Паметникът на Бузлуджа остана за кратко без охрана, разбиха вратата
Чака се пресконференция на областния управител на Стара Загора Ива Радева като представител на държавата, чиято собственост е "чинията"
В петък при паметника на връх Бузлуджа нямаше охрана, а входната му врата беше разбита. Хора влизаха там свободно и безнадзорно. Това съобщи за медиите арх. Дора Иванова от фондация "Проект Бузлуджа", която от 2019 г. насам се грижи изоставената сграда на бившия Дом-паметник на БКП, известна повече като "чинията", да бъде консервирана в сегашния си вид, обезопасена и отворена за посетители. Окончателно това стана през 2022 година.
Арх. Иванова случайто разбрала за проблема.
"Чинията", която бе обявена за паметник на културата от национално значение, обаче е държавна собственост и съдбата й е ръцете на областния управител на Стара Загора Ива Радева. На 6 декември м. г. тя е издала заповед, с която се забранява всякакъв достъп до обекта, включително и на хора от фондацията и на полицаите, които до момента охраняваха обекта - от тях дори били иззети и ключовете за входната врата.
От фондацията, която през годините привлече средства, включително и от Министерството на културата, и успя да стабилизира рушящите се мозайки, съобщават, че междувременно е била изключена системата за мониторинг от сензори и камери, които алармират при опасност за мозайките. А без системата за мониторинг и без поддръжка, мозайките в сградата отново са изложени на риск.
Конкретният повод охраната да напусне в петък била липсата на електричество и невъзможността униформените да се отопляват насред Балкана. Това позволило на неизвестни хора да разбият вратата и да влязат в сградата. А нерегулираният достъп може да доведе до нещастен случай, защото посетителите не следват обезопасените пътеки, а се катерят, влизат в подземия и други опасни зони, предупреждават от фондацията. От там са убедени, че колкото и входната врата на паметника да бъде заварявана и заключвана, без физическа охрана обектът е застрашен, а положените продължение на години средства и труд за неговата консервация и обезопасяване ще отидат на вятъра.
Съдбата на този паметник на културата от национално значение е в ръцете на областна управа на Стара Загора. От нейното решение ще зависи как и дали занапред паметникът ще бъде охраняван, как и дали ще бъде отворен за регламентирани посещения срещу заплащане от туристи, какъвто интерес има, или отново ще бъде оставен на произвола на съдбата. Едно от решенията е той да бъде предоставен за стопанисване на община Казанлък, на чиято територия се намира и каквото желание от страна на общината е обявявано многократно. Засега областният управител Ива Радева не е споделила публично намеренията си, но се очаква това да стане на пресконференция през тази седмица, чиято дата все още не е определена.