Търсят пари за санирането на 2178 блока, останали в резерва
Регионалният министър има три месеца да изготви програма с осигурени средства
Да се гарантира финансирането за тези жилищни сгради, които са в резервния списък за саниране и за които не са достигнали пари в първия етап по плана за възстановяване и устойчивост, където се предвиждаше 100% грант. Това решиха на първо четене депутатите в сряда по време на съвместното заседание на три комисии: регионалната, енергийната и по европейските фондове.
Предложението е внесено от депутатите Николай Нанков, Делян Добрев и Деница Николова от ГЕРБ.
С така гласувания проект на решение депутатите възлагат на регионалния министър Андрей Цеков в срок от 3 месеца да изготви средносрочна програма с обезпечено финансиране за реализация на инвестиции, свързани с енергийно обновяване на жилищния сграден фонд в страната.
Освен това в деветмесечен срок МРРБ ще трябва да внесе и Национална жилищна стратегия 2025-2050 заедно с план за действие.
Министерството ще трябва да извърши и проверка на всички кандидатствали по процедурата и при разминаване да се направи корекция на проектопредложението.
Според Цеков една такава средносрочна програма би могла да стартира най-рано следващата година.
“Към настоящия момент това би повишило дефицита в бюджета”, аргументира се Цеков.
В негова защита се включи и Йордан Иванов от ПП-ДБ, който заяви, че това е един от най-важните моменти в предложението, тъй като, ако няма допълнителни средства по европейските инструменти,
парите ще трябва да дойдат от държавния бюджет
“Това автоматично означава вдигане на дефицита и орязване на други проекти, включени в капиталовата програма за 2024 г.”, възмути се Иванов.
От опозицията обаче защитиха ГЕРБ. Манол Генов от БСП отбеляза, че три месеца е достатъчно време да се намери вариант откъде да дойдат средствата.
“При предишната програмата са финансирани повече жилища”, отбеляза и Николай Нанков от ГЕРБ.
В дискусията се включиха и представители на местната власт. Кметът на Димитровград Иво Димов коментира, че това предложение е очаквано от хората.
“Най-важното в настоящия момент е да бъдат финансирани проектите от резервния списък, тъй като
напрежението сред хората е голямо,
обърна се към депутатите и кметът на Троян Донка Михайлова.
От името на сдружението на общините тя добави, че към програмата за саниране българските граждани имат най-голям интерес.
“Разчитаме на Народното събрание и на комисиите да подкрепят това предложение. По този начин ще можем да успокоим хората”, призова и старозагорският кмет Живко Тодоров.
Проблемите със санирането на блоковете, останали под чертата, тръгнаха дни преди Коледа м.г., когато регионалното министерство пусна списък с одобрените 756 блока от 102 общини, които ще бъдат обновени с 1,1 млрд. лв. по Националния план за възстановяване и устойчивост със 100% безвъзмездни средства.
Тогава се появи и резервен списък от 2178 блока, чието саниране би струвало още 2,6 млрд. лв.
Собствениците на жилища в тях
също са похарчили немалко пари,
за да се сдобият със сертификат за енергийна ефективност и технически паспорт, но в този случай тези документи не им служат за нищо. Кметовете на много общини пък забелязаха, че има огромен дисбаланс по региони между кандидатстващите и одобрените проекти.