Топ следовател: Кибертормозът може да доведе детето дори до самоубийство

27.02.2024 13:16
Шефът на отдел "Киберпрестъпления" в НСлС Светослав Василев

Един от основните проблеми е, че кибертормозът не е ясно инкриминиран в законодателството, а само отделни негови форми.

Това каза Светослав Василев, директор на дирекция „Киберпрестъпления" в Националната следствена служба (НСлС) по време на форума „Заедно в борбата с кибертормоза над деца", който се провежда в София, под патронажа на вицепремиера и министър на външните работи Мария Габриел. Организатор на събитието е Българската академия за сигурност.

Василев добави, че все по-често се разследват форми на кибертормоз, които изискват бързи действия. Той отбеляза, че основната проява на кибертормоз над деца е кражбата на самоличност, създаването на фалшиви профили в интернет, чрез които се уврежда имиджът на детето пред съучениците му и го докарва до различни състояния, дори самоубийство.

Владимир Димитров, директор на дирекция „Киберпрестъпност" в Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" (ГДБОП), коментира, че в сравнение с миналата година вече е удвоен човешкият ресурс на дирекцията и тя разполага с 10 служители, а скоро и с 11. Димитров разказа, че основната им дейност е да противодействат на хора в България, които свалят от интернет и разпространяват съдържание с детска сексуална експлоатация. Разследват се също така жалби на родители, които се оплакват, че децата им са станали жертва на педофил в интернет пространството като извършват и проверки по сигнали за кибертормоз.

Един от най-големите проблеми за деца в целия свят е кибертормозът, заяви при откриването на форума председателят на Българска академия за сигурност Владимир Бронфенбенер. След кибертормоз едно дете изпитва напрежение, стрес, липса на доверие към другите, самота и следва намаляване на успеха в училище, добави Бронфенбенер.

Предложение темата за кибертормоза над деца да се пренесе в Народното събрание направи Мюмюн Мюмюн, зам.-председател на комисията по вътрешни работи в парламента, народен представител от ДПС. Той отчете важността на ролята на родителите в борбата с кибертормоза и в това действията по темата да бъдат общи на отговорните институции и гражданското общество.

Емилия Лазарова, зам.-министър на образованието, посочи, че в момента е създадена и работна група за създаване на по-широка визия за дигитализация в образованието. Тя добави, че се обсъжда кибертормозът и правилната работа с интернет да бъде по-широко застъпена във всички учебни предмети.

Други от От страната и света

Агенцията по храните: ЕС може да наложи санкции заради чумата по животните

Пробите за наличие на чума по дребните преживни животни във Велинград са положителни, грозят ни огромни икономически загуби, ако собствениците на петте животновъдни обекта, засегнати от заболяването

СОС отпуска средства за 11 фотоволтаични електрически инсталации за детски градини

Комисията по финанси към СОС разгледа и одобри отпускане на средства от Специализирания общински приватизационен фонд за изграждане на 11 броя фотоволтаични електрически централи (ФЕЦ)

Мальовица - сгушен между вековните борове, модерен с предлагащ бутиково изживяване

Климатичните промени изискват адаптация на начина на живот на всеки човек. Зелената европейска визия поставя в центъра по-малката консумация, модерния начин на живот залага на минимализма

"ДПС - Ново начало" обяви състава на парламентарната си група

"ДПС - Ново начало" обявиха, че са декларирали  състава на парламентарната си група в 51-во Народно събрание. Това стана ясно от публикация във фейсбук на страницата им Движение за права и свободи -

Томислав Дончев: Боя се, че отиваме на избори

Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза Томислав Дончев

>