"Елегантната българка Нина" организирала командировки - фирми от Италия изпрали у нас милиони евро
Калабрийската мафия помагала на компании да спестяват данъци, снабдявайки ги с фиктивни фактури
Властите от град Реджо Емилия разбиха нелегална мрежа чрез която са били издавани фиктивни фактури за милиони евро с цел укриване на данъци от италиански фирми. С помощта на представители на калабрийската мафия Ндрангета парите били изпирани през България, след което се връщали на Апенините. 108 души от Калабрия, Кампания, Тоскана, Лацио, Ломбардия, Емилия-Романя се разследват в рамките на операция Minefield.
81 фирми са замесени, 30 млн. евро са запорирани, а други 300 хил. евро в брой са иззети. Пет души са арестувани, а други 7 са поставени под домашен арест. Задържани са и 18 кг хашиш и 4 кг марихуана,
запорирани са ценни часовници, златни кюлчета, диаманти
Нелегалната организация предоставяла услугата “фалшиво фактуриране” на италиански предприемачи, за да спестят данъци. Следвала финансова трансакция, а след два дни сумата се изтегляла и връщала в брой на предприемача, олекотена с 4-5% комисиони. 251 фирми се обърнали за тази “услуга” към организацията. За нейни шефове се смятат Самуел и Джоната Лекуок, които са брат и сестра от град Кротоне, но мозъкът на цялата система бил калабриецът Леонардо Ранати. Според командването на карабинерите в Реджо Емилия над 250 представители на органите за сигурност са участвали в операцията под координацията на прокурора Гаетано Калоджеро Пачи.
Разследването стига до извода, че хора от калабрийския град Кутро, предприемачи от Кампания, Реджо Емилия и провинция Фоджа в Пулия стоят в дъното на престъпната мрежа. Били замесени фирми от сферата на строителството, услугите, поддръжката на машини за индустрията и чистотата, компании за коли под наем и търговия на едро.
Механизмът предвиждал създаването на фиктивни или купуването на вече съществуващи фирми, към които се насочвали фалшивите фактури за несъществуващи операции. Фактури били издавани и на фиктивни лица, в това число и на един клошар.
Незаконните суми, внесени в тези сметки, били насочвани към България. Според властите на името на Спиридон Лемпесис се водели фирми, служещи на организацията в Реджо Емилия. Той помагал за обслужването на фирмите у нас и в Гърция.
“Елегантната българка Нина” организирала “командировките” от Италия до България, грижейки се лично за отношенията с банките. Тя се занимавала и с всички други експерти или неща, необходими за функционирането в България на фирмите и банковите сметки. Отговаряла и за “монетаризирането” след това на средствата, налети в сметките от фиктивните фактури. Парите били изтегляни в брой, след което се връщали в Италия или пък били превеждани на други сметки в чужбина. В телефонен разговор, записан от италианските власти, мозъкът на организацията Ранати казвал на човек с инциалите Л. В., че трябва да
предприемат бизнес пътуване до България
На неговия въпрос колко ще му платят, Ранати отговорил, че “както обикновено – около 300 евро на месец, за да не прави нищо, просто да ходи един път месечно в България с него, като са безплатни яденето и пиенето”.
“В някои страни на ЕС е явно по-лесно да се оперира, защото законодателствата им, свързани с полицията, са по-отслабени. В един от записаните разговори единият от разследваните казва: “Ние отиваме в България, защото всичко е по-лесно, няма проверки”. Това свидетелства как липсата на координация между различните законодателства благоприятства дейността на престъпните организации”, каза на пресконференция в Реджо Емилия прокурорът Пачи. Финансовата гвардия стигнала до следите на издадени фиктивни фактури за 4 млн. евро.