Пеевски поиска: Служби и прокурори да разследват защо няма инсулин (Обзор)
Липсват поне 10 медикамента, а забраната за износ изтича след 3 дни
Удължаване на забранителния режим и проверка на наличностите обещал проф. Хинков
Прокуратурата, ДАНС и главният секретар на МВР Живко Коцев да разследват защо въпреки забраната за износ на инсулин той все още липсва в аптеките. Това е поискал с писмо до институциите съпредседателят на ДПС Делян Пеевски във вторник.
В аптечната мрежа липсват поне 10 вида инсулин, сред които “Актрапид”, “Тресиба” и “Фиасп”, сигнализираха пациенти. Този вид медикаменти са дефицитни от месеци. Затова и още през ноември здравният министър проф. Христо Хинков наложи забрана за износа им в чужбина до 31 декември 2023 г.
Оттогава забраната бе удължавана два пъти. Сега е в сила до 29 февруари. Макар да остават 3 дни до края ѝ, решение на министерството за удължаване още няма.
“Със своето отношение властта създава животозастрашаваща ситуация за хиляди български граждани, сред които и много деца. Недопустимо е Министерството на здравеопазването да пренебрегва проблема, очаквайки ротацията или друга лична изгода за министъра си”, казва Пеевски в позиция, пратена до медиите.
“Докато министри, лидери и политици срамно си делкат властта, хората страдат от липсващата отговорност на държавата. А това е най-важната роля на политиците, която им е вменена от избирателите и чието доверие сега е предадено заради лични интересчийски домогвания за по-големи проценти от властта”, допълва той. Пеевски призовава управляващите
“да спрат срамното делкане” и да обърнат внимание на проблемите
“Какъв е смисълът да има правителство, ако министрите не са слуги на народа?! Не го ли сторят незабавно, народът няма да им прости и ще ги накаже!”, завършва Пеевски.
Обвинения към Министерството на здравеопазването отправи и депутатът от ГЕРБ-СДС проф. Костадин Ангелов, който е и председател на парламентарната Комисия по здравеопазване.
“СЕСПА (Специализирана електронна система за проследяване и анализ на лекарствените продукти, включени в Позитивния лекарствен списък на Република България) не работи. Тя е създадена, за да обслужва търговски интереси”, коментира той в профила си във фейсбук.
Никой не знае какво се случва в страната. Колко инсулин се внася и колко се изнася (въпреки забраните)?
Знаем само, че повече от 2 години има нужда от нова СЕСПА,
пише депутатът.
Според Ангелов Министерството на здравеопазването защитава търговските интереси на фирмите, а не на гражданите. “Защо? Вероятно скоро ще разберем”, пише той.
“След проведен разговор с министър Христо Хинков той ме увери, че едното възможно решение е продължаване на забраната за реекспорт и строг контрол на наличностите по складовете", обясни депутатът от ПП-ДБ Росица Пандова пред clinica.bg.
Изпълнителният директор на Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства Боряна Маринкова пък обвини здравните власти в “тотално пренебрежително отношение” за изчезналия инсулин. След 4 активни месеца забрана за износ на инсулин би трябвало медикаментът да стига, коментира тя. Според нея е възможно
да се случва кражба на лекарствата от местата, които имат право да ги отпускат, или те да се препродават в “куфарна търговия”
От Българската асоциация на търговците на едро с лекарства обаче са категорични, че “всички количества от инсулините се разпределят своевременно по аптеките”. Според тях в складовете на доставчиците количествата инсулин са “в пъти по-малко от предоставената от Изпълнителната агенция по лекарствата информация”.
Проверка по случая с липсващите лекарства вече бе направена от РЗИ в 400 аптеки в страната. Тя установи, че инсулинът се доставя нередовно във всяка трета от проверените аптеки. По данни на “Информационно обслужване” АД пък през последните два месеца броят предписани опаковки инсулини и аналози надвишава броя на отпуснатите в аптека опаковки. Процентното изпълнение на предписаните рецепти за инсулини и аналози е до 61%. Именно на база на тези изследвания бе удължена и забраната за износ.