Пловдивчани: Ограда и бетон! Боже, какво става с Небет тепе? (снимки)
- Преди години имаше протести срещу проекта на арх. Юрий Фърков, той не предвиждаше надзиждане със съвременни материали
- Оградата не пречи на панорамата, смята кметът Костадин Димитров
Метална ажурена ограда е издигната на Небет тепе и от дни не дава мира на пловдивчани. Обектът се реставрира по проекта "По крепостните стени на Филипопол" заедно с Източната порта и е на стойност 8 млн. лева. Лее се и бетон на воля.
"Господи, какво става с Небет тепе", възкликва пловдивчанката Радка Гинева, която е и дългогодишен учител. Мнозина не крият притесненията си на какво ще заприлича един от най-знаковите обекти, от който се открива панорамна гледка към северната част на Пловдив. През почивните дни хората призоваха кмета Костадин Димитров да се намеси.
Самият той обясни, че често посещавал обекта и разговарял с туристи. Категоричен е, че Небет тепе след реставрацията ще се превърне в любимо място. "Ангажирал съм се да е приятно и чисто. Оградата не пречи на панорамата, тя е одобрена от НИНКН", каза Димитров. По думите му трябва да се опазва културно-историческото наследство, такса за вход нямало да има в близките 5 години. "Когато разговарям с тези, които критикуват оградата и ги питам видели ли са на място как е, те отговарят, че не са били на терен", обясни градоначалникът.
С просто око обаче се вижда, че около древните зидове се излива бетон. Преди години имаше протести, когато проектът за реставрация на арх. Юлий Фърков бе представен. Тогава недоволството беше, че ще има надграждане на древните зидове със съвременни материали. И Фърков беше елиминиран. "Неговият проект май беше по-добър, отколкото този, по който сега се реставрира", коментират запознати. И припомнят, че Фърков е предвиждал надзиждане до половин метър с оригинални материали.
Според археолози това е най-важният обект не само в Пловдив, но и в страната, тъй като проследява непрекъснато развитието в историята от 4-ото хилядолетие преди Христа до наши дни. "Притеснително е много влагането на бетон и желязо", коментират те.
Проектът, по който се осъществява реставрацията, е на арх. Румяна Пройкова. Той е съгласуван изцяло с Националния институт за недвижимото културно наследство. Срокът за приключването на възстановителните дейности изтече през м.г.
"До края на март ще е готова Източната порта, а до 30 април трябва да приключи и Небет тепе", увери инж. Таня Петрова, която ръководи проекта "По крепостните стени на Филипопол". Тя посочи, че експерти следят непрекъснато работата.