Посланието на патриарх Неофит: Търсете доброто и на него отдавайте вниманието и сърцето си

14.03.2024 08:30 Николай Москов

Българите да търсят доброто и на него да се отдават. Това послание отправи покойният патриарх Неофит във Великденското си послание в "24 часа" през 2016 г. Направи го в интервю пред покойния ни вече колега Николай Москов.

Патриарх Неофит почина след дълго боледуване късно вечерта на 13 март 2024 г. Вижте неговото Великденско послание:

- Ваше Светейшество, Христос воскресе!

- Воистину воскресе!

- Казвате, че богатството на Църквата е паството...

- Да, за съжаление израснаха поколения, непознаващи вярата, лишени от християнско възпитание, от примера на светиите и на духоносни люде около себе си, към които да се прилепи сърцето им и да пожелае да ги следва. Сега вероятно ще са нужни поколения, за да стане това натрупване на хора, възпитани в православната вяра, имащи познания за нея и достойни примери за подражание.

А нашите свещеници вършат истински подвиг, като остават в “званието, в което Бог ги е призвал” (1 Кор. 7:20) и носят служението си въпреки всичко: без да се радват на уважението, с което се радват техните събратя в Гърция, Румъния, Русия… от страна на населението, нито на тяхната материална обезпеченост, нито на тяхната многочисленост. Да поемеш по пътя на свещенството или монашеството, са нужни силна вяра и желание да посветиш живота си на Христа и на това служение. Този стремеж е дар от Бога, призвание, но до голяма степен е и плод на възпитание или достоен пример за подражание.

- Кои са предизвикателствата на днешното време към Българския патриарх? Поехте кормилото във време, когато не трябва да превежда църквата през комунизма, нито да преминава през разкола, за да я опазите. Тоест време е не на отбрана, а на градеж. Градеж само в съзнанието или с пример за градеж на църковната просвета и култура, на вероучение?

- Всяко време носи своите изпитания и във всяко време. Църквата и всеки християнин са в състояние “на отбрана” - както се изразихте. Светът с неговите страсти и изкушения, с различния порядък и закони, които го движат, никога не е бил в подкрепа на онези, които се стремят да живеят според Божиите повели - независимо дали царят мирни времена, или времена на гонения срещу Църквата.

Слава Богу, каквито и удари да е понесла БПЦ през своята многовековна история, тя не е загубила най-важното: вярното и точно изповядване на вярата в Господ Иисус Христос, вярно и точно да преподава Тайнствата на Църквата; не е загубила Божията благодат и е запазила непроменено Неговото учение. И ето, днес и винаги, когато някой наш сънародник е на кръстопът или преминава през трудности в своя живот, може да почерпи в Църквата ни и съвет, и духовна подкрепа, и благодатни сили да разреши своите проблеми и премине достойно през тях, без да се препъне душата му.

А граденето, за да е на здрава основа, трябва да става първо в човешките души: в съзнанието и в сърцата на хората. Миряните чрез техните инициативи и доброволна помощ, под ръководството на свещениците са и онези, които следва да осъществяват преподаването на Вероучение в детските градини и училищата, прицърковни школи, да реализират издателската и социална дейност на Църквата. Колкото повече това чувство за църковност, за причастност към живота на Църквата се засилва у нашите християни, толкова повече у тях ще се засилва и желанието да направят нещо за Бога и за своите по-малки братя. И толкова по-дейна и социално ангажирана ще е БПЦ.

- Ще продължавате ли усилията на Светия синод за вкарване на предмета религия в образованието на България?

- Дай Боже, България в скоро време да има управници, които да осъзнават колко важно за просперитета на една държава е нейните граждани да имат здрави, непреходни нравствени ценности и обществен консенсус около тези ценности. Всеки човек, за да бъде животът му пълноценен, трябва да знае защо се е родил, кой е той, кои са важните неща в живота и кои - не, как да живее, за да реализира в пълнота себе си като личност, своите възможности, как да изгражда своите отношения със заобикалящия го свят. Нашата богооткровена религия - светото Православие - ни дава всичко това като познание. А който желае да участва в нейните Тайнства, ще има и благодатни сили, и Божията подкрепа в своя живот.

Отдавна предметът Религия

трябваше да бъде въведен

в образователната ни система и децата да изучават конфесионално своята религия, а които не желаят - да изучават светска етична дисциплина. Ако това беше станало досега, агресията, безпътицата, безверието и отчаянието може би нямаше да достигнат такива размери.

 - За каква църква ратувате и искате да видите в България?

- Църква, раждаща небесни жители. Защото, каква полза от Църква, която е богата, силна, влиятелна в обществото, популярна, ако хората не се освещават и спасяват в нея, ако не прави своите пасоми не само по-добри хора, но и жители на Царството Божие.

- Всяка пролет в. “24 часа” обявява достойните българи за предходната година. Класацията правят самите читатели, като се позовават на доблестни, самоотвержени и благородни постъпки. Сред тях са пожертвали живота си, за да спасят хора от бедствие, както и други примери на саможертва и благородство.

- Прекрасна е инициативата “достойните българи” на “24 часа” за утвърждавате на доброто. Похвално е, че насочвате вниманието на своите читатели към добрите благородни прояви около тях, че поощрявате у тях способността да забелязват доблестните постъпки сред натрапващото ни се зло. Трябва повече такива прояви на доброта и саможертва да бъдат показвани като достоен пример, който да следваме. И вие, като служители на един от сериозните вестници в страната, да се стремите на страниците ви винаги да намира място доброто, позитивното, градивното, вдъхновяващото. Защото “Не бива да се оставяме злото да ни надвива, но да надвиваме злото с добро”. (Рим. 12:21).

Ако перифразираме предишния Ви въпрос и трябва с няколко думи да кажа за какво общество ратувам, ще отговоря така: за такова, в което добрите, достойните за подражание примери ще изместят от първите страници на вестниците скандалните теми на деня.

Това е и моето Великденско послание към вашите многобройни читатели: търсете доброто и на него отдавайте вниманието и сърцето си. Преумножавайте го в света чрез малките жестове на любов към всички хора, които Бог изпраща всекидневно на житейския ви път. Пазете вярата, постарайте се да научите повече за нея и по-често се обръщайте с молитва към Христа - Възкръсналия, победилия смъртта. Той страда и прие кръстна смърт заради нашето спасение. Той обича всяко човешко създание и никога няма да остави нашия зов без отговор.

CV

Роден е в София на 15.10.1945 г. със светското име Симеон Димитров

Завършва Семинарията, а през 1971 г. и Духовната академия

Учи църковно пеене 2 години в Москва

На 3 август 1975 г. патриарх Максим го постригва за монах, след 12 дни го ръкополага за йеродякон, а на 25 август и за йеромонах

На 21 ноември 1977 г. пак патриарх Максим го прави архимандрит, а от 1 януари 1981 г. е негов протосингел

Декември 1985 г. е хиротосан за епископ и става втори викарий на Софийския митрополит

От 1 декември 1989 г. е ректор на Духовната академия, а на 26 юли 1991 г. е избран за декан на възстановения Богословски факултет към СУ

От 27 януари е гл. секретар на Св. синод

На 27 март 1994 г. е избран за Доростолско и Червенски митрополит, а след разделянето на епархията от 17 февруари 2001 г. остава Русенски митрополит

Избран за Български патриарх и Софийски митрополит на 24 февруари 2013 г.

[08:56:46] Kayo: Публикуваме отново Великденското интервю с патриарх Неофит от май 2013 г. в "24 часа" заради непреходната му стойност.

Б.Р. Интервюто е от 2013 г. Публикуваме го отново заради актуалността му

Други от Интервюта

Малолетни сами се снимат голи в Онлифенс за пари

Георги Еленков е юрисконсулт на Национална мрежа за децата (най-голямото обединение на граждански организации и експерти в България, работещи за деца и семейства) и координатор на Мрежата за правна

Адриан Николов, ИПИ: В Северозапада плюс още 6 области училищата са с лоши резултати. Но гладът за работници расте

Трябва да говорим за числова грамотност - тя е важна колкото езиковата По-добро образование дава 30 млрд. лв. повече богатство у нас до 2045 г. За пръв път в историята заетите над 55 г

Йонко Мермерски: Описват Доналд Тръмп като неадекватен, а той си е съвсем на място

С ракетите от Украйна срещу Русия Байдън или прави капан на Тръмп, или му дава коз за преговори Когато бизнесът работи на принципа на меритокрацията, а не на квотите

Илиан Илиев: Годината за нас беше турбулентна, но вкарахме 15 000 на стадиона, вместо да се бият с полицията отвън

Илиан Илиев е давал десетки интервюта за "24 часа", но за първи път го прави като треньор на националния отбор по футбол. Затова при уточняването на темите всички от спортния отдел се събраха на т

Камен Колчев: Съветвам да не инвестирате в имоти, при влизане в еврозоната цените ще паднат с 10-20%

Ако имахме добре работеща държава,  икономическите ни показатели щяха да са като на Естония и на Полша, казва председателят на Съвета на директорите на "Елана финансов холдинг" В САЩ 50%

>