Разпитвали Нотариуса, Борисов, Горанов и Ушев в КПКОНПИ през 2021 г., проверката потънала в прокуратурата на Гешев
Не познавам Божанов, никога не съм го виждал, заяви Сотир Цацаров пред Висшия прокурорски съвет
Антикорупционната комисия (КПКОНПИ) е разпитвала Мартин Божанов-Нотариуса още след публикуването на филма "Списък за бърз контрол" през юни 2021 г., материалите са изпратени на прокуратурата с мнение, че има извършено престъпление, но няма информация какво се е случило с тях. Това обяви Сотир Цацаров във Висшия прокурорски съвет, където беше изслушан по негова молба. Тогава той е председател на КПКОНПИ.
Покрай скандала с разстрелания на 31 януари Божанов името на Цацаров беше споменавано няколко пъти в парламентарната комисия в качеството му на главен прокурор и на шеф на комисията.
"Не познавам Нотариуса. Никога не съм го виждал. Като главен прокурор не съм имал информация за тази личност, включително предоставена от МВР и ДАНС", заяви Цацаров пред кадровиците. Той поиска да отговори на твърдения на съдия Владислава Цариградска, на бившия вътрешен министър, а сега депутат Бойко Рашков и на Веселин Денков и Ивайла Бакалова. Денков и Бакалова бяха герои в разследването на Антикорупционния фонд, в което Нотариуса е записан как иска пари, за да бъде освободен бизнесменът от ареста. Веселин Денков разказа и за своя среща със Сотир Цацаров като председател на КПКОНПИ, за да му сподели за посредници на спецпрокуратурата, които са идвали при него. Комисията има правомощия да разследва престъпления, извършени от магистрати. Седмица след тази среща Денков е арестуван.
"В молбата му имаше основно възражения срещу иска на КПКОНПИ за възбрана на имуществото му и за иска за отнемането в съда. Имаше и кратки твърдения за посредници, които са му предлагали да повлияят на делата срещу него. Извършени бяха голям обем от действия. На 11 юни 2021 г. беше публикувано разследването на Антикорупционния фонд. Бяха изнесени факти за Божанов, имаше твърдения на Яне Янев за списък за бърз контрол, в който бяха намесени имената на Бойко Борисов и Владислав Горанов в схема за изнудване на големи търговци. Снехме обяснения от Мартин Божанов, Емил Писков, Стоимен Чакалов (адвокат на Веселин Денков, бел. авт.), Владислав Горанов, Бойко Борисов, Яне Янев, Георги Ушев. Установени бяха лицата, в чието жилище са правени записите. Яне Янев отричаше да е изрекъл думите в този контекст. На 23 юни 2021 г. комисията изпрати всички материали по проверката на прокуратурата. Както пише в закона - за оперативно взаимодействие. Според нас имаше данни за извършено престъпление. Нямам информация каква е съдбата на тези материали. От прокуратурата не ни възложиха никакви действия след това", разказа хронологията Сотир Цацаров. Той припомни, че тогава КПКОНПИ е бездействала заради липса на възлагане на действия от държавното обвинение. Публична тайна е, че след като Гешев стана главен прокурор, между него и Цацаров отношенията не бяха добри.
"По нито едно от делата срещу Денков на органите на КПКОНПИ не са възлагани действия от прокуратурата. Нямам нищо общо със задържането му дни след срещата му с мен, нито информация от тогавашния главен прокурор, с когото имахме оскъдно взаимодействие тогава", заяви Цацаров. Той не коментира трите обвинения срещу Веселин Денков, по едно от които лежа в ареста. Разказа, че бизнесменът е потърсил среща с него заради запорите и делото на КПКОНПИ за отнемане на имущество. Цацаров подробно разказа как е започнала проверката - след уведомление от Специализираната прокуратура, че Денков е обвиняем за изнудване по дело от 2016 г. Искът на КПКОНПИ срещу Денков и другия обвиняем - Иво Масларов, е внесен в съда на 17 юли 2020 г. Месец по-късно бизнесменът потърсил среща с Цацаров.
"Приех го по негово искане като ответник по гражданско дело, това няма общо с наказателните дела. И други ответници, срещу които е имало искове в съда, са идвали, но това е регламентирано. КПКОНПИ може да преговаря с тях и да сключва спогодби. Приемът се извършва в присъствие на заместник-председател или друг член на комисията. Тогава беше началникът на кабинета ми. Денков е очаквал друг резултат. Както ми каза друга известна личност, приета по същия повод - Аз не очаквах такъв формат. Неговото искане беше изцяло върху процедурата по отнемане на имущество. Беше посъветван да предяви писмена молба и той я депозира. Разпоредих проверка по нея. Резултатите бяха докладвани на комисията. На 14 октомври с 5 гласа "за" е прието решение, че молбата му е неоснователна. Комисията като ищец продължава делото срещу него", разказа Цацаров. Процесът още е висящ, показа проверка на "24 часа". На заседанието на комисията за Нотариуса бизнесменът обяви, че наскоро КПКОНПИ е оттеглила огромна част от иска си пред съда. Така от 11 млн. лв. останали само 3 млн. лв., за които делото ще продължи.
"... това ме наведе на подозрение, че Цацаров, Гешев и Сарафов имат интерес да държат похлупак над престъпната дейност на Мартин Нотариуса", каза съдия Владислава Цариградска пред депутатите по време на второто заседание на комисията. Думите бяха цитирани от Сотир Цацаров пред Висшата прокурорска колегия. "Тя заяви, че под егидата на Цацаров имало саморазправа със съда, а ефектът бил смразяващ. Тогава събитията са свързани с Джок Полфрийман (осъден за убийството на студента Андрей Монов и освободен предсрочно от съда, бел. авт). Оказах да бъде експулсиран в родината си и поисках да се възобнови делото срещу него. Съдът отказа. Решението не се коментира. Но тогава двама от състава имаха основания за отвод. Искането за отвод не е заплаха и не може да предизвика смразяващ ефект. Лозан Панов тогава назова поименно тримата съдии на ВКС, като ги призова да съкратят срока на произнасянето си, но това се подминава. Не се срамувам от нищо, което съм направил за един осъден убиец. Сега пак щях да откажа транфера му до Австралия и да искам възобновяване. Не съм заплашвал съдии. Бил съм съдия", обяви Цацаров. Той отрече твърденията , че по негово време като главен прокурор в медии са се носили флашки с публикации, и я призова ако знае кой го е правил, да го каже публично. За твърденията , че прокуратурата по негово време спряла работата на Бюрото за контрол на специалните разузнавателни средства, той отговори, че повтаряла тезата на Бойко Рашков, който беше председател на тази институция. Още през 2016 г. между Цацаров и Рашков избухна конфликт заради работата на бюрото, който се задълбочи, след като беше отнет достъпа до класифицирана информация на зам-председателя Георги Гатев. Тогава Цацаров идзаде заповед, с която бюрото за СРС-тата не може да чете материали от досъдебни производства. Две години по-късно поискаха да четат резултатите от СРС и досъдебни производства. Тогава издадох указание, с което се уреди какво има право бюрото и какво няма. Моето указание е в пълно съответствие със закона. Бюрото контролира процедурите - искания, разрешевие, срокове, но нямат право да четат материали по дела. Не защото главният прокурор е поискал това, а защото законът е такъв. Той не е направил нищо като депутат, за да промени това", отговори Цацаров на Рашков.
Пепи Еврото растял в кариерата с решения на ВСС
Това стана ясно от изслушването на Сотир Цацаров, когато той отговаряше на публични твърдения, изречени от Бойко Рашков. "Когато дойде Цацаров, Еврото го направиха директор на следствието. При положение, че аз имах изумителна информация за него - че е свързан с престъпния свят и е вършил услуги на такива групировки. Да каже Цацаров какви качества е видял в него, за да го направи директор на следствието". Това са думите на Рашков, които провокирали Цацаров да му отговори. И той зачете документи пред прокурорската колегия. Цитира решения на ВСС от 2004 г., с което Пепи Еврото се назначава за зам.-директор на столичното следствие. "До 2005 г. Бойко Рашков е бил депутат. След 2008 г. пак е следовател. Само че обилната информация, с която е разполагал, не е станала публична", обяви Цацаров. После цитира поредица заповеди, с които Еврото е командирован в Националната следствена служба. Междувременно ВСС го атестира с оценка "много добър" и го повишава в ранг. Тогогава Сотир Цацаров е съдия в Пловдив.
На 6 март 2013 г. Николай Кокинов, градски прокурор, назначава Петьо Петров за шеф на следствения отдел към софийската градска прокуратура. 50 дни по-късно Кокинов подаде оставка заради записите му с Бойко Борисов и Мирослав Найденов, от които става ясно, че се изнасят данни от разследване за престъпление по служба и натиск срещу свидетел. На 3 февруари 2015 г. новият градски прокурор Христо Динев издаде заповед, с която освободи незабавно Петров като шеф на отдел в следствието заради делото "Цонев, Сантиров, Петров", разказа хронологията Цацаров и цитира свое изявление пред ВСС тогава, че Петров повече не може да бъде част от съдебната система. След това Еврото беше освободен, но без да му се търси дисциплинарна отговорност за участието му като свидетел по делото срещу Цонев, Сантиров и Попов.
Според Цацаров, ако депутатите искат да има резултат от комисията трябва да направят няколко неща:
- да поканят председателя на бюрото за СРС, за да се види за колко магистрати са прилагани специални разузнавателни средства. Същото поиска и съдия Владислава Цариградска при изслушването си в парламента;
- да се изиска и да се получи информация от МВР и ДАНС за това бил ли е Мартин Божанов сътрудник на някоя от службите за сигурност. Ако да - по чия инициатива, за какъв период, каква ценна информация е давал. Депутати питаха за това министъра на вътрешните работи по реда на парламентарния контрол, но той отказва да им отговори;
- как е назначена в ГДБОП съпругата на Нотариуса - по чия инициатива, кой е провел процедурата, кой е утвърдил външния конкурс, който е без прецедент в практиката за кадрите на ГДБОП;
- да се изслуша Яне Янев, бивш лидер на РЗС, бивш съветник по антикорупция на Бойко Борисов и настоящ животновъд. Според Цацаров голяма част от разследването на Антикорупционния фонд е по думи на Янев, който спекулирал с имена на хора. Откровено лъже, че имал две срещи с мен - в комисията и на вила, на която ми носил агне. После отрича. Преди да унижават прокурори, трябваше да поканят Яне Янев, заяви Цацаров;
- да се изиска цялата преписка за Денков от КПКОНПИ, както и материалите по проверката на дирекцията за противодействие на корупцията. Според Цацаров е редно бизнесменът да каже кои са били посредниците на Специализираната прокуратура, които останали неизвестни, както и посетителите на клуба на Нотариуса.