Четири имена делят ГЕРБ и ПП-ДБ от подпис за нов кабинет (Обзор)

18.03.2024 23:00
Мария Габриел ще държи първия мандат само 24 часа, преди да го върне обратно на президента Румен Радев. СНИМКА: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
БОЙКО БОРИСОВ
Облечени в черно дамите от екипа на ГЕРБ дадоха пресконференция в 21 вечерта в неделя. СНИМКА: НИКОЛАЙ ЛИТОВ
Лидерите на ПП-ДБ призоваха Бойко Борисов на помощ. СНИМКА: НИКОЛАЙ ЛИТОВ
ДЕЛЯН ПЕЕВСКИ
Преговорният екип на ГЕРБ - Деница Сачева, Теменужка Петкова и Рая Назарян начело с Мария Габриел, пристигна в президентството заедно с Кирил Петков и Николай Денков. Те дойдоха пеша от парламента, където до последно преговаряха. СНИМКА: ЮЛИЯН САВЧЕВ

След ултиматума от неделя партията на Бойко Борисов изненада партньорите си със списък с министри. И все пак голямата караница е дали да си ходи Тодор Тагарев от отбраната

4 министерски поста и кой да ги заеме разделят ГЕРБ и ПП-ДБ от финални подписи под споразумение за правителство начело с Мария Габриел.

Рано сутринта в понеделник Бойко Борисов събра Изпълнителната комисия на ГЕРБ и партийните шефове дадоха мандат на Габриел и останалите преговарящи дами Деница Сачева, Теменужка Петкова и Рая Назарян да подпишат с ПП-ДБ.

Като решението на ГЕРБ дойде около 12 часа след като вечерта в неделя Габриел даде време на ПП-ДБ до обед в понеделник да я подкрепят за кабинета.

Особеното на разрешението, което Габриел получи от ГЕРБ обаче, бе съставът на правителството. Той е подробно описан в Приложение 1 към споразумението. И Габриел бе задължена ПП-ДБ да се подпише под предварително зададен от ГЕРБ състав. Проблемът обаче бе, че

ГЕРБ са одобрили състав на правителството, който според ПП бил различен от предварително съгласуваните с тях имена

Разликата е в три поста и четири имена.

Съставът на правителството според решението на Изпълнителната комисия на ГЕРБ:

Мария Габриел (ГЕРБ) - премиер и външен министър

Николай Денков (ПП-ДБ) - вицепремиер по европейските въпроси

Асен Василев (ПП-ДБ) - министър на финансите

Калин Стоянов (настоящ министър, за когото ПП-ДБ твърдят, че е на ГЕРБ, а ГЕРБ, че е експерт, лансиран от ПП) - МВР

Андрей Цеков (ПП-ДБ) - регионален министър

НОВ: Деница Сачева (ГЕРБ) - министър на труда и социалната политика

НОВ: Христо Гаджев (ГЕРБ) - министър на отбраната

Атанас Славов (ПП-ДБ) - министър на правосъдието

НОВ: Красимир Вълчев (ГЕРБ) - образователен министър

НОВ: Катя Панева (ПП-ДБ) - здравеопазване

Кръстьо Кръстев (сегашен министър, за когото ПП-ДБ твърдят, че е на ГЕРБ, и обратното) - министър на културата

НОВ: Ивелина Василева (ГЕРБ) - околна среда и води

Кирил Вътев (ПП-ДБ) - земеделие

НОВ: Росен Желязков (ГЕРБ) - иновации

НОВ: Жечо Станков (ГЕРБ) - енергетика

Богдан Богданов (ПП-ДБ) - икономика

Георги Гвоздейков (ПП-ДБ) - транспорт

Александър Йоловски (сегашен министър, когото ПП-ДБ настояваха да махнат) - електронно управление

Зарица Динкова (ПП-ДБ) - туризъм

Димитър Илиев (ПП-ДБ) - спорт.

Този списък отговаряше на пръв поглед на предварителните уговорки, че ГЕРБ ще имат в новото правителство 7 министри.

ПП-ДБ обаче ги преброиха 10, тъй като според тях Калин Стоянов в МВР и Кръстьо Кръстев в културата, които остават от кабинета “Денков”, първоначално били излъчени от ГЕРБ. Към партията на Борисов от “Промяната” вече виждат и Йоловски, след като министърът на електронното управление подаде сигнал в прокуратурата, че Кирил Петков го е притискал за обществени поръчки на стойност 600 млн. лв.

Неофициално откъм преговорния екип на ПП дори твърдят, че този списък, който сайта “24 часа” първи публикува, се различавал от състав, кой им бил изпратен в петък от ГЕРБ. В петъчния списък, който бил одобрен от ПП-ДБ според техните твърдения, липсвали Сачева като социален министър, Станков като министър на енергетиката и Гаджев като министър на отбраната. Вместо тях там си стоели досегашните Шалапатова (социална политика), Радев (енергетика) и Тагарев (отбрана).

Въпреки че миналата седмица от ПП потвърдиха неофициално, че шефът на парламента Росен Желязков поема иновациите, в понеделник източникът от преговорния екип от партията на Петков уточни, че всъщност обсъждали друго ведомство за Желязков, което не работело с голяма част от еврофондовете, както Министерство на иновациите.

“Никога няма да им дадем енергетиката и отбраната

Особено много държим на Тодор Тагарев”, категоричен бе този път източникът на “24 часа” от “Продължаваме промяната”.

Реакцията дойде минути след като 24chasa.bg първи публикува предложените от ГЕРБ имена за ново правителство.

След това обаче ПП-ДБ влязоха на нови преговори с Габриел, Сачева, Петкова и Назарян. А разговорите бяха прекъснати само за да придружат всички кандидата за премиер Мария Габриел при президента Румен Радев, където получи мандата за съставяне на правителство. След което продължиха до късно вечерта в понеделник.

“Състава, който ни беше представен тази сутрин, видяхме за първи път и в този вид

за нас той е неприемлив, предстоят още допълнителни разговори по състава”,

коментира офертата на ГЕРБ и премиерът в оставка Николай Денков. Той бе единственият от преговорните екипи, който си позволи да говори.

Денков обаче се съгласи, че е редно споразумението и съставът на правителството да бъдат подписани заедно.

“Пълни глупости!”, бе пък неофициалната реакция от ГЕРБ на твърденията на “Продължаваме промяната”, че списъкът в понеделник е различен от изпратения в петък. В средата на миналата седмица “24 часа” разполагаше с непотвърден списък на нови министри от ГЕРБ, в който Росен Желязков наистина е министър на иновациите.

И в понеделник разговорите са били главно по състава на Министерския съвет, а не по текстовете и механизмите на коалиционното споразумение.

ПП държали Тодор Тагарев да остане в отбраната, защото го броят за възможност гласът им да се чува в чужбина, тъй като заради Украйна и модернизацията на армията военният министър има много контакти с партньорските правителства. Точно поради тази причина ПП-ДБ настояваха първоначално и Денков да е външен министър.

В ГЕРБ са категорични, че Тагарев трябва да бъде сменен. От партията на Борисов дори са изразили

съмнения в честността на оръжейните сделки,

които той подписва. Миналата седмица ГЕРБ критикува Тагарев, че избързал да сключи сделка за 400 млн. лв. с френската компания “Талес” за триизмерни радари, въпреки че останалите участници в търга са предлагали подобрение на офертите си. Самият Тагарев отговори, че е спестил около 100 млн. лв. от първоначално предвидените средства за тази сделка.

При исканата от ГЕРБ ротация в Министерството на енергетиката пък въпросът бил изграждането на новите мощности в АЕЦ “Козлодуй”. В края на февруари изборът на корейците от “Хюндай” за строители на два нови ядрени блока предизвика скандал между партньорите. ПП-ДБ настояваше преговори да се водят и с американската компания “Бехтел”.

Какво се случи през последните 48 часа и какво
следва?

Борисов във вторник дава прошка - с подписи
за общо управление, или пък наказание - предсрочни избори, може още на 2 юни

Две години ми отне да разбера, че политиците не може да се правим на съдии.

Така спонтанно съпредседателят на “Продължаваме промяната” Кирил Петков си призна колко непремерено е действал като премиер точно преди преди две години, когато на 17 март бе арестуван лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.

Петков разказа в ефира на bTV в понеделник сутринта и колко хубаво е това, че двамата с Борисов са оттеглили личните си искове един към друг и повече не се съдят.

Също така откровено сподели, че напоследък опитвал и опитвал да се свърже с Борисов, но нямало реакция. И че 3 часа преди уречения час за връчване на мандата от президента всъщност няма представа ще се случи ли общият им кабинет, или не.

През цялото това време Борисов, който не си е говорил с Петков от края на февруари (както “24 часа” отдавна разказа), със сигурност е имал доста по-ясна представа какво се случва през последните 48 часа в държавата. И че рано или късно Петков ще трябва да помоли за прошка за онова, което му причини през 2022 г. Всички, които познават добре лидера на ГЕРБ, казват, че той отлага, но не забравя.

Дали случайно се падна така, че точно в инфарктния ден за финализиране на преговорите за кабинета бе Сирни заговезни и че изведнъж уж договореното се оказа тотално неприемливо за партията му, сигурно могат да кажат само самият Борисов и хумористите в социалните мрежи, които дебело и иронично отбелязаха как ПП-ДБ и Петков бяха принудени да му се помолят.

Прошката на Борисов не дойде в неделя, вместо нея те получиха 24 часа ултиматум.

Какво точно се случи през тези 24 часа и в денонощието преди това, за да се стигне все пак до реденето на кабинет - за който трябва да чакаме още едни 24 часа, за да разберем влизат ли наистина имената в папката на Мария Габриел, или ще я връща празна?

16 март, събота - цялата страна изпраща патриарх Неофит, но в сградата на Народното събрание преговорите продължават. И във втория ден на национален траур политиците запазиха мълчание за това постигнали ли са съгласие и ако не са - колко ги дели от него.

17 март, неделя - отново мълчание през деня. Първи го наруши финансовият министър Асен Василев, който малко след 18 ч се яви в ефира на bTV. И макар че е част от кабинета, съпредседател на ПП и участник в преговорния екип, не отговори на нито един въпрос за бъдещето на властта, с което остави впечатлението, че само 16 часа преди срещата при Радев обстоятелствата са по-скоро неизяснени, отколкото тайни.

19,30 ч - в ефира на същата телевизия се яви и екоминистърът Юлиян Попов, който призна, че не е бил ангажиран да остане на поста, дори предлага кой да го смени - предшественичката му от втория кабинет на Бойко Борисов Ивелина Василева.

Около 20 ч преговорите приключиха с провал и беше почти сигурно, че отиваме на избори. Първи новината съобщи “24 часа” на сайта си и разказа какво е довело до това - според ГЕРБ ПП-ДБ не искат да споделят управлението си с тях, а според вторите хората на Борисов не искат да подпишат споразумение за общо управление.

21 ч - преговорният екип на ГЕРБ начело с Мария Габриел даде 30-минутна пресконференция в централата на партията. На нея и четирите бяха твърди - край на преговорите и нито дума за втория мандат.

За нас спорът се води за това, че първата политическа партия с най-много депутати трябва да бъде равнопоставена в управлението. При цялото ми уважение поставихме рамка, предложихме приоритети, база, механизъм за решение, състав на правителство - да е ясно кой носи отговорност, за какво.

Габриел разказа, че предложили да бъде гласуван съставът на сегашното правителство - само с ротация на премиера и вицепремиера, а после да се договори смяна и на други министри и да продължи работата по споразумението. Но било отхвърлено. И обобщи: Имаме фундаментално различие по това ГЕРБ да бъде приет като равнопоставен партньор.

22 ч - лидерите на ПП и ДБ на свой ред дадоха 30-минутен брифинг. Петимата представиха друга версия - двете страни заедно са написали изцяло нов документ на база меморандума на ПП-ДБ и споразумението на ГЕРБ-СДС. И проблемът дошъл от това, че ГЕРБ отказали да подпишат този общ вариант. Иначе поискали Габриел да е премиер и външен министър плюс още 5 министерства, а те се съгласили.

Нищо не е загубено. Утре Мария Габриел може да вземе мандата. Имаме още седем дни. Нищо не предполага, че сега трябва да се взривява каквото и да било. Призовавам г-н Борисов и преговорния екип и много разчитам на Мария Габриел да довършим споразумението, да продължим управлението и да не вкарваме държавата в криза, каза Петков. И Атанас Атанасов се обърна към Борисов поименно. Никой от тях не спомена ареста преди 2 г., в духа на празника Христо Иванов само поиска извинение за този “взрив” в неделя вечерта.

18 март, понеделник - в 12,16 ч закъснели накуп при Радев влизат Мария Габриел, Николай Денков, Деница Сачева, Теменужка Петкова, Рая Назарян и Кирил Петков. Знак, че изборите май се отлагат.

Споразумението за управление (с реформите в него) плюс съставът на кабинета следва да бъдат подписани заедно, обясни Денков. А Габриел постави и новия краен срок - до 24 ч от връчването на мандата.

13,30 ч - от ГЕРБ обявиха, че тя ще се върне при Радев точно в 12 ч във вторник.

Ако в папката ѝ няма министри, това значи избори, тъй като вторият и третият мандат са обречени. Цялата рулетка може да се извърти до началото на април, което ще позволи изборите да не са 2 в 1 с европейските на 9 юни, а евентуални парламентарни да се изтеглят предната неделя, 2 юни. Желан вариант от ГЕРБ и възможна причина да бързат. Ако Борисов бие на 2 юни, във вътрешнополитически план за него няма голямо значение какво ще стане на 9-и, когато избирателите на ПП-ДБ и евроскептиците на “Възраждане” може да се мобилизират.

Пеевски: Бъдете лидери, не е време за игри и избори

След 17 дни мълчание точно преди връчването на мандата вчера лидерът на ДПС се включи в публичните коментари за ротацията, като призова ГЕРБ и ПП-ДБ да се разберат, а не да се отива на избори.

“Обръщам се към лидерите на ГЕРБ и ПП-ДБ Бойко Борисов и Кирил Петков: Времето за игри и надигравания приключи. Бъдете на висотата на лидерството си като националноотговорни държавници и политици и направете всичко възможно до 12 ч днес да постигнете съгласие и да излъчите правителството, от което имат нужда държавата и хората”, призовава той в позиция, разпространена от пресцентъра на ДПС в 10 ч вчера.

В нея той съобщава, че се е разбрал с “Промяната” и ДБ по водещата за тях тема за регулаторите. Формации опитваха да изключат ДПС от формулата. Пеевски обаче обясни, че заедно са изработили споразумението в частта за квалифицираните мнозинства, с които ще се избират регулатори, после го съгласували с ГЕРБ.

“От лидерите се очаква и сега да намерят съгласието помежду си, да разпределят отговорностите и министерствата в кабинета, а не да се опитват да ги мерят на килограм. Да признаят очевидното - че са коалиция, и да продължат с реформите, за които е призвано това управление”, написа още той.

Неочаквано Петков, а не Борисов придружи за мандата Габриел. Защо ли?

Безпрецедентно в политическата ни история лидер на друга политическа сила влезе с “титуляря” при президента за връчването на мандата.

Заедно на “Дондуков” 2 пристигнаха Мария Габриел, излъчена от ГЕРБ-СДС да вземе папката от Румен Радев, и премиерът в оставка Николай Денков. А с него при Румен Радев влезе и съпредседателят на “Промяната” Кирил Петков.

Двамата се подредиха до Габриел и зам.-председателките на парламентарната група на ГЕРБ Деница Сачева, Теменужка Петкова и Рая Назарян от дясната страна на Радев - там, където застават номинираният за министър-председател и ръководството на излъчилата го политическа сила.

Традиционно при президента ходят шефът на депутатите, заместниците му и предлаганият от тях за премиер. Последното не важи за третия мандат, него може да вземе само шефът на групата. Досега на церемонията не са присъствали хора на друга партия.

Така всъщност ПП-ДБ и ГЕРБ вече изпълняват записаното в проекта за споразумение - че управляват ли заедно, мандатът е национален и го получават заедно.

И друг прецедент беляза вземането на мандата от Радев вчера.

ГЕРБ закъсняха с 16 минути - на ръба на протокола, според който четвърт час е абсолютният максимум едната страна да чака другата при официални срещи и държавни мероприятия. Обикновено представителите на съответната парламентарната група са на “Дондуков” 2 поне пет минути по-рано и те чакат държавния глава.

Преговорите, които ГЕРБ и ПП-ДБ водеха в съседната сграда на парламента буквално до последната минута, обаче попречиха тази традиция да бъде спазена. Екипите излязоха заедно от бившия Партиен дом и заедно се отправиха към президентството.

“Изненадващо е членове на друга парламентарна група - какъвто е Кирил Петков, да присъстват при връчването на мандат на ГЕРБ-СДС. Присъствието на министър-председателя в оставка също е озадачаващо”, коментира преподавателят по конституционно право Наталия Киселова пред Нова тв.

Веднага щом взе папката, Габриел помоли президента да поговорят насаме. Което също не се случва често при процедурата по връчване на проучвателен мандат. На фона на драматичните обрати от неделната вечер и липсата на ясен отговор ще има ли правителство “Габриел” наблюдателите веднага взеха да гадаят какъв знак е това - ще обяснят на Радев, че нямат готовност за кабинет, или ще го запознаят с виждането си как ще премине предаването на властта.

Напомням ви, че имате 7-дневен срок по конституция, обърна се президентът към Мария Габриел с призоваващ тон, докато журналистическите камери още бяха в залата. 7 дни е срок, който не приемам, обяви тя половин час по-късно на излизане и отсече, че до 24 часа преговорите трябва да са финализирани.

Промени в службите и взаимно вето в споразумението

15 страници е споразумението, което ГЕРБ и ПП-ДБ трябва да подпишат. Текстът му беше разпратен до медиите час преди полунощ в неделя срещу понеделник от формацията на Кирил Петков и Христо Иванов.

Документът е писан на “нов файл” и е събрал текстове от предлагания от ПП-ДБ меморандум и от споразумението, изготвено от ГЕРБ. Ето част от записаните в него неща:

- Премиерът и външен министър за втория период от 9 месеца да бъде Мария Габриел, а Николай Денков - вице по европейските въпроси. За следващия период от 15 месеца премиер ще бъде човек на ПП-ДБ, а кандидатът на ГЕРБ-СДС - вице и външен министър, а за втория период от 15 месеца до изтичане на мандата на 49-ото НС премиер и външен министър ще е от ГЕРБ, а този на ПП-ДБ - вице по европейските въпроси.

- Председателите на парламента и на правната комисия ще подават оставки и ще се сменят при ротацията на кабинета.

- Необходимо е да се постигне ускорение на модернизацията на Българската армия и по-пълната интеграция в структурите на НАТО, както и повишаване на ефективността на мерките за подпомагане на Украйна.

- Ще се провежда ежеседмична координационна среща с участието на премиера, вицепремиера и лидерите на двете коалиции.

- Законопроекти и проекти за решения се внасят след постигнато съгласие и с подписите на двете коалиции.

- Специално място е отделено и за процедурите за попълване на регулаторите. За това ще бъдат направени и промени в правилника на НС, така че и граждански организации да могат да правят предложения. Кандидатите ще трябва да минават и проверка за интегритет и нравствени качества, която ще се прави от антикорупционната комисия в парламента. Под “интегритет” се разбира “наличие на високи морални и нравствени качества, както и отсъствие на индикации за корупционен риск”.

- Всяка от двете страни - ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ, може да налага вето на кандидата на другата страна при липса на интегритет.

- За регулаторите, при които председателят има големи правомощия, както в Комисията за защита на конкуренцията например, формациите са записали, че може да правят и законодателни промени, за да са равнопоставени.

- За попълване са 85 поста с обикновено мнозинство и 25 с квалифицирано, т.е, с 2/3 от депутатите, където ще им трябва подкрепа и от други групи в НС. Комисиите и институциите са изброени подробно.

- Изрично е упоменато да не се разчита на плаващи мнозинства и ПП-ДБ и ГЕРБ да не прибягват до договорки с други парламентарни сили за съответни техни действия и бездействия, насочени към осигуряването на избор на кандидат против обоснованите и навременно повдигнати възражения (вето) на другата страна.

- Реформата в службите за сигурност и промените в съответните закони, уреждащи процедурите по назначаване на ръководителите на всички служби, трябва да бъдат приети не по-късно от 31 юли 2024 г.

Други от От страната и света

13 дървета паднаха в Стара Загора заради силен вятър

Над 60 сигнала, от тях почти 30 са за щети, свързани с метеорологичната обстановка, са получили днес в Стара Загора, съобщиха от общината. Проблеми с електричеството има в село Люляк

Киселова: Мандат на ГЕРБ с кандидат за премиер г-н Борисов не е приемлив за "БСП-Обединена левица"

Мандат на ГЕРБ с кандидат за премиер г-н Борисов - не е приемлив за нас. Това заяви пред NOVA NEWS депутатът от „БСП – Обединена левица" доц. Наталия Киселова

Румен Христов: Държим Борисов да е премиер. Когато трябва животоспасяваща операция, се търсят най-добрите

„Не знам на този етап дали ще се обсъжда Атанас Атанасов да бъде председател на парламента. Но въпросът за председателското място на НС беше обсъждан преди

Антон Златанов: Чуждестранните партньори видяха, че сме готови за Шенген дори преди политиците

Ще можем да кажем на 12 декември към обяд дали официално сме в Шенген и по суша, но аз съм оптимист. Това каза пред БНТ шефът на Гранична полиция  Антон Златанов

Кузман Илиев, "България може": Ако нещо е добро - правим го заедно. Няма значение коя е партията

Работим въз основа на нашите ценности и цели, въз основа на това, което смятаме, че нашите експерти са формулирали като ясни тези. Ако е добро - чудесно, правим го заедно

>