Старт на преговорите: Габриел подрани, ПП-ДБ пристигнаха заедно
До минути започват преговорите за ротация и новото правителство между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ.
Току-що в сградата на Народното събрание пристигнаха акад. Николай Денков, съпредседателите на "Промяната" Кирил Петков и Асен Василев, и лидерите на ДБ Христо Иванов и Атанас Атанасов.
Началото на преговорите бе обявено за 18,00 часа. От дамския преговорен екип на ГЕРБ обаче започнаха да пристигат доста по-рано - още около 17,15 вицепремиерът в оставка Мария Габриел пристигна в парламента, но запази мълчание пред медиите.
Там е и депутатката Рая Назарян, която бе лаконична, че
очаква конструктивен диалог
В преговорния екип от страна на ГЕРБ влизат още заместник-председателките на парламентарната група Деница Сачева и Теменужка Петкова.
Лидерите на (не)коалиционния партньор пристигнаха заедно от Третата национална конференция на "Да, България" - формацията на Христо Иванов, на която останалите съпредседатели на ПП-ДБ бяха гости и направиха изказвания.
"Сега ни гледат и искат да видят на какво мирише - на вътрешни драми или на разединение'', заяви пред конференцията на паритята си по-рано днес Христо Иванов.
Той похвали Мария Габриел за такта и търпението,
които е проявила, както и че е стояла настрана от ''канонадата от реплики и квалификации'', които ГЕРБ и ПП-ДБ си размениха в последно време чрез медиите. Иванов заговори и за важността от детайлен документ между дясното обединение и герберите, с който да се гарантира на избирателите, че ще има реформи.
Партийният форум се обяви за договаряне на обвързано мнозинство между ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС. Основното условия е отказ от плаващи мнозинства - така, както бе записано и в предложения по-рано от тях меморандум, с който обаче изненадаха ГЕРБ и градусът на напрежението точно педи ротацията се вдигна.
В проекта за споразумение, предложен от Бойко Борисов, плаващите мнозинства в парламента са разрешени.
От ДБ поискаха подписване на споразумение, което да урежда механизмите за вземане на решения. Това е записано в резолюцията за "актуалната политическа обстановка и необходимостта от формиране на антикорупционно мнозинство", гласувана на партийната конференция този следобед.
От "Да, България" поставят общо 12 условия
за продължаване на ротационния формат на управление, фокусът отново е върху регулаторите - попълване на Комисията за противодействие на корупцията (КПК) с "обществено убедителни фигури+; разширяване правомощията на парламентарните анкетни комисии; нов Закон за съдебната власт и увеличаване на усилията за присъединяване към Еврозоната.