Иде обръщане на пазара на труда, 100 000 млади с деца може да се върнат, а не сме готови за тях

01.03.2024 13:48 Георги Ангелов, старши икономист, “Отворено общество”
Току-що пристигнало младо семейство с дете на летището в Пловдив Току-що пристигнало младо семейство с дете на летището в Пловдив Току-що пристигнало от чужбина младо семейство на летището в Пловдив. СНИМКА: 24 ЧАСА 24 ЧАСА

Дефицитът на работна ръка ще се засили - влиза поколението от годините с намаляваща раждаемост

Населението намалява и застарява. Резултата вече го виждаме на пазара на труда – дефицит на кадри в почти всички сектори и в почти всички региони на страната. Това, което преди беше само софийски феномен, съсредоточен в няколко основни отрасъла на икономиката, сега вече е реалност на национално ниво. Както се казваше в една реклама отпреди години,

“първо в София, после и в страната”

При дефицит резултатът неизбежно е вдигане на цените – съответно, при дефицит на кадри се вдига цената на труда, т.е. заплатите. Това вече се забелязва в данните на Националния статистически институт. Например в края на 2023 г. темпът на увеличение на заплатите остава двуцифрен, около 13% на годишна основа, докато инфлацията значително се забави и вече месеци наред е едноцифрена.

С други думи, очакванията, че заплатите просто ще компенсират инфлацията не се сбъдват. Заплатите неизбежно ще продължат да надхвърлят инфлацията просто защото има реален дефицит на кадри, съответно пазарният натиск е за реално увеличение на заплащането. Инфлационният натиск само временно забави реалното увеличение на доходите, но не може да го спре.

И това е само началото. Трябва да имаме предвид, че в момента

на пазара на труда все още влизат поколения, родени при растяща раждаемост

в периода до 2009 г. Но след 2009 г. броят на ражданията постоянно намалява, съответно след няколко години тези доста по-малки кохорти младежи ще влязат на пазара на труда и дефицитът на кадри ще се засили.

В същото време все още широките възможности за ранно пенсиониране изваждат значително повече хора от пазара на труда. Така че дисбалансът между влизащи и излизащи от пазара на труда не само ще остане неблагоприятен, но дори ще се влоши.

Какво става при такъв дисбаланс? Често давам примера с IT сектора, който беше пословичен с огромен дисбаланс между търсене и предлагане на кадри. Заради този дисбаланс заплатите в този сектор се повишиха значително и от години са най-високи сред всички браншове в България. Но вдигането на заплатите доведе и до положителни промени, тъй като секторът стана привлекателен за младежите, повиши се делът на студентите в тези направления, секторът обърна тенденцията на емиграция и дори започна

да привлича българи от чужбина, и не само българи

Накратко, дефицитът на кадри при високо търсене води до растеж на заплатите, а растежът на заплатите от своя страна води до повишена привлекателност и обръщане на миграционните тенденции.

Това, което се случи в IT сектора, лека-полека ще се разпространява в целия пазар на труда. Дефицитът на кадри няма да изчезне дори в години на по-слаб икономически растеж, защото проблемът не е цикличен, а е структурен и демографски. В този смисъл натискът за растеж на заплатите ще се запази висок в средносрочен период и България ще престане да е място с ниски разходи за труд. Което преначертава основни жалони на начина, по който функционират бизнесът и пазарът на труда.

При дефицит на кадри и постоянно повишаващи се разходи за труд бизнесът няма да може да запази сегашната стратегия за

трудоемки производства с евтин труд

Изходът ще бъде в повишен темп на инвестиции в съвременни машини и оборудване, както и в инвестиции в човешки капитал, така че с по-малко хора да се произвежда повече продукция.

С други думи, пазарният натиск ще подтиква фирмите да инвестират и да повишават производителността на труда. Не по-малък ще бъде натискът върху държавата – да подобрява образованието и човешкия капитал, както и връзката между образованието и пазара на труда.

Първите резултати вече са видими.

Например едно от нещата, които забелязваме в последното десетилетие, е постепенно

намаление на броя на висшистите, които заминават за чужбина,

и обратно, увеличение на дела на висшистите, които се реализират на пазара на труда у нас. Имаме вече и плаха тенденция на обръщане на миграционните потоци, т.е. някои българи продължават да емигрират, но повече се връщат в страната.

Този процес на обръщане на посоката на миграцията ще стане по-силен и устойчив, когато намалеят различията в заплащането между България и западните страни.

Т.е. дефицитът на кадри ще води до увеличение на заплатите, но от своя страна увеличението на заплатите ще води до връщане на повече български емигранти в страната.

Подобно нещо вече наблюдавахме в някои по-напреднали страни от региона, например Естония.

В балтийската страна също повече от 25 години населението постоянно намаляваше заради емиграция, но в последните години тенденцията се обърна.

Преди години

подобно обръщане направи и Ирландия

– след векове на постоянна емиграция в последните десетилетия страната обърна тенденцията и стана привлекателна за работа и живот.

Но готови ли сме за такова обръщане? Ако повече българи се върнат в страната, имаме ли съответната инфраструктура и публични услуги, които да поемат това натоварване? Дори и в момента елементарни неща като записване за ясли или детски градини са проблем, да не говорим за педиатри, всякакви други неща, които определят качеството на живот. Какво ще стане, ако 100-200 хиляди млади българи се върнат в страната с деца?

Пазарът на труда ще вдигне заплатите и ще направи страната по-привлекателна, но заплатите не са всичко – трябва да се поработи и върху качеството на живот и публичните услуги. Обръщането на миграционните потоци не е само въпрос на заплащане, но и въпрос на стандарт на живот.

Други от Анализи

Поне 10 грижи и празници в календара на хората през декември. Политици, няма кой да ви гледа театъра!

Какво ни очаква в последния месец на годината Животът ни малко или много е подчинен на календара. Няма как да се ориентираме  във времевия отрязък освен чрез денонощията

Защо хиляди войници дезертират от руската армия?

Хиляди руски войници са дезертирали от началото на войната срещу Украйна. С това те излагат на риск не само собствения си живот, но и живота на близките си

И на 45 г. да сте, внуците ви викат “баба” и “дядо” - несправедливо, понякога обидно

В повечето чужди езици има различни думи за възрастните и прародителите, защо не и в българския Недостатък на българския език е, че много от възрастните хора – на видима възраст над 70-75 г

Щедростта на политиците направи половината пенсионери еднакво бедни

Вноската догодина няма да се вдига, ръстът ще е по швейцарското правило Щедростта на политиците към пенсионерите стигна своя неизбежен край. Битката за любовта им доведе до това

Го бараме Трамп

Как на Балканите викат духовете на великите сили Един призрак броди из Западните Балкани - призракът на тръмпизма. Този дух тръгва от Вашингтон, спира в Будапеща, пие едно кафе в Белград и разбира се

>