6 знака, че изопачавате конфликт в работата
Ако не разпознаете, че имате предубеждения, не преценявате правилно ситуацията и си създавате проблеми
"Точният човек" е специален проект на "24 часа" за професионалния успех, растежа в кариерата, личностното развитие, отношенията на работното място, за добрите практики на работодателите, за новини от HR сектора и мениджмънта, за пазара на труда и свободни работни места.
Когато вие не харесвате колега, когато смятате, че той вас не харесва, или пък когато имате обективни поводи за съперничество, сте по-податливи да влезете в конфронтация с него заради погрешно мислене. Поддавате се на своите предубеждения, не преценявате правилно ситуацията и си създавате нови проблеми.
В отношенията с шефа, с всички колеги и с партньори е много важно да избягвате капаните на изопаченото мислене. Но с неприятел е задължително да бъдете още по-предпазливи, да броите до 10, преди да говорите или действате, и съвсем съзнателно да проверите дали не хлътвате в някои от тях. Защото, да повторим, към този човек имате предразсъдъци и сте предразположени да влагате повече емоции отколкото хладен разум в поведението си.
1. Не приемайте нещата лично. Заради половин критична дума от вашия враг сте готови да вдигнете скандал. Ами първо помислете тя отнася ли се до вас. Пък и да сте сигурни, че се отнася, не поставяйте себе си в центъра на ситуацията, защото личните емоции ще надделеят над логиката ви. За да не замъглявате преценката си, опитайте мислено да замените себе си с някой друг, който да играе вашата роля. Той няма предубеждения към колегата гадняр, оценява само онова, което се е случило тук и сега. Като извадите егото си, ще получите по-разумна представа дали да влезете в конфликт и как да се справите с него.
2. Не генерализирайте. Този колега го смятате за враг и го възприемате само по един начин - черен. Той и всичко, което прави той, може да бъде само лошо. Това е лимитирано мислене, което ви кара да сте толкова необективни, че вредите на себе си. Ами колегата ви може сега пък да извършва нещо добро. Освен това има вариант той да бъде част от решението на даден проблем, което е и във ваша полза. Нали знаете прословутата поговорка, че няма вечни врагове или вечни при-ятели, има вечни интереси.
3. Не драматизирайте. Приемате го за враг или некоректен съперник и строите в ума си катастрофични сценарии как ще ви подлее вода. Дотолкова се вживявате в тях, че ги отнасяте към всяка случка - ето, виртуалното от главата ви получава реални доказателства, започва да става... Така губите обективна преценка и влизате в конфликт, който може да избегнете. При това не действате разумно в него, не търсите взаимоизгодно решение, защото не можете да приложите позитивен начин на мислене.
4. Не минимизирайте. Това е обратното на драматизацията и се случва по-рядко. Подценявате способностите на неприятеля си. Правите от слона муха и когато влезете в конфронтация, се оказвате смачкани.
5. Не предугаждайте. Нали знаете, че не можете да четете мисли. А понеже сте предубедени към този ваш колега и го смятате за враг, предположенията ви за всичко, което казва или извършва, са съвсем необективни. Затова няма смисъл да гадаете. Попитайте го съвсем директно какво има предвид, защо прави това или онова. Иначе не само ще влезете в излишен моментен конфликт, ами и ще изградите грешна стратегия за собственото си поведение. А тя може да рефлектира върху отношенията ви с шефа и с останалите ви колеги, върху шансовете ви за професионално развитие и кариера.
6. Не се дистанцирайте. Нали помните и онзи крилат израз: "Дръж приятелите си близо, а враговете още по-близо".
В "Точният човек" можете да прочетете още: