Земеделците могат да кандидатстват за помощ заради войната в Украйна от 20 март до 9 април
От 20 март до 9 април 2024 г. земеделските стопани могат да кандидатстват по схемите за държавни помощи "Помощ в подкрепа на ликвидността на земеделски стопани за преодоляване на негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна" и "Помощ в подкрепа на ликвидността на земеделски стопани, производители на зърнени и маслодайни култури, за преодоляване на негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна". Това бе решено днес от Управителния съвет на Държавен фонд "Земеделие" (УС на ДФЗ) в изпълнение на поетите ангажименти от страна на правителството в подписаното споразумение със земеделците, съобщиха от Фонда.
Заявленията за подпомагане се подават в Общински служби земеделие (ОСЗ) към Областна дирекция "Земеделие" на Министерство на земеделието и храните (МЗХ) по постоянен адрес на физическото лице (при кандидатстване на ФЛ) и по седалището на едноличния търговец или юридическото лице (при кандидатстване на ЕТ и ЮЛ).
Помощта се предоставя под формата на преки безвъзмездни средства на земеделски стопани от първичното селскостопанско производство за компенсиране на част от повишените разходи за производство.
На подпомагане подлежат животновъди, отглеждащи едри и дребни преживни животни, пчелни семейства, производители на плодове и зеленчуци, винени лозя, маслодайна роза, тютюн, пшеница, царевица, ечемик, слънчоглед и рапица.
Максималният размер на подпомагане за един кандидат в сектор "Зърнопроизводство" е до 55 000 лева.
Максималният интензитет на помощта е до 280 000 евро (547 632 лева) на предприятие с дейност в първичното производство на селскостопански продукти. Той се прилага за целия период на действие на Временната рамка (от март 2022 г. до юни 2024 г.) и се взема предвид размерът на всички получени помощи от земеделския стопанин съгласно нея.
Срокът за изплащане на помощта е до 22 април 2024 г. след постановяване на положително решение на Европейската комисия за съвместимост с правилата в областта на държавните помощи по двете нотификации и след утвърждаване на бюджет по схемите на УС на ДФЗ.
Споразумението между правителството и представители на сектор "Земеделие" беше подписано на 12 февруари. То последва няколкодневни протести от страна на земеделските производители с искания за преразглеждане на предложението за разпределение на помощите и бюджета, които биха възпрепятствали масови фалити в българското земеделие, както и за ясни гаранции за законодателни промени, които да гарантират устойчивост на сектора.