Кой е Кючук Халил, за когото Доган скърби: С публичния процес срещу кърджалията Живков започва смяна на имената

14.03.2024 18:01 Ненко Станев
Халил Расим
Погребението на Халил Расим в Истанбул СНИМКА: ФЕЙСБУК СТРАНИЦА НА ДПС - КЪРДЖАЛИ

Въпреки това не се отрече от България, а тоталитарната власт отне 19 г. от живота му, пращайки го в лагер и затвор

“Всеки, който е роден в България като мен, трябва да я тачи, защото това е Родина. Не може да я замениш с нищо - нито с Швейцария, нито с Америка.”

С тези думи кърджалийци ще запомнят Халил Расим. Изричаше ги винаги, въпреки че 19 години от живота му преминават в затвора, в лагера в Белене и в принудително заселване.

Халил Расим, известен още като Кючук Халил (Малкия Халил) напусна този свят на 11 март. За смъртта му съобщи Ахмед Доган. С болка и прискърбие научих вестта за загубата на Халил Мехмед Расим (Кючук Халил), роден в Кърджали, осъждан за организирана съпротива срещу насилствената асимилация на турци и мюсюлмани в България. Излежал е 19 години в лагера в Белене, Стара Загора и други затвори на страната. Дълбоко скърбим за кончината на нашия съратник, който ни напусна на 81 години в Картал (Истанбул), Турция. С чувство на тъга изразявам най-искрената си мъка и поднасям своите съболезнования на семейството и близките, написа почетният лидер на ДПС.

Едва на 23 години Халил Расим е арестуван с

обвинение в шпионаж

Прекарва около 3 месеца в килия в областната дирекция на милицията. Следва публичен процес, който се провежда в киносалона на тогавашния Дом на народната армия в центъра на Кърджали. Залата е пълна с хора, защото тоталитарната власт държи делото да получи широк отзвук в обществото. Младият мъж получава присъда от 20 години лишаване от свобода за това, че е “работил в услуга на друга държава”. Халил твърдеше, че с процеси като този срещу него тоталитарната държава е положила началото за смяната на имената на турците в България.

Кючук Халил попада в затвора в Стара Загора. 4-5 месеца е държан в единична килия при усилен строг режим.

“Пускаха ни да излезем за 40 минути, но нямахме право да разговаряме с останалите затворници. Разстоянието при кратките разходки бе 10 метра”, разказваше мъжът.

По-късно е преместен при други политически затворници.

“Там видях весели хора, на които не им пука, че са осъдени. Държаха се мъжки и ми даваха съвети и кураж. После и аз започнах да давам кураж на новите, които идваха", спомняше си години по-късно затворникът. Докато излежава присъдата си, той се запознава с антикомунистите Георги Заркин, Николай Попов, Петър Бояджиев, Илия Минев, Васил Узунов, Алфред Фосколо.

11 години прекарва и с Нури Адалъ, наричан българския Мандела

Определя го като баща, който се е грижил за него зад решетките.

След 14 години Халил Расим е освободен и се завръща в Кърджали. В родния град се задомява, ражда му се син, а две години по-късно - дъщеря. Работи като дърводелец в държавното мебелно предприятие “Бреза”.

Тук в началото на 1985 г. цивилни милиционери идват, за да сменят турското му име и му предлагат сам да си избере българско. Кючук Расим отказва - вече си има име и не иска друго. Налага се милиционерите да му изберат име и така

Расим става Александър

Съпротивата не остава ненаказана. Кючук Расим е хвърлен в лагера в Белене без съд и присъда. Няколко месеца семейството му няма представа къде е, въпреки опитите да получат информация от властите. В лагера на остров Персин кърджалията прекарва година и половина.

След като е освободен, е въдворен във Вълчедрън, Михайловградско. Там прекарва 3 г. и половина, разделен от семейството си.

През 1989 г. Халил е експулсиран от България. Завръща се в родния край след демократичните промени. Приживе е ръководител на фондация “Политически репресирани” в област Кърджали и е един от бившите лагеристи, които до края се включваха в поклоненията в памет на жертвите на комунизма на мястото на бившия лагер “Белене” на остров Персин.

Последните месеци от живота си Халил Расим прекара в Истанбул, където живее дъщеря му. Там беше погребан ден след смъртта си.

Други от От страната и света

Павела Митова: Не гарантираме, че Силви Кирилов няма да бъде служебен премиер

„Няма да гарантираме, че ако Силви Кирилов бъде избран за председател на парламента, няма да бъде номиниран за служебен премиер". Това заяви депутатът от ИТН Павела Митова пред NOVA NEWS

Катастрофа затруднява движението по пътя Стара Загора - Казанлък

Движението по пътя от Стара Загора за Казанлък в района на Стара Загора е затруднено заради катастрофа, съобщиха от Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ)

Атанас Зафиров: Младите са надеждата и моторът на левицата

На конференцията на Младежкото обединение на БСП председателят на БСП-Обединена левица Атанас Зафиров изрази своята признателност към младите социалисти и подчерта тяхната ключова роля за бъдещето на

Александър Симидчиев от "Да, България" за офертата на ГЕРБ: Принципи преди имена

Това, което се случва в България, в момента е, че една личност в България е овладяла значителна част от ключови институции, които отговарят за върховенството на правото

Ураганният вятър обърна товарен автомобил на подбалканския път София – Бургас

В Сливен ураганният вятър счупи клони, отнесе ламарини от покриви и нанесе щети на търговски обекти. Навесът за колички на голям супермаркет беше отнесен на няколкостотин метра

>