон  да им бъде издаден на хартия.

Наредбата изброява и задължителните атрибути, които трябва да съдържа електронният фискален бон - уникален номер на продажбата, дата на започване на продажбата с точно време - час, минута, секунда, както и на приключването ѝ. В документа трябва да е изписана дължима сума по продажбата. Софтуерът пък сам изписва уникален номер на потребителя.

За целите на контрола при електронната търговия пък, ако фискалният бон е изпратен на електронен адрес, търговците ще пазят архив, в който ще се съхранява уникалният номер на потребителя, дата на предоставяне на документа, както и начинът, по който го е получил.  

В проекта за допълнение на наредбата за касовите апарати изрично е записано, че предоставената възможност не е задължителна, а е алтернативна. Поради тази причина и заради голямото разнообразие, специфика и възможности на софтуерите не са посочени финансови средства, необходими за въвеждането й.

Заради кратките срокове, предвидени от промените в Закона за данък добавена стойност, от финансовото министерство предупреждават, че срокът за общественото обсъждане е 14 вместо обичайните 30 дни.

 

Други от От страната и света

Случаят “Тервел Георгиев”: голямо лицемерие за “съдебната реформа” и “свободата на медиите”

Политическото дълголетие на Бойко Борисов му помага винаги да усеща кога, ако някой от неговите хора стъпи накриво, може да препъне цялата партия. Такъв е казусът с депутата Тервел Георгиев

Радев вижда изчерпване на сегашния модел - затова хората чакат мерки от него (Обзор)

Надява се все пак партиите да проявят разум, за да не минаваме в “авариен режим”, а КС бързо да реши за служебния кабинет Натъжава ме и притеснява въпросът

Евтим Милошев: Очакваме ръст с около 5% на туристите през този зимен сезон

Очакванията ми са изключително позитивни за този зимен сезон. В министерството на туризма, ако всички е наред и времето е с нас, очакваме ръст с около 5 процента на туристическите посещения

Убиха шеф на застрахователен гигант на "Шесто авеню" в Ню Йорк (Обновена)

Главният изпълнителен директор на "ЮнайтедХелткеър" (UnitedHealthCare), застрахователното подразделение на американския гигант в здравеопазването "ЮнайтедХелт груп" (UnitedHealth Group)

Експерт от БАБХ: Трябва да спазваме европейските регламенти и да унищожим заразените с чума стада

„Отлагането на решението със заразените с чума животни може да доведе до много сериозни последици както за България, така и за сектора на животновъдите

>