Новата карта на модерния патриотизъм в 17 точки, съставена от читателите на "24 часа"

11.03.2024 10:05
Факелно шествие от Патриаршията до площада пред Царевец в нощта на Възкресение през 2023 г. Снимка: Фейсбук профил на Даниел Панов

Проучване на сайта на “24 часа” открои любопитна картина на нещата, които в очите на читателите трябва човек да покаже и разкаже на децата си, ако цени постиженията на България.

Така формулирахме въпроса, за да отговарят хората не толкова стандартно - по стереотипи, а да включат и емоционален момент, какъвто винаги има, ако човек се замисли на какво учи децата си.

В допитването подредихме 143 български забележителности, постижения, места, песни, книги, личности, събития и открития в 10 категории. Отворихме гласуването на сайта преди 10 дни и го публикувахме в хартиения вестник.

До вчера се включиха 3924 читатели.

Своеобразна пътна карта на модерния патриотизъм изглежда така: разглеждаме 1. Велико Търново, Царевец и Арбанаси и 2. Рилския манастир. 3. Закичваме си мартенички на 1 март. Разказваме за 4. Създаването на българската държава и 5. на славянската писменост, а също и за 6. откриването на lactobacillus bulgaricus, известен като българския бацил. Връщаме се в историята, за да говорим за 7. Васил Левски и 8. цар Симеон Велики. После се прехвърляме на съвремието и говорим за 9. Христо Стоичков и 10. Ванга. Четем 11. “Аз съм българче” и 12. “Под игото” на Иван Вазов. Гледаме 13. “Козият рог” и 14. “Оркестър без име” и хапваме 15. баница, 16 кисело мляко и 17. пълнени чушки и сарми.

Това са местата, личностите, нещата с най-висок процент в 10-те категории (виж графиките). Но се забелязват някои интересни тенденции. В категорията “Места” читателите избират по-скоро тези с културно-историческо значение - Велико Търново, Царевец и Арбанаси (с близо 28%), Рилския манастир (близо 21%) и Мадарския конник (близо 12%), а природните красоти са с по-малък вот.

Интересно е, че в категорията за личности от новата ни история, прославили България, Георги Господинов е с относително висок процент - 9,4% на фона на първите двама Христо Стоичков - 23,7% и Ванга - 18%. По същия начин в категорията “Открития” относително голям вот - 16,5% получава най-старото обработено злато в света, открито във Варненския некрополQ и се подрежда трето след откриването от Стамен Георгиев на Lactobacillus bulgaricus, известен като българския бацил - 37,5%Q и компютърът на Атанасов-Бери, съдържащ елементи от съвременния компютър, изобретен от Джон Атанасов - 18,6%.

Изненадващо в категорията “Ястия” бобът - чорба и яхния, е с едва 3%, а в категорията “Стихотворения и песни” “Една българска роза” събира едва 2,4%.

Други от Анализи

Голямата изненада в Румъния: кой е Калин Джорджеску

Голяма изненада на президентските избори в Румъния: десният хардлайнер Калин Джорджеску отива на балотаж. Той е крайно религиозен, с проруски позиции и критикува членството на Румъния в НАТО Кой ще е

Агресията е във въздуха - лекуваме се с "проекти", а не с общностна отговорност

Гледам, че мнозина започнаха да обсъждат агресията сред младите и малките. Още през 2017 г. пуснах нарочна статия по темата. Не искам този пост да звучи като назидание към "днешната младеж"

Как “Орешник” доближи Апокалипсиса

Най-опасните ракети излязоха от гроба Щом Путин удари по украинския град Днипро с хиперзвуковата шестоглава балистична ламя “Орешник”, другите патриоти хукнаха за информация по руските сайтове

Най-кратката прогноза за срещата ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ: Защо?!

Уважаеми колеги от българския народ, Макар по-рано днес да изглеждаше, че може да има някакъв изход от политическата криза чрез нов вид "сглобка" между първата сила в парламента ГЕРБ-СДС и втората

Заплахата Китай: "На карта е заложена сигурността на Европа"

Китай представлява заплаха за структурата на сигурността в Европа, а ние чак сега го осъзнаваме, казва Абигейл Васелие. Тя ръководи експертната група за китайската външна политика в института за

>