Те са на 17 г., но с големи мечти - станаха посланик за един ден, за да научат как женският глас да бъде чут
Николета, Теодора и Льони искат да са инженер, режисьор или лекар, но най-много - да се усещат равни където и да са
На прием един дипломат трябва да бъде приветлив, усмихнат и да вдъхва увереност. Важно е да внимава с езика на тялото си - да погледне госта си в очите, да му стисне ръката и да покаже загриженост към конкретен проблем. Негова задача е да бъде ангажиран и информиран. А когато човек е информиран, си личи, че го е грижа.
На това ме научиха трите победителки в конкурса “Посланик за един ден” Николета от Казанлък, Теодора от Троян и Льони от Ямбол. Те са едва на 17 г., но имат големи амбиции.
Вече сбъднаха една в инициативата на британското посолство в София “Посланик за един ден”. Тя се организира за 7-а поредна година под патронажа на вицепрезидента Илияна Йотова. Целта е да се даде власт на младите жени.
Конкурсът е по повод Международния ден на жената и окуражава българските момичета да изразят своите възгледи по широк кръг от значими за обществото въпроси. Темата на тазгодишното издание беше “Вдъхновение”, а желаещите да участват млади дами от 8-и до 12-и клас трябваше да запишат кратко видео как биха вдъхновили момичетата да преследват големи мечти и да не се отказват пред трудностите.
Николета Стойнова кандидатствала за конкурса няколко пъти. Успяла да се пребори обаче от трети опит и сега е благодарна за постоянството си. В своето видео представила идеята за платформа, която
да предостави достъп до всички възможности за развитие на една жена
Според Николета хората погрешно мислят, че няма достатъчно възможности и програми, които да помогнат на младите жени. Убедена е в обратното: “Проблемът не е в липсата на възможности, а в това, че ние не чуваме за тях, дори не разбираме, че сме ги пропуснали”.
Пред “24 часа” Николета коментира, че не всеки има равен старт в живота - било то заради заобикалящата го среда или заради семейството. Затова и не всеки е еднакво информиран. Затова и вижда смисъл в създаването на платформа, в която младежите да имат цялата информация за възможности за развитие. Николета се надява в бъдеще да реализира идеята си. Мечтае за повече жени в науката. 17-годишното момиче от Казанлък вече владее перфектен английски език и планира да учи машинно или авиокосмическо инженерство.
Във видеото си Теодора Вачкова пък обяснила, че примерите на млади и успешни жени, които жонглират успешно между личния и професионалния си живот, трябва да бъдат вписани в образователната система в България.
“Имаме много малко информация за това какво са постигнали жените, било то в историята или днес, а тяхната отговорност към света е огромна”, вярва Теодора, която мечтае да се занимава с театрално изкуство.
“Ако момичетата са чували такива истории от малки, те със сигурност ще имат надеждата и амбицията да постигнат повече”, категорична е тя.
Льони Руз кандидатствала за конкурса, за да се предизвика и да излезе от зоната си на комфорт. Спечелила с необикновената си история - за трудностите на младите жени от ромски произход. “При нас е малко по-трудно да преследваме мечтите си, да се изучим”, разказва девойката, която все още се двоуми между медицина и актьорско майсторство. В момента Льони е в професионална гимназия по лека промишленост, екология и химични технологии със специалност фризьорство. Сигурна е обаче, че ще се изучи. Разказва за трудностите на своето обкръжение. Много от нейните приятелки били принудени да следват строги традиции в семейството си. Една от тях е да се омъжат млади. А това спирало пътя на мечтите им.
Трите момичета се срещнаха и с вицепрезидента
Илияна Йотова, която им връчи сертификат за успешното представяне в конкурса.
“Запазете критичното си мислене, не приемайте униформената мисъл. Търсете и отстоявайте своя почерк!” - с тези думи Йотова ги посрещна на “Дондуков” 2.
В рамките на два работни дни - 6 и 7 март, ученичките бяха включени в работната програма на британския посланик в София Робърт Диксън (повече за неговото участие в инициативата вижте по-долу). Те имаха възможността да се срещнат с представители на различни институции и на гражданския сектор, да общуват с утвърдени в различни професионални сфери жени. Беше им проведено и обучение по лидерски умения. Още в първия ден те присъстваха и на прием в резиденцията на британското посолство.
“Който и да си, първият път, в който ще направиш нещо, ще бъде ужасяващ. Когато станах дипломат и трябваше да изнасям реч за първи път, гърлото ми се беше свило, сърцето ми биеше лудо. Следващият път беше подобен, но бях малко по-спокоен. С опита станах по-уверен - страхът започна да отстъпва”, разказа посланик Робърт Диксън пред 17-годишните победителки. По думите му именно заради това е създадена инициативата “Посланик за един ден” - за да повярва всяко момиче, че може да се справи с всичко, независимо колко плашещо изглежда на пръв поглед.
“Тези три момичета бяха във външно министерство и се справиха брилянтно - представете си втория им подобен опит или пък третия. Бях страшно впечатлен от представянето им”, сподели посланик Диксън.
Н. Пр. Робърт Диксън: София “зарази” държави по цял свят с тази чудесна инициатива
- Посланик Диксън, поздравления за успешната инициатива! Какво провокира създаването на конкурса “Посланик за един ден”?
- Организираме “Посланик за един ден” вече 7 години. Моята предшественичка Ема Хопкинс започна през 2018 г. Тази малка инициатива в България обаче се разраства - над 100 британски посолства по света взеха пример от случващото се тук за Международния ден на жената и вече го прилагат в своите държави. Редица други организации също правят вече такива инициативи. И това е чудесно, защото целта е да се даде платформа - начин да бъдат вдъхновени и овластени млади жени тук и по света да участват като лидери в обществения живот. Толкова често младите жени се чувстват притиснати от обществото, от очакванията на другите, а и по много начини те сами си поставят бариери в това да разгърнат потенциала си и да постигнат нещо значимо. Този конкурс показва на самите тях, че талантливи момичета - точно като трите победителки тази година, са способни да се въплътят в ролята на посланик за един ден, в случая дори са два. Да видят, че всъщност това не е някаква мистерия и те реално могат да видят себе си на подобна лидерска позиция - да отидат в Министерството на външните работи, да участват в дипломатически прием, да се срещнат с бизнеси. Надяваме се, че това вдъхновява.
- Над 60 млади жени са победители в този конкурс. Поддържате ли връзка с тях?
- Вече имаме няколко поколения от талантливи млади жени, преминали през “Посланик за един ден”. Те са продължили развитието си в много посоки - университет, бизнес, помагат на обществото. Тази инициатива им е дала възможност да видят собствения си потенциал. Ние поддържаме връзка с тях. Преди 2 г. празнувахме 5 г. от началото на “Посланик за един ден” - дойдоха всички участници и разказаха как се е развил животът им след конкурса.
- А каква е ролята на вицепрезидента Илияна Йотова?
- Вицепрезидентът подкрепя инициативата от самото ѝ начало. Тя е изключително щедра с времето, което отделя на победителите. Йотова говори с младите жени за важните неща - амбиция, реализиране на потенциал и овластяване. “Посланик за един ден” е възможност за участниците да видят разнообразието в длъжностите, обвързани с власт - това се случва и чрез офиса на вицепрезидента.
- На какво непременно искате да научите момичетата?
- Най-важното е, че със стремеж и отдаденост са способни да постигнат всичко.